پارلمان افغانستان قانون انتخابات را تصویب کرد

Image caption لایحه قانون انتخابات افغانستان از سوی کمیته مشترک هر دو مجلس پارلمان افغانستان به تصویب رسید و به زودی به رئیس جمهوری فرستاده می‌شود.

لایحه قانون انتخابات افغانستان پس از جنجال‌های طولانی، از سوی کمیته مشترک هر دو مجلس پارلمان این کشور به تصویب رسید و به زودی به رئیس جمهوری فرستاده می‌شود.

اسدالله سعادتی، عضو مجلس نمایندگان و عضو این کمیته به بی‎بی‌سی فارسی گفت که همه موارد اختلافی در طرح این قانون در این کمیته حل شده و حالا به زودترین فرصت به عنوان مرحله نهایی در روند تصویب آن به حامد کرزی رئیس جمهوری فرستاده می‌شود.

براساس قانون، رئیس جمهوری اختیار تایید یا رد آن را دارد، اما آقای سعادتی ابراز امیدواری کرد که آقای کرزی آن را امضا کند و به مرحله اجرا گذاشته شود.

این عضو مجلس گفت سه مورد در آخرین مراحل تصویب این قانون مورد اختلاف بود که عبارت است از چگونگی انتخاب ده نماینده کوچی‎ها در مجلس نمایندگان، یک نماینده هندوها و سیکها در این مجلس و تعداد نمایندگان زن در شوراهای ولایتی و شوراهای ولسوالی‌‎ها.

او در مورد آنچه که در نهایت به تصویب رسید، گفت: "کرسی اختصاصی اهل هنود را حذف کردند، کرسی‌های اختصاصی کوچی‎ها را به آنها دادند با همان حوزه انتخاباتی تعیین شده و کرسی‎های اختصاصی خانم‌ها در شوراهای ولایتی را ۲۰ درصد قبول کردند."

آقای سعادتی افزود که نظر برخی از اعضای مجلس و کمیته مشترک و از جمله خود او بر این بود که در هر سه مورد قانون اساسی صراحت ندارد و اختصاص دادن کرسی در پارلمان و شوراهای محلی به آنها "غیرقانونی" است. در صورتی که با آنها "برخورد عاطفی" می‎شود، باید به همه آنها کرسی داده شود و نه این که هندوها حذف شود.

این عضو مجلس گفت که نظر مخالف این بود که کوچی‎ها، زنها و هندوها نیازمند حمایت هستند و به همین دلیل باید کرسی اختصاصی داشته باشند، با وجود این، کرسی پیشنهادی هندوها و سیکها در مجلس تصویب نشد.

درخواست سازمان ملل از حامد کرزی

Image caption مخالفان آقای کرزی گفته اند که او در تلاش ماندن در قدرت است، اما سخنگوی این ادعا را رد کرده

در همین حال، دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان خواستار امضای هر چه زودتر قانون ساختار، وظایف و صلاحیت‌های کمیسیون انتخابات شده است.

این قانون اخیرا از سوی پارلمان افغانستان تصویب شد و با امضای حامد کرزی رئیس جمهوری اجرایی خواهد شد. این بار دوم است که این قانون به دفتر آقای کرزی فرستاده می‌شود.

هیات کمک سازمان ملل در افغانستان، یوناما، با صدور اعلامیه‌ای تصویب این قانون از سوی مجلس را "گامی کلیدی" در راستای ایجاد ساختار نهادهای انتخاباتی توصیف کرده است.

در این اعلامیه آمده است:"یوناما بر توشیح (امضای) سریع قانون توسط رئیس جمهوری و انفاذ آن و مهمتر از همه تطبیق هرچه سریعتر قانون به خصوص انتصاب مسئولین ارشد کمیسیون مستقل انتخابات اصرار می‎ورزد."

یوناما همچنین پیشتر تاکید کرده بود که قانون انتخابات هم هر چه زودتر و پیش از تعطیلات تابستانی پارلمان از سوی قانونگذاران تصویب شود.

اختلاف بر سر چند ماده قانون تشکیلات، وظایف و صلاحیت‌های کمیسیون انتخابات هم وجود داشت که باعث شده بود که این دو قانون برای مدت طولانی از تصویب باز ماند.

محمد اکبری یک عضو مجلس نمایندگان افغانستان گفت که حالا باور بر این است که رئیس جمهوری این قانون را امضا خواهد کرد که تا به مرحله اجرا گذاشته شود.

اخیراً برخی از گروه‌های سیاسی و همچنین مقام‌های کمیسیون انتخابات گفته‌اند که اگر قوانین مربوط به شیوه برگزاری و نهادهای انتخاباتی تصویب و توشیح نشود، زمینه برای آن فراهم می‌شود که انتخابات ریاست جمهوری سال آینده بر اساس فرمان تقنینی رئیس جمهوری برگزار شود.

Image caption یوناما: مطابقت با زمان تعیین شده نه تنها ممکن بلکه حیاتی است

از سوی دیگر دیروز شورای همکاری احزاب سیاسی که متشکل از ۲۲ حزب سیاسی و نهاد مدنی است، اظهار نگرانی کردند که ممکن است حامد کرزی وضعیت را به گونه آماده کند که اصلاً انتخاباتی برگزار نشود و راهکارهایی را در پیش بگیرد که خودش در قدرت بماند.

اما ایمل فیضی سخنگوی آقای کرزی گفته که حکومت افغانستان مصمم است که انتخابات شفاف، عادلانه‌ و بدون مداخله‌ خارجی‎ها در زمان معین آن برگزار کند.

دفتر یوناما هم در اعلامیه خود تاکید کرده که برگزاری انتخابات آینده برای انتقال سیاسی و تامین ثبات در کشور مهم است و همه طرف‌های دخیل باید تلاشهای سازنده‌ای در این زمینه به خرج دهند.

یوناما همچنین تاکید کرده که "مطابقت با زمان تعیین شده نه تنها ممکن بلکه حیاتی است."

مطالب مرتبط