اتحادیه صنفی استادان دانشگاه خواهان تصویب قانون تحصیلات عالی افغانستان شد

Image caption قانون تحصیلات عالی به دلیل جنجال بر سر واژه های دانشگاه و پوهنتون تصویب نشده است

یک اتحادیه صنفی استادان دانشگاه در افغانستان خواستار تصویب هر چه زودتر قانون تحصیلات عالی شده که جنجال برسر واژه‌های دانشگاه و پوهنتون در این قانون مانع تصویب آن در پارلمان شده است.

تاج‎محمد اکبر، رئیس اتحادیه استادان دانشگاه‌های افغانستان در یک نشست خبری در مرکز رسانه‎های حکومت گفت که تمام ظرفیت علمی کشور بر سر چند واژه گیر مانده است.

او گفت: "پوهنتون‎ها (دانشگاه‎های) افغانستان باید قانونی داشته باشد. عدم موجودیت قوانین سبب شده که لایحه‎های مختلفی هر سال امضا شود و در مورد محصل (دانشجو) و استاد تطبیق می‎شود."

همچنین عصمت‎الله سجاد، یکی از اعضای اتحادیه استادان دانشگاه در این نشست گفت این قانون بیش از هفت سال است که در نهادهای قانونگذاری کشور "محبوس" است.

بحث دانشگاه و پوهنتون در مجلس بارها جنجال برانگیز شده و این جنجال‎ها نمایندگان مجلس را دوپارچه کرده است.

در متن پشتو این قانون اختلاف نظر وجود ندارد، چرا که در آن تنها واژه "پوهنتون" ذکر شده، اما در مورد متن فارسی آن توافق نظر وجود ندارد.

عده‌ای از نمایندگان تاکید دارند که در متن فارسی این قانون هم به عوض واژه "دانشگاه" معادل پشتوی آن، "پوهنتون"، ذکر شود، اما عده‎ای دیگر از نمایندگان این نظر را قبول ندارند.

پیش از این برخی از نهادهای دیگر هم در این مورد اظهار نظر کرده‎اند، اما مورد قبول نمایندگان مجلس واقع نشده است.

پنج سال پیش، زمانی که هنوز کمیسیون نظارت بر تطبیق قانون اساسی تشکیل نشده بود، مجلس بحث بر سر این قانون را موکول به نظر این کمیسیون کرد، اما وقتی که این کمیسیون نظر خود را به مجلس فرستاد، نمایندگان این نظر را مبهم‎تر از آن دانستند که بتوان بر آن استناد کرد.

ماه عقرب/آبان سال گذشته دادگاه عالی هم ضمن اعلام واژه "پوهنتون" و چند اصطلاح پشتوی دیگر به عنوان بخشی از ملکیت معنوی "زبانهای رسمی"، فارسی و پشتو، تاکید کرد که استفاده از "کلمات مترادف و یا تغییر و تبدیل آنها، نه تنها غیرضروری بوده، بلکه سبب سردرگمی در محیط علم و اداره می‎شود."

در مقابل، نمایندگانی که طرفدار درج واژه دانشگاه در متن فارسی قانون تحصیلات عالی هستند، این نظر را مغایر حق شهروندان در استفاده از زبان مادری خود دانسته و با آن مخالفت کرده‎اند.

با این حال، هیلی ارشاد رئیس کمیسیون دینی و امور فرهنگی مجلس نمایندگان گفته که قرار است این موضوع در جلسه فردای این مجلس بار دیگر مطرح و بررسی شود.

مطالب مرتبط