روزنامه های کابل: سه شنبه، ۲۵ سرطان

تصویب قانون انتخابات از سوی پارلمان افغانستان، از موضوع‌های اصلی مورد بحث روزنامه‌های چاپ امروز کابل است.

این قانون دیروز، ۲۴ سرطان/تیر با حل اختلافها توسط کمیته مشترک هر دو مجلس به تصویب رسید. براساس قانون، در مواردی که میان مجلس نمایندگان و مجلس سنا اختلاف وجود داشته باشد، کمیته مشترک با عضویت نمایندگان هر دو مجلس تشکیل می شود و نظر این کمیته نهایی است.

هشت صبح نوشته که حالا هم قانون انتخابات و هم قانون تشکیل، وظایف و صلاحیت های کمیسیون انتخابات روی میز حامد کرزی، رئیس جمهور است و او هر چه زودتر باید آنها را امضا کند تا زمینه برای برگزاری انتخابات مبتنی بر قانون فراهم شود. روزنامه تاکید کرده که این مسئولیت تاریخی و قانونی آقای کرزی است.

به نظر سرمقاله نویس هشت صبح، این که این دو قانون از مدت‌ها پیش تصویب در پیچ و خم روند قانونگذاری افغانستان گیر کرده بود، ناشی از "برخورد سیاسی" با آن بود و نه بررسی‌های تخصصی و حقوقی آنها. نویسنده افزوده هر چند این قانون هم اکنون هم "نواقص زایدی" دارند، ولی شرایط کنونی ایجاب می کند که باید هر چه زودتر اجرا شود.

نویسنده هشت صبح تاکید کرده که دیگر در مورد این قانون‌ها نباید "وقت کشی و سیاست بازی" کرد، بلکه آقای کرزی درک کند که وقت از دست می رودتا برگزاری انتخابات آینده ریاست جمهوری کمتر از یک سال دیگر فرصت است. نویسنده خواسته که این قانون‌ها باید بدون هیچ "بهانه و عذری" باید امضا شود تا بستر قانونی برگزاری انتخابات هموار شود.

حفیظ الله زکی در سرمقاله روزنامه افغانستان نوشته که فشارهای سازمان ملل و کشورهای کمک کننده باعث شد که قانون‌های مربوط به انتخابات در پارلمان افغانستان به تصوب برسد. نویسنده افزوده که برخی از اعضای مجلس و نهادهای مدنی و رسانه ها نیز مجلس را وادار کرد که در این مورد زودتر دست به کار شود.

به نظر نویسنده، تاخیر در تصویب این قانون این شائبه را به وجود آورده بود که اصلا در سال آینده انتخاباتی برگزاری خواهد شد یا حکومت در صدد زمینه سازی برای ادامه خود است. سردبیر روزنامه افغانستان ابراز امیدواری کرده که آقای کرزی این قانون ها را امضا کند.

روزنامه افغانستان در ادامه هشدار داده که هر گونه "تعل و تخلف" در مورد مسایل مربوط به انتخابات "گناه بخشودنی" خواهد بود و به همین دلیل برگزاری انتخابات برای افغانستان اهمیت زیادی دارد و مشروعیت حکومت، ثبات، امنیت و حفظ ارزشهای دموکراتیک در کشور بستگی به همین انتخابات دارد.

روزنامه دولتی انیس در سرمقاله تصویب قانون انتخابات توسط کمیته مشترک هر دو مجلس پارلمان را "گامی به جلو" دانسته و نوشته که دولت برگزاری انتخابات را یک اصل می داند و متعهد به تحقق آن است. سرمقاله نویس روزنامه افزوده که افغانستان که تازه از خاکستر جنگ قد برافراشته آهسته آهسته در راستای نهاینه سازی دموکراسی تلاش می کند.

انیس افزوده که هر چند به دلیل تاخیر در تصویب این قانون نگرانی‌هایی پدید آمد، اما به زودی به رئیس جمهوری فرستاده می‌شود و با امضای آن توسط رئیس جمهوری و اجرایی شدن آن، گامی به جلو در راستای برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه در کشور برداشته خواهد شد.

محمدامین احمدی، استاد دانشگاه خصوصی ابن سینا در مقاله‌ای در روزنامه جامعه باز "مصطلحات ملی" را از دیدگاه قانون اساسی بررسی کرده و نوشته که اصطلاحاتی مانند "پوهنتون (دانشگاه)" در قانون اساسی نیامده و مراد از "تعدیل" در قانون اساسی ناظر به مواد و اصطلاحات خود این قانون است: "واضح است این اصطلاحات در قانون اساسی نیستند تا در معرض تعدیل یا عدم آن باشند".

جنجال بر سر حذف یا حفظ واژه "دانشگاه" در قانون تحصیلات عالی، باعث شده که این قانون برای مدت درازی در پارلمان بماند و تصویب نشود. برخی از نمایندگان ذکر این واژه را به عنوان یک واژه مربوط به زبان مادری خود حق مردم دانسته، اما برخی دیگر از نمایندگان تاکید دارند که تنها معادل پشتوی آن "پوهنتون" ذکر شود.

آقای احمدی که عضو کمیسیون نظارت بر تطبیق قانون اساسی هم هست، افزوده: "پاره ­ای از هموطنان فکر می­ کنند که زبان دری ناسیونالیسم افغانی را به نفع همسایه غربی تضعیف می ­کند و اگر اقوام دیگر خواهان تقویت این زبان‌اند در واقع می­ خواهند پیوند این کشور را با کشور هم­زبان خود تقویت کنند و گویا خواست کشور مورد نظر نیز تقویت این زبان در این کشور است تا از این طریق حضور فرهنگی خود را قوت ببخشد."

مقاله نویس جامعه باز تاکید کرده: "زبان دری، در کنار زبان پشتو و سایر زبانهای کشورـ به دلیل این­که حامل آن‌دسته از آثار و مفاخر تاریخی و فرهنگی این سرزمین است که شهرت بین‌المللی دارد، نه تنها ناسیونالیسم افغانی را تضعیف نمی ­کند؛ بلکه سهم این سرزمین را از این مفاخر فرهنگی و تمدنی افزایش داده و بر اعتبار، احترام و شهرت بین‌المللی آن افزوده و سبب تقویت حس افتخار در میان مردم به کشور و تاریخ خود می­ گردد."

ماندگار در سرمقاله خود با عنوان "لویه جرگه با هر هدفی غیرقانونی است" نوشته که لویه جرگه شاید زمانی که هنوز افغانستان وارد فضای مدرن سیاسی نشده بود، می‌توانست شیوه مناسبی برای حل مشکلات یک محیط کوچک و بسته به شمار رود، ولی در شرایط فعلی ساختارهای "کهنه و فرسوده" نمی‌تواند راه حلی برای مشکلات باشد.

روزنامه با این تحلیل افزوده که برگزاری لویه جرگه در شرایط کنونی به هر هدفی که برگزار شود، "اهانت به مردم و به سخره گرفتن ساختارهای قانونی و مدنی" کشور است. به نظر نویسنده حاحصل لویه تنها آن چیزی می‌تواند باشد که رسیدن به اهدافی باشد که آقای کرزی برای خود تعریف کرده است.

حامد کرزی رئیس جمهوری گفته که برای بررسی مسایل مربوط به توافقنامه امنیتی با آمریکا لویه جرگه سنتی را برگزار می‌کند، اما منتقدان او گفته‌اند که او اهداف دیگری و از جمله ماندن در قدرت را از طریف این جرگه در نظر دارد، اما کاخ ریاست جمهوری این ادعا را رد کرده است.

ماندگار معتقد است که برای بحث در مورد چنین مسایل ساختارهای تعریف شده‌ای مانند پارلمان وجود دارد، چرا حکومت به پارلمان، احزاب سیاسی و نهادهای مدنی مشورت نمی‌کند که به نظر نویسنده، در جهان معاصر به عنوان ساختارهای مشروع شناخته شده‌اند. نویسنده کارآمدی نشست موسفیدان برای تصمیم‌گیری در مورد مسایل کلان کشوری را زیر سوال برده است.

مطالب مرتبط