مترجم افغان، آمریکایی‌ها را مسئول شکنجه و قتل در ولایت میدان وردک می‌داند

Image caption آقای قندهاری می‌گوید که در حادثه ولایت وردک سه آمریکایی دست دارند

ذکریا قندهاری که نزدیک به دو ماه پیش از سوی مقام‌های افغان به ظن قتل و شکنجه در ولایت میدان وردک بازداشت شد، می‌گوید که بر اساس دستور مسئولان آمریکایی عمل کرده است.

در گزارش ابتدایی تحقیقات از ذکریا قندهاری از سوی مقام ‌های افغان که در دسترس بی‌بی‌سی قرار گرفته است وی ادعا کرده که یک مترجم عادی بوده و در شکنجه و قتل کسی دست نداشته است.

در این گزارش که به زبان فارسی نوشته شده، آمده است که ذکریا قندهاری گفته است "من یک ترجمان عادی بودم و اجازه رفت و آمد به پایگاه و به اتاق تحقیق را نداشتم".

به نقل از آقای قندهاری گفته شده که وی یک فرد مظنون را با سیلی و لگد زد و سپس به نیروهای آمریکایی تحویل داد و بعدتر جسد وی را دید.

آقای قندهاری می‌گوید که سه مترجم دیگر را نیز در چنین وضعیتی دیده است.

ذکریا قندهاری نزدیک به یازده سال با نیروهای آمریکایی به عنوان مترجم کار کرده است.

آقای قندهاری می‌گوید که در حادثه ولایت وردک سه آمریکایی دست دارند.

نظر به معلوماتی که به بی‌بی‌سی رسیده است، یک سی دی که در آن جریان شکنجه ثبت شده است به دست مقام‌های افغان رسیده است.

در اوایل سال روان میلادی در ولسوالی نرخ ولایت میدان وردک جسد یک فرد غیرنظامی به نام سید محمد در نزدیکی پایگاه نیروهای آمریکایی یافت شد.

ذکریا قندهاری پذیرفته است که او فرد مظنون را سیلی و لگد زده و بعدا به پایگاه آمریکایی تسلیم داده است، ولی قتل مظنون را نمی پذیرد.

سید محمد در ماه نوامبر سال ۲۰۱۲ ناپدید شد.

آغاز ماجرا

Image caption خبرهای بدرفتاری نیروهای ویژه آمریکا با افراد غیر نظامی خشم مردم را برانگیخت

بعد از درز خبرهای شکنجه توسط نیروهای ویژه آمریکایی در ولایت وردک، حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان در ماه فبروری/فوریه دستور داد تا نیروهای ویژه آمریکا از این ولایت خارج شوند.

این دستور حامد کرزی باعث تنش میان کابل و واشنگتن هم شد، ولی در آخر نیروهای ویژه آمریکا از ولایت وردک خارج شدند.

به دنبال دستور حامد کرزی، صدها نفر از ساکنان ولایت میدان وردک در غرب کابل هم در یک تجمع اعتراضی، خواستار خروج نیروهای ویژه آمریکایی از این ولایت شدند.

معترضان روز شنبه ۲۶ حوت/اسفند، از ولایت میدان وردک به کابل آمدند و در مقابل شورای ملی تجمع کردند و حمایت خود را از دستور حامد کرزی، مبنی بر خروج نیروهای ویژه آمریکا از میدان وردک اعلام کردند.

مقام‌های آمریکایی مرتب دست داشتن در قتل غیر نظامی‌ها در ولایت وردک را رد می کنند.

یک سخنگوی ناتو به خبرگزاری رویترز گفته است که تحقیقات آنها اسناد قابل ملاحظه‌ را بر اثبات ادعای دولت افغانستان بدست نیاورد، ولی این سازمان آماده همکاری با دولت افغانستان است.

مطالب مرتبط