تلاشهای مجلس افغانستان برای پایان بحث 'دانشگاه و پوهنتون' ناکام شد

عبدالرئوف ابراهیمی، رئیس مجلس
Image caption "متاسفانه طوری با قانون برخورد می‎کنیم که نمی‏خواهیم این قانون تصویب شود"

تلاشهای مجلس نمایندگان افغانستان برای رسیدن به توافق بر سر جنجال در مورد واژه‎های دانشگاه و پوهنتون در قانون تحصیلات عالی به نتیجه نرسید.

قرار بود این جنجال در اجلاس امروز (چهارشنبه، ۲۶ سرطان/تیر) مجلس حل شود و به پایان برسد، اما مخالفان درج واژه دانشگاه در متن فارسی این قانون، مجلس را ترک کردند و مانع رایگیری در این مورد شدند.

شماری از نمایندگان خواستار رایگیری در این مورد شدند، اما با بیرون شدن مخالفان رایگیری از جلسه، تعداد اعضای حاضر در جلسه کمتر از آن شد که بتوان رایگیری کرد.

عبدالرئوف ابراهیمی رئیس مجلس گفت: "خوب می‎بود که ما رایگیری می‎داشتیم و سرنوشت این قانون معلوم می‎شد. از دوره پانزدهم [مجلس] تا این لحظه دوره شانزدهم، متاسفانه طوری با قانون برخورد می‎کنیم که نمی‏‌خواهیم این قانون تصویب شود."

او افزود: "در این وضعیت این را در برنامه گرفته نمی‏توانیم. چندین بار شامل برنامه کردیم، یک بخش از اعضای محترم مجلس جلسه را ترک گفتند که ما به میل خود رایگیری می‎خواهیم."

آقای ابراهیمی نظر دو طرف را این گونه جمع‎بندی کرد: "تعدادی می‎گویند که کلمه مترادف در کنار پوهنتون، که دانشگاه باشد، نیاید که خلاف قانون است."

او افزود: "نظر دوم این است که می‎گویند [فارسی] زبان ما است و این زبان یک واقعیت است. زبان فارسی دری در کنار پشتو زبان رسمی و ملی افغانستان است و در داخل مجلس در اظهارات خود ما از همین زبان کار می‎گیریم، زبان ما را شما گرفته نمی‎توانید، اگر قانون داشته باشیم یا نداشته باشیم با همین زبان صحبت کنیم."

Image caption بحث دانشگاه و پوهنتون در مجلس بارها جنجال برانگیز شده است

رئیس مجلس همچنین گفت که در این میان از کمیسیون نظارت بر تطبیق قانون اساسی نظرخواهی شد و این کمیسیون به عنوان راه حل سوم، پیشنهاد کرد که در قانون تحصیلات عالی یک بند افزوده و در آن نوشته شود که مصطلحات ملی در یک قانون جداگانه تعریف شود.

اما این پیشنهاد با اعتراض عده‎ای از نمایندگان مواجه شد و گفتند که مشخص نیست که چه نهادی صلاحیت تعریف و فهرست کردن این اصطلاحات را دارد.

با این حال، عبدالرئوف ابراهیم پایان جلسه روز چهارشنبه مجلس را اعلام کرد و آخرین تلاشها برای رسیدن به توافق در مورد این دو واژه در قوه قانونگذاری افغانستان به نتیجه نرسید.

دیروز اتحادیه استادان دانشگاههای افغانستان خواستار تصویب قانون تحصیلات عالی شده بود و اعضای این اتحادیه از نمایندگان خواستند که به دلیل جنجال در مورد چند واژه قانون را به گروگان نگیرند.

مطالب مرتبط