برادر مشاور امنیت ملی حامد کرزی در هرات کشته شد

Image caption ولی طاهری از حدود ده سال پیش در اداره های مربوط به دادستانی کار می کرده است.

سخنگوی پلیس هرات تائید کرد که برادر رنگین دادفر اسپنتا مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری افغانستان در هرات ترور شده است.

عبدالرئوف احمدی سخنگوی فرماندهی پلیس هرات به بی‎بی‌سی فارسی گفت که احمدولی‌ طاهری زمانی که از یک حمام عمومی در ولسوالی کرخ در هرات بیرون می‌آمد، هدف شلیک گلوله دو فرد موتورسیکلت سوار قرار گرفت و کشته شد.

آقای احمدی افزود که برادر آقای اسپنتا در کرخ به عنوان کارمند دادستانی کار می کرد و زمانی که به حمام رفته بود، محافظ نداشت.

سخنگوی پلیس هرات گفت: "پلیس تعدادی افرادی را که در محل [رویداد] بودند بازداشت کرده و تحقیق ادامه دارد. پلیس تلاش می کند که عاملان این رویداد را شناسایی کند."

عبدالرئوف احمدی همچنین گفت که تا حال مشخص نیست که فرد ضارب با چه انگیزه‎ای به برادر مشاور امنیت ملی حامد کرزی شلیک کرده است.

اما قاری محمدیوسف احمدی سخنگوی گروه طالبان با ارسال ایمیلی به رسانه‎ها، نوشته که قتل برادر آقای اسپنتا کار این گروه بوده است.

حامد کرزی کرزی ترور آقای طاهری را تقبیح کرده و آن را به "استخبارات بیگانه" نسبت داده، ولی منظور خود از این سازمان اطلاعاتی را مشخص نکرده است.

در یک اطلاعیه اداره امور ریاست جمهوری آمده است سازمان اطلاعات بیگانه رشته ای قتلها را به راه انداخته که در آن علمای دین، بزرگان قوم، ماموران دولتی و نزدیکان آن را به قتل می رساند.

آقای کرزی ترور احمدولی طاهری را هم در همین راستا دانسته است.

آقای طاهری از حدود ده سال پیش در اداره های مربوط به دادستانی کار می‏‌کرد.

برخی رسانه‎های محلی گزارش داده اند که آثار زخم دست کم سه گلوله در بدن او دیده شده است.

مطالب مرتبط