روزنامه های کابل: چهارشنبه، ۲۶ سرطان

چهلمین سالروز کودتای سردار محمد داوود علیه پسر عمش محمدظاهر شاه، پادشاه سابق افغانستان و تاکید استادان دانشگاه مبنی بر تصویب قانون تحصیلات عالی از مسایل اصلی مورد توجه روزنامه های چاپ امروز کابل است.

روزنامه چراغ در سرمقاله خود ۲۶ سرطان را نقطه آغاز بحران در افغانستان دانسته و نوشته که قانون‎شکنی و رسیدن به قدرت از طریق کودتا در این تاریخ شروع شد. به نظر نویسنده، بی‎اعتمادی، بحران و جنگی که از چهل سال پیش تا امروز ادامه دارد ناشی از اقدام خودسرانه و عدم آینده‎نگری محمد داوود است.

چهل سال پیش در ۲۶ سرطان/تیر ۱۳۵۲ سردار محمد داوود پسر عم محمد ظاهر شاه در یک کودتای سفید نظام سلطنتی افغانستان را سرنگون کرد و خود در راس قدرت قرار گرفت و نظام جمهوری را اعلام کرد. او از ۱۳۳۲ تا ۱۳۴۲ نخست‎وزیر و از آن زمان تا کودتا خانه‌نشین بود.

چراغ افزوده که رنگین یا سفید بودن کودتای محمدداوود موضوع بحث نیست، چرا که این کودتا یک کودتای خانوادگی در درون خاندان سلطنتی بود. به باور روزنامه، مهم این است که او راهی را برای رسیدن به قدرت باز کرد که برای کودتاگران بعدی به عنوان راهی کوتاه و کم هزینه مطلوب بود.

نویسنده چراغ با ین مقدمه نوشته که حالا لازم است که اولیای امور افغانستان از گذشته خوب و بد تجربه بگیرند و تجربه‎های ناکام گذشته را تکرار نکنند. روزنامه تاکید کرده که آنها باید به مردم اطمینان دهند که دیگر دوره کودتاها سپری شده مردمسالاری بازگشت ناپذیر است.

۸صبح در سرمقاله خود با عنوان "با چند واژه گیر ندهید، قانون را تصویب کنید"، با اشاره به درخواست اتحادیه استادان دانشگاههای افغانستان از مجلس مبنی بر تصویب هر چه زودتر قانون تحصیلات عالی نوشته که مشکل تحصیلات عالی چند واژه فارسی نیست، بلکه مشکل این است که نظام تحصیلات عالی کشور نمی‎تواند متخصص بیرون دهد.

به نظر نویسنده، نمایندگان باید به جای گیر دادن به چند واژه در متن فارسی این قانون، باید برای غنی شدن محتوای این قانون تلاش کنند. ۸صبح تاکید کرده که نظام تحصیلی افغانستان نیازمند اصلاحات جدی است که از طریق این قانون امکان‎پذیر است. نویسنده افزوده که برنامه آموزشی دانشگاهها باید تغییر کند.

نویسنده ۸صبح به این باور است که هیچ دانشگاهی در افغانستان از لحاظ کیفی حتی با دانشگاههای درجه دوم کشورهای منطقه هم برابری نمی‎توانند. روزنامه تاکید کرده که اولویت نمایندگان باید غنی کردن قانون برای بالا بردن کیفیت دانشگاهها باشد و نه این که از تمام توان و اعتبار خود مایه بگذارند تا با چند واژه فارسی مخالفت کنند.

۸صبح ابراز تاسف کرده که برخی از نمایندگان با گیر دادن به چند واژه نشان دادند که "کینه‎های قومی و زبانی" برای نسبت به بهبود نظام تحصیلی کشور اهمیت بیشتری دارد. به تعبیر نویسنده، همبستگی مردم افغانستان برای این دسته از نمایندگان هیچ اهمیتی ندارد به جنجال‎های زبانی و شگاف‎های اجتماعی دامن می‎زنند.

روزنامه افغانستان دولت را متهم کرده که به فرصت‎های اقتصادی توجه ندارد و بیشتر درگیر مسایل سیاسی است و انتخابات آینده ریاست جمهوری ذهن سیاستمداران را به خود مشغول کرده است. روزنامه معتقد است موقعیت جغرافیایی و وضعیت سیاسی کشورهای همسایه فرصت های اقتصادی خوبی را در اختیار افغانستان قرار داده اما این فرصتها هدر می‌رود.

مدیر مسئول روزنامه افغانستان از طرح ساخت لوله گاز تاپی (ترکمنستان، افغانستان، پاکستان و هند) به عنوان یکی از این فرصت‎ها یاد کرده و نوشته که ایران رقیبی جدی بود که طرح‎هایی در این زمینه داشت، ولی به دلیل تقابل خود بر سر پرونده هسته‎ای‎اش، فرصت رقابت را در مورد این طرح از دست داده است.

محمدرضا هویدا تاکید کرده که دولت افغانستان باید به چنین فرصت‎ها و زمینه‎ها توجه کند و مسایل اقتصادی را بیشتر مورد توجه قرار دهد، در حالی که به نظر نویسنده، تا حال کار جدی در زمینه اقتصادی در افغانستان صورت نگرفته است. هویدا معتقد است که حتی استخراج معادن افغانستان با مشکلاتی مواجه است.

سرمقاله‎نویس روزنامه افغانستان افزوده که هر چند برآوردهای خوبی در زمینه ذخایر زیرزمینی افغانستان صورت گرفته، اما در آغاز کار از بستن قراردادهای استخراج تا شروع کار عملی برای استخراج و نحوه انتقال با مشکلات جدی مواجه است. نویسنده با این مقدمه نوشته که حالا تنها داشتن فرصت مطرح نیست، بلکه مدیریت مسایل اقتصادی هم اهمیت دارد.

روزنامه ماندگار احضار مدیر مسئول این روزنامه در جلسه "کمیسیون رسیدگی به تخلفات رسانه ای خبر داده و نوشته که موضوع مورد بحث در این جلسه رسیدگی به شکایت علیه عزیزالرحمان سخی زاده است که قبلا در روزنامه ماندگار چاپ شده بود. روزنامه فعالیت این کمیسیون را غیرقانونی دانسته و از بازداشت آقای سخی را توسط دادستانی کل هم انتقاد کرده است.

آقای سخی زاده کارمند اداره عالی مبارزه با ارتشا و فساد اداری است که پیش از این در نامه ای که به مانگار فرستاده بود از فساد در این اداره خبر داده بود، اما دادستانی کل او را در پی شکایت عزیزالله لودین رئیس این اداره بازداشت و زندانی کرد. نهادهای حامی رسانه‎ها و آزادی اطلاع رسانی خواستار آزادی عزیزالرحمان سخی زاده شده اند.

ماندگار ننوشته که مدیر مسئول این روزنامه برای پاسخگویی به کمیسیون رسیدگی به تخلفات رسانه ای رفته یا نه، اما تاکید کرده که این نهاد مبنای قانونی ندارد و تاکید کرده که هر گونه تخلفات رسانه ای باید از سوی کمیسیون رسانه های همگانی بررسی شود که تشکیل آن در قانون رسانه های همگانی پیش بینی شده، اما تا حال تشکیل نشده است.

روزنامه افزود: "ادارۀ روزنامۀ ماندگار در کنار این‌که بازداشت عزیزالرحمان سخی‌زاده را یک عملِ غیرقانونی می‌داند، خواستار رهایی هرچه عاجلِ وی می‌باشد و هم‌چنین امیدوار است که فعالیت‌های غیرقانونی کمیسیون تخلفات رسانه‌یی‌، پایان یابد و شورای رسانه‌های همگانی که قانون رسانه‌ها آن‌ را پشنهاد کرده، در زمینه اقدامات جدی و قانونی نماید تا از اقدامات غیرقانونی و غیراصولی دیگران، جلوگیری صورت گیرد."

مطالب مرتبط