حامد کرزی قانون ساختار و اختیارات کمیسیون مستقل انتخابات را امضا کرد

Image caption با امضای قانون ساختار و اختیارات کمیسیون انتخابات گام مهمی برداشته شد، اما قانون اصلی انتخابات همچنان روی میز آقای کرزی است

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان اجرایی شدن قانون ساختار و اختیارات نهادهای انتخاباتی را اعلام کرد و همزمان کمیته‌ای را برای گزینش مسئولان این نهادها تشکیل داده است.

اوایل این هفته این قانون به تصویب پارلمان رسید و محافل داخلی و خارجی از آقای کرزی خواستند که آن را هر چه زودتر امضا و اجرایی کند.

آقای کرزی با صدور فرمانی اجرایی شدن این قانون را اعلام کرده و همزمان حکمی برای تشکیل "کمیته گزینش" برای گزینش مقام‌های کمیسیون مستقل انتخابات صادر کرده است.

عبدالرئوف ابراهیمی رئیس مجلس نمایندگان، فضل‌هادی مسلم‌یار رئیس مجلس سنا، عبدالسلام عظیمی رئیس قوه قضائیه، گل‌رحمان قاضی رئیس کمیسیون نظارت بر تطبیق قانون اساسی، سیما ثمر رئیس کمیسیون حقوق بشر و یک فعال مدنی که هنوز مشخص نشده، به عنوان اعضای این کمیته معرفی شده‎اند.

در ماده هشتم این قانون آمده که کمیته‌ای شش نفری تشکیل شود و فهرست اسامی ۲۷ تن را برای تعیین در سمت‌های بالایی کمیسیون انتخابات به رئیس جمهوری پیشنهاد کند.

این ماده از ماده‌های جنجالی در قانون ساختار و اختیارات نهادهای انتخاباتی بود که باعث شده بود این قانون مدت درازی در پیچ و خم روند قانونگذاری افغانستان بحث برانگیزد و تصویب نشود.

Image caption بسیاری ها گفته‎اند که انتخابات آینده ریاست جمهوری در مورد آینده افغانستان اهمیت فوق العاده دارد

تشکیل کمیته گزینش در واقع بخشی از اختیارات حامد کرزی در تعیین روسا و مقام‌های ارشد دو نهاد اصلی انتخاباتی را از دست او می‌گیرد، اما او با صدور فرمان تازه خود موافقتش با این امر را اعلام کرده است.

آقای کرزی در حکم خود گفته که در راستای تسریع روند انتخابات، این کمیته از فردا در مقر پارلمان تشکیل جلسه دهد و ۲۷ نفر را به رئیس جمهوری پیشنهاد کند تا از میان آنها مقامهای ارشد کمیسیون انتخابات تعیین شوند.

به نظر می‌رسد که با امضای این قانون و تشکیل این کمیته گام مهمی در راستای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۳ برداشته شده، اما قانون اصلی که چگونگی برگزاری این انتخابات را تعریف می‌کند، هنوز روی میز آقای کرزی قرار و نیاز به توشیح دارد.

قانون انتخابات هم در پی بحث‌های طولانی، سرانجام روز دوشنبه گذشته از سوی پارلمان تصویب شد و حالا منتظر امضای رئیس جمهوری است.

پیش از این دفتر نمایندگی سازمان ملل از پارلمان و حامد کرزی خواسته بود که به روند تصویب و اجرایی شدن این دو قانون سرعت ببخشند.

بر اساس جدول زمانی که کمیسیون انتخابات پیش از این اعلام کرده، سومین انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ۱۶ حمل/فروردین ۱۳۹۳ (۵ آپریل ۲۰۱۴) برگزار خواهد شد.

مطالب مرتبط