آمریکا برای تقویت نقش زنان افغان، دوصد میلیون دلار اختصاص داد

Image caption تقویت نقش زنان در آینده سیاسی و اقتصادی افغانستان، از اهداف اساسی این برنامه است

دولت آمریکا اعلام کرده است که برای تقویت نقش زنان در آینده سیاسی و اقتصادی افغانستان، ۲۰۰ میلیون دلار پول کمک می‌کند.

اداره توسعه بین المللی آمریکا گفته برنامه پنج ساله‌ای را راه اندازی می‌کند که در پرتو آن نقش زنان در آینده افغانستان تضمین خواهد شد.

راجیو شاه، مسئول اداره توسعه بین‌المللی آمریکا (USAID) گفته است که این برنامه پنج ساله که "ارتقا" نام دارد، بزرگترین برنامه جنسیتی آمریکا در افغانستان است که مورد حمایت کشورهای اروپایی قرار گرفته است.

آقای شاه گفته که آمریکا برای حمایت از زنان در آینده سیاسی و اقتصادی افغانستان ۲۰۰ میلیون دلار اختصاص داده اما بریتانیا، استرالیا و اتحادیه اروپا برای بلند بردن این کمک به ۴۱۶ میلیون دلار، علاقمندی نشان داده اند.

در یک نامه خبری این اداره از زبان آقای شاه آمده است که آموزش، ارتقا ظرفیت و پرورش نسل نو زنان افغان در یک دهه آینده، اهداف اساسی این برنامه است که تعهدات آمریکا را برای حمایت درازمدت از زنان افغان نشان می دهد.

Image caption اداره توسعه بین‌المللی آمریکا می‌گوید با راه اندازی این برنامه برای زنان زمینه تجارت کوچک هموار می‌کند

در خبرنامه آمده که آقای شاه در جریان صحبت‌های خود در مراسمی در انستیتوی صلح آمریکا، گفته است که در برنامه "ارتقا" زنان بین ۱۸ تا ۳۰ سال افغان از طریق تقویت نهادهای مدافع حقوق زن، افزایش نقش زنان در سطح رهبری در چارچوب دولت افغانستان و بلند بردن مهارت‌های حرفه‌ای زنان، حمایت خواهند شد.

تلاش برای کاهش نگرانی زنان از تهدیدهای احتمالی نسبت به آینده و وضعیت افغانستان پس از خروج نظامیان خارجی، از دیگر اهداف کمک اقتصادی آمریکا برای زنان افغان خوانده شده است.

آقای شاه گفته است: "در یازده سال گذشته زنان افغان، پیشرفت های چشمگیری داشته اند اما با توجه به تهدیدهای آینده، برنامه ارتقا بیانگر تعهدات ما برای تضمین اینکه زنان و دختران افغان در آینده سیاسی و اقتصادی کشورشان نقش گسترده ای ایفا خواهند کرد، است."

ایجاد یک انستیتوی جنسیت و آموزش مهارت‌های حرفه‌ای و فراهم آوری بورسیه های بین المللی برای زنان نیز جز کمک ۲۰۰ میلیون دلاری آمریکا است.

از سویی خبرگزاری رویترز گزارش کرده است که کمک برای زنان به وسیله ایجاد ۳۵۰۰ تجارت کوچک به هدف خودکفایی زنان افغان نیز در پرتو این برنامه اجرا خواهد شد.

مطالب مرتبط