قانون کمیسیون مستقل انتخابات و امیدهای تازه در افغانستان

Image caption هنوز قانون انتخابات را رئیس جمهور امضا نکرده است

رئیس‌جمهور افغانستان پس از یک دهه سرانجام دیروز قانون کلیدی تشکیل و صلاحیت‌های کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان را امضاء کرد.

آقای کرزی یک گام فراتر هم گذاشت و در حکم جداگانه‌‎ای فوراً دستور داد که برای معرفی افراد "شایسته" برای هفت عضو کمیسیون مستقل انتخابات کشور کمیته گزینش تشکیل شود.

این کمیته تشکل شد و از امروز کارش را شروع کرد تا ۲۷ فرد مناسب را برای کمیسیون انتخابات شناسایی و معرفی کنند. رئیس‌جمهوری از میان آنها، ۷ نفر اصلح را به عنوان برگزار کنندگان اصلی انتخابات، انتخاب خواهد کرد.

در میان حامیان غربی و اروپایی افغانستان هم، از این امر استقبال به عمل آمده است. شماری از دیپلمات‌های خارجی می‌گویند که اقدام رئیس‌جمهور حامد کرزی در امضای قانون‌ مهم ساختار و اختیارات کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، تشویق کننده‌ است و جامعه جهانی را به برگزاری انتخابات خوب در کشور امیدوار کرده‌ است.

شورای همکاری احزاب، ائتلافهای سیاسی، فعالان جامعه مدنی و ناظران داخلی و خارجی انتخابات تصویب قوانین انتخابات را نخستین گام عملی در راستای برگزاری انتخابات می‌دانستند. آنها این گام رئیس‌جمهوری را نشانه ای از اراده سیاسی او برای آماده شدن برای انتخابات قلمداد کرده اند.

مخالفان سیاسی آقای کرزی تا آنجا پیش می‌رفتند که می‌گفتند چون رئیس‌جمهوری به ماندن در قدرت علاقه دارد و هوای برگزار کردن انتخابات در سر ندارد، به فکر تصویب قوانین انتخابات نیست.

اما اکنون با امضای قانون ساختار کمیسیون، حداقل این نگرانی برخی از فعالان سیاسی افغانستان برطرف شده‌است.

محمود صیقل، معاون پیشین وزارت خارجه و از سیاست‌مداران مخالف آقای کرزی در صفحه فیس‌بوکش در این باره نوشته: "من این کار را یک برد کلان برای دموکراسی و قانونمندی کشور می‌دانم."

او اضافه کرده: "توشیح قوانین انتخاباتی تحت فشارهای پیگیر احزاب و ائتلاف‌های سیاسی، جامعه مدنی، مطبوعات آزاد کشور و جامعه جهانی صورت گرفته است."

البته هم اکنون قانون دیگری مربوط به انتخابات، "قانون انتخابات" کشور هم روی میز رئیس جمهوری است که باید امضاء شود.

'صاحب قانون انتخاباتی شدیم'

آصف آشنا، عضو هیات رهبری حزب حق و عدالت می‌گوید: "ما از نفس تصویب و امضای قوانین استقبال می‌کنیم. این قانون‌ با همه نارسایی‌هایی که دارد افغانستان را از خلاء قانونی و از خطر برگزاری انتخابات بر اساس فرمان تقنینی نجات داد."

پیش از این، دو انتخابات ریاست جمهوری و دو انتخابات پارلمانی بر اساس قوانین تقنینی برگزار شده‌است.

فاضل سانچارکی، سخنگوی ائتلاف ملی از گروه اصلی اپوزیسیون هم به بی‌بی‌سی گفت که از تصویب این قانون استقبال می‌کند و می‌خواهد هرچه زودتر اجرایی شود.

او گفت: "با وجودی این که قانون کاستی‌هایی دارد و خواسته‎های ما در آن منظور نشده، ما این‌را یک قدم مثبت می‌دانیم، مخصوصاً اینکه فکر می‌کنیم بعد از یازده سال صاحب قانون انتخاباتی می‌شویم."

او می‌گوید: "ما ترجیح می‌دادیم که دو کارشناس حقوقدان از سازمان ملل متحد در کمیسیون رسیدگی به شکایتهای انتخاباتی می‌بودند که قبول نشد و در کمیته گزینش افراد هم از نهادهای مدنی و سیاسی عضو می‌بودند که این هم پذیرفته نشد."

در کمیته گزینش بیشتر افرادی عضو هستند که گفته می شود به ریاست جمهوری نزدیک هستند؛ رئیسان مجلس نمایندگان، سنا، دادگاه عالی، کمیسیون نظارت بر تطبیق قانون اساسی، کمیسیون حقوق بشر و یک نهاد ناظر انتخابات عضو کمیته گزینش هستند.

چشمان جامعه جهانی، نهادهای مدنی، اپوزیسیون و البته روزنامه‌نگاران اکنون به انتخاب اعضای کمیسیون مستقل انتخابات دوخته شده‌است. کارشناسان می گویند که رئیس جمهور کرزی برای اطمینان بخشی به جامعه برای برگزاری یک انتخابات منصفانه باید گام دیگری هم بردارد.

مطالب مرتبط