مشاور امنیتی کرزی سازمان اطلاعات پاکستان را در قتل برادرش مقصر دانست

رنگین دادفر اسپنتا، مشاور امنیتی حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، خطاب به طالبان گفت که دولت برای طالبان دو گزینه دارد، این گروه یا باید به روند صلح بپیوندد، یا دولت تا شکست کامل این گروه خواهد جنگید.

روز چهارشنبه ۲۶ سرطان/تیر، گروه طالبان برادر آقای اسپنتا را در ولسوالی کرخ ولایت هرات با ضرب گلوله به قتل رساندند.

امروز، آقای اسپنتا در جریان تشییع جنازه برادرش در هرات، سازمان استخباراتی (اطلاعاتی) پاکستان را مسئول قتل برادرش دانست و گفت که کشتار رهبران و اعضای خانواده های سران حکومتی یک جنگ استخباراتی از سوی پاکستان است.

مشاور امنیتی رئیس جمهور افغانستان در مورد سفر نمایندگان گروه طالبان به قطر گفت:" پاکستان ۱۱ الی ۱۲ سال است که به جامعه جهانی می‌گوید ما خبر نداریم رهبری طالبان در کجاست؟ اما هیچ‌کس امروز از طالبان نمی‌پرسد که شما از کدام میدان هوایی به قطر آمدید؟ با کدام پاسپورت آمدید؟"

آقای سپنتا گفت: "دشمن صلح و پیشرفت و ترقی افغانستان یک عده‌ای مزدور و خودفروخته را در زیر زمینی های کویته و پشاور و میرانشاه پنهان کرده‌اند و آموزش می‌دهند و اینها هر روز جوانان، خواهران، دختران و بچه های ما را می‌کشند."

مشاور امنیتی آقای کرزی با اشاره به مذاکرات صلح با طالبان گفت:"بهترین راه آوردن دشمن روی میز مذاکره، داشتن یک دولت قوی، اردوی قوی و پلیس قوی است، تا زمانی که دشمن متوجه نشود که شانس پیروزی ندارد، او را نمی توانید به مذاکره وادار کنید."

هنوز دولت پاکستان واکنشی در مورد اظهارات آقای اسپنتا نداشته است.

هفته گذشته برخی از اعضای مجلس نمایندگان افغانستان گفتند که آقای اسپنتا در گفتگویی سری با نمایندگان پذیرفته که هنوز چیزی به نام روند صلح در کشور وجود ندارد.

روز شنبه گذشته، مجلس افغانستان، زلمی رسول، وزیر خارجه، رنگین دادفر اسپنتا، مشاور امنیت ملی، و معصوم استانکزی، دبیر شورای عالی صلح، را برای ارائه توضیحات درباره مصالحه با طالبان فراخواند و آنها در جلسه‌ای در پشت درهای بسته سخن گفتند.

به گفته برخی از نمایندگان، مشاور امنیت ملی حامد کرزی در این جلسه گفت که هنوز چیزی به نام روند صلح شکل نگرفته و تماس‎هایی که با طالبان برقرار شده، نمی‎تواند روند صلح تلقی شود.

مطالب مرتبط