'خصومت خانوادگی' جان هفت نفر را در شمال کابل گرفت

Image caption ولایت پروان در پنجاه کیلومتری کابل پایتخت است

مقام های ولایت پروان در شمال کابل گفته‌اند که زد و خورد مسلحانه میان اعضای دو خانواده، هفت کشته و سه زخمی به جا گذاشته است.

پلیس پروان گفته که این درگیری ناشی از اختلافات خانوادگی افراد مسلح در منطقه گذره پایین ولسوالی جبل‌السراج بر سر زمین است که در سال‍‌های گذشته همچنان ادامه داشته است.

ضیا الرحمان سیدخیلی، آمر امنیت فرماندهی پلیس ولایت پروان به بی‌بی‌سی گفت که در این زد و خورد مسلحانه چهار زن و سه مرد کشته شده و سه نفر دیگر به شمول کودکان زخمی شده‌اند.

آقای سیدخیلی گفت که بزرگان این خانواده‌ها در سالهای جنگ، فرماندهان محل بوده‌اند که پیش از این نیز به انتقام گیری از یک دیگر پرداخته اند.

او گفت که در رویداد امروز زمانی که عضو یکی از خانواده‌ها می‌خواست زمین زراعتی خود را آبیاری کند، از سوی یک عضو خانواده مقابل به قتل رسید و سرانجام "خانواده فرد مقتول دوباره در یک اقدام انتقام جویانه چند عضو خانواده قاتل را کشت."

آمر امنیت پروان افزود که کشته و زخمی شده های رویداد امروز مربوط هر دو خانواده هستند و پلیس دو نفر را به اتهام قتل بازداشت کرده و برای گرفتاری یک مظنون فراری دست به کار شده است.

آقای سیدخیلی گفت: "اعضای این خانواده ها سالی یک بار درگیر می شوند و در گذشته پس از هر حادثه‌ای جرگه های مردمی، مو سفیدان و بزرگان محل برای آشتی آنها فیصله کرده اند و مصالحه صورت گرفته است اما این بار پلیس وارد اقدام شده و افراد را بازداشت کرده است."

او افزود که درگیری در محل به حدی جدی بود که صد سرباز پلیس را برای تامین امنیت به محل رویداد فرستادند.

Image caption در بخش هایی از ولایت پروان افراد مسلح غیرقانونی فعالیت دارند

استفاده از اسلحه غیرقانونی

در درگیری میان این دو خانواده ظاهرا از اسلحه کمری و کلاشینکوف استفاده شده است. پلیس پروان گفته سلاح هایی که در درگیری صبح امروز استفاده شده، غیرقانونی است و از خارج از کشور قاچاق شده است.

ضیا الرحمان سیدخیلی، آمر امنیت فرماندهی پلیس پروان همچنین گفت که سلاح از راه قاچاق در اختیار این خانواده ها قرار گرفته است. او گفت با توجه به مرزهای باز کشور و راه های آسان قاچاق اسلحه، افراد در محل به آسانی مسلح شده اند.

فرماندهی پلیس ولسوالی جبل‌السراج هم به بی‌بی‌سی گفته است که دو عضو مربوط این خانواده‌ها سال گذشته نیز با استفاده از همین سلاح های غیرقانونی کشته شدند.

مقام های محلی گفته‌اند با وجود تدابیری که پلیس گرفته با آن هم اسلحه غیرقانونی و قاچاقی بین دو تا سی هزار افغانی (۴۰ تا ۶۰۰ دلار آمریکایی) خرید و فروش می‌شود.

مطالب مرتبط