حامد کرزی دستور بازداشت عاملان رویداد ولایت پروان را صادر کرد

Image caption آقای کرزی در گفتگوی تلفنی با والی پروان، شخصاً به او دستور داده که عاملان قتل افرادی را که در این درگیری کشته شدند هر چه زودتر بازداشت کند

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان دستور بازداشت عاملان قتل ۱۲ تنی را صادر کرده که دیروز در جریان درگیری در ولایت پروان در شمال کابل کشته شدند.

در خبرنامه‌ای از سوی دفتر اداره امور ریاست جمهوری به رسانه‌ها فرستاده شده آمده است که در این درگیری دو گروه مسلح غیرمسئول در ولسوالی جبل السراج دست داشته اند.

در این خبرنامه به نقل از عبدالبصیر سالنگی، والی پروان آمده است: "دیروز در اثر درگیری میان دو گروه مسلح غیر مسئول در ولسوالی جبل السراج ولایت پروان، ۱۲ تن کشته شدند و یکتن زخمی گردید."

بر اساس این اطلاعیه، آقای کرزی در گفتگوی تلفنی با والی پروان، شخصاً به او دستور داده که عاملان قتل افرادی را که در این درگیری کشته شدند هر چه زودتر بازداشت کند.

پیش از این پلیس پروان شمار افراد کشته شده در این رویداد را هفت تن اعلام کرده و گفته بود که این درگیری ناشی از اختلافات خانوادگی افراد مسلح در منطقه گذره پایین ولسوالی جبل‌السراج بر سر زمین است که در سال‍‌های گذشته همچنان ادامه داشته است.

ضیاءالرحمان سیدخیلی، از مسئولان فرماندهی پلیس ولایت پروان به بی‌بی‌سی گفت که در این زد و خورد مسلحانه چهار زن و سه مرد کشته شده و سه نفر دیگر به شمول کودکان زخمی شدند.

'انتقام گیری'

آقای سیدخیلی گفت که بزرگان این خانواده‌ها در سالهای جنگ، فرماندهان محلی بودند که پیش از این نیز به انتقام گیری از یک دیگر پرداخته اند.

او گفت که در رویداد دیروز زمانی که عضو یکی از خانواده‌ها می‌خواست زمین زراعتی خود را آبیاری کند، از سوی یک عضو خانواده مقابل به قتل رسید و سرانجام "خانواده فرد مقتول دوباره در یک اقدام انتقام‎جویانه چند عضو خانواده قاتل را کشت."

در درگیری میان این دو خانواده ظاهرا از اسلحه کمری و کلاشینکوف استفاده شده است. پلیس پروان گفته سلاح‎هایی که در درگیری دیروز استفاده شد، غیرقانونی است و از خارج از کشور قاچاق شده است.

ضیاءالرحمان سیدخیلی، آمر امنیت فرماندهی پلیس پروان همچنین گفت که سلاح از راه قاچاق در اختیار این خانواده ها قرار گرفته است. او گفت با توجه به مرزهای باز کشور و راه های آسان قاچاق اسلحه، افراد در محل به آسانی مسلح شده اند.

فرماندهی پلیس ولسوالی جبل‌السراج هم به بی‌بی‌سی گفته است که دو عضو مربوط این خانواده‌ها سال گذشته نیز با استفاده از همین سلاح های غیرقانونی کشته شدند.

مقام های محلی گفته‌اند با وجود تدابیری که پلیس گرفته با آن هم اسلحه غیرقانونی و قاچاقی بین دو تا سی هزار افغانی (۴۰ تا ۶۰۰ دلار آمریکایی) خرید و فروش می‌شود.

پیش از این از وجود سلاح در مناطق حومه شهر کابل گزارش شده و برخی از ساکنان اطراف کابل گفته اند که در برخی مناطق نزدیک به کابل افراد بدون ممانعتی اسلحه با خود حمل می کنند و در مواردی رویدادهای مرگباری هم به دنبال داشته است.

مطالب مرتبط