روزنامه‌های چاپ کابل: شنبه ۲۹ سرطان

Image caption تفسیر ممنوع، روزنامه جامعه باز

طرح جدید حکومت برای برخورد با تهدیدهای اقتصادی سال ۲۰۱۴، واکنش تند سفارت آمریکا به سخنان رئیس دفتر حامد کرزی، اتهام مشاور شورای امنیت ملی افغانستان مبنی بر حمایت پاکستان از طالبان و اختلافات درونی مجلس نمایندگان سرخط خبرهای امروز روزنامه های چاپ کابل است.

روزنامه های دولتی هم با نشر مطالبی فعالیت های نهادهای حکومتی افغانستان را منعکس کرده اند.

اما اظهارات اخیر کریم خرم رئیس دفتر ریاست جمهوری که آمریکا را متهم به تبانی با پاکستان برای تجزیه افغانستان کرده است، در تیتر درشت روزنامه های امروز چاپ کابل به چشم می خورد.

اظهارات رئیس دفتر ریاست جمهوری

هفته پیش کریم خرم رئیس دفتر حامد کرزی در یک مصاحبه تلویزیونی گفت که پاکستان و آمریکا تلاش کرده اند که افغانستان را تجزیه کنند، آقای خرم همچنین ایجاد دفتر گروه طالبان در قطر را دسیسه غرب دانست و گفت که افغانستان این دسیسه را خنثی کرد.

این اظهارات آقای خرم که در واقع موضع رسمی ارگ ریاست جمهوری را نشان می داد، با واکنش فوری و تند سفارت آمریکا در کابل همراه شد.

جیمز کانینگهام سفیر آمریکا در کابل گفت که حرف های آقای خرم " کاملا بی اساس" و "مزخرف" است.

روزنامه ۸صبح، در سرمقاله خود زیر عنوان "به آتش تنش ها هیزم نریزید"، موضع گیری های اخیر مقام های افغان و آمریکایی را "جنگ رسانه‌ای" خوانده که در حال تندتر شدن است.

۸صبح، نوشته که در شرایطی که روابط کابل و واشنگتن پس از گشایش دفتر مذاکرات گروه طالبان در قطر رو به وخامت بوده است، آقای خرم با اظهارات خود "به آتش این تنش ها هیزم ریخته است."

به نظر سرمقاله نویس ۸صبح، هرچند عملکرد آمریکا در خصوص گشایش دفتر طالبان هم سوال برانگیز بود و عمق بی اعتمادی میان دو کشور را بیشتر کرد اما به نظر نویسنده، اظهارات تند و توام با سوظن مقام های افغان علیه آمریکا هم بخردانه نیست.

روزنامه وحدت، در این مورد نوشته است که موضع گیری های اخیر آمریکا و افغانستان در برابر یک دیگر در چند مورد پرسش برانگیز است و دو طرف تلاش کرده اند با برهم زدن روابط یکدیگر، فضا را برای امتیازجویی هموار کنند.

نویسنده وحدت، تنش های اخیر میان کابل و واشنگتن را با خروج نیروهای بین المللی در سال آینده و امضای موافقتنامه امنیتی مرتبط دانسته و نوشته است که نشانه هایی وجود دارد که حکومت افغانستان "درک درستی از منافع ملی افغانستان در برابر غرب و استراتژی نظامی آمریکا در افغانستان و منطقه ندارد.

روزنامه ماندگار، هم در سرمقاله خود به این موضوع پرداخته و نوشته است که سوال اساسی این جاست که کدام یک از دو طرف در اظهارات خود حق به جانب است. نویسنده ماندگار، نوشته که اگر رئیس دفتر حامد کرزی مدارکی دال بر اظهارات اخیر خود در برابر آمریکا دارد، پس چرا در برابر چنین "توطیه بزرگی" به اقدام های واکنشی و رسانه‌ای اکتفا کرده است.

روزنامه ماندگار، سیاست های حکومت افغانستان را در دوازده سال گذشته انتقال کرده و گفته که رئیس جمهوری افغانستان در "سیاست سردرگمی" موفق بوده است.

حکومت افغانستان اما همواره تاکید کرده که سیاست و عملکرد خود را مبتنی بر حفظ استقلال، تمامیت ارضی، حاکمیت و منافع ملی تنظیم کرده است.

نگرانی از سال ۲۰۱۴

برخی از روزنامه های دیگر چاپ کابل، به دنبال تدویر جلسه شورای عالی اقتصادی افغانستان که در آن خط مش اقتصادی کشورش در "دوره انتقال" ترسیم شده است، مطالب تحلیلی و خبری خود را به بررسی وضعیت سیاسی اقتصادی افغانستان در سال ۲۰۱۴ میلادی اختصاص داده اند.

روزنامه محور، نوشته است که در سال های اخیر در افغانستان در زمیه سرمایه گذاری کار اساسی صورت نگرفته که سبب علاقمندی تاجران و سرمایه گذاران افغان به گسترش فعالیت های اقتصادی شده باشد.

محور، نوشته است که حکومت افغانستان در حالی پس از دوازده سال طرح حمایت از سرمایه گذاری های خصوصی ترتیب کرده است که سرمایه گذاران افغان در این سال ها با تهدیدهای امنیتی و نگرانی از احتمال ورشکست شد، به کار خود ادامه دادند.

به نظر نویسنده محور، حکومت افغانستان باید طرح حمایت از سرمایه گذاری خصوصی را مدت ها قبل به اجرا می گذاشت تا جلو ورشکست شدن سرمایه گذاری ها و سقوط شرکت های تولیدی را می گرفت.

حکومت افغانستان در طرح اقتصادی خود برای سال های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ و احتمالا ۲۰۱۵، بسته های تشویقی را برای سرمایه گذاران در نظر گرفته تا جلو فرار سرمایه گذاری و افت بازار تجارت در افغانستان را بگیرد.

روزنامه اطلاعات‌روز، نوشته است که طرح اقتصادی افغانستان برای سال های پیش رو "یک ضرورت حیاتی" است و باید مدت ها قبل برای سرمایه گذاران افغان، ضمانت های مطمین برای سرمایه گذاری داده می شد.

نویسنده اطلاعات‌‎روز، در ادامه نوشته است که با توجه به این که در سال های آینده نیروهای خارجی افغانستان را ترک خواهند کرد و احتمالا کمک های جامعه جهانی به افغانستان کاهش خواهد یافت، "یافتن تکیه گاه مطمین اقتصادی داخلی" از اولویت های مهم افغانستان است که از طریق جذب سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در کشور، ممکن بوده می تواند.

مطالب مرتبط