سفر سرتاج عزیز به کابل و یخ‎هایی که آب نشدند

Image caption سرتاج عزیز دیشب مهمان حامد کرزی بود

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان این بار سفرش به اسلام‌آباد برای دیدار و ملاقات با نخست‌وزیر پاکستان را به مشخص شدن موضوع اصلی آن، "مبارزه جدی و موثر با تروریسم و مذاکرات روی روند صلح" مشروط کرده‌است.

او دیروز شام میزبان سرتاج عزیز، مشاور امنیت ملی و امور خارجی نخست‌وزیر نواز شریف بود که برای دعوت از حامد کرزی به کابل سفر کرده بود.

آقای شریف پیش از این هم دو بار از آقای کرزی به صورت تلفنی دعوت کرده که به اسلام‌آباد سفر کند.

دولت افغانستان رک و بی‌پرده می‌گوید که در بیش از یک دهه گذشته سفرهای آقای کرزی به پاکستان و تلاش‌هایش برای جلب کمک پاکستان برای پایان دادن به خشونت‌ها نتیجه‌بخش نبوده‌است.

برای مقام‌های نظامی و غیرنظامی افغان دیگر ابهامی وجود ندارد که طالبان درگیر جنگ نیابتی از سوی پاکستان در افغانستان است و اگر پاکستان بخواهد شورش‌ها در کمتر از چند هفته پایان خواهد یافت.

سفر سرتاج عزیز، نزدیک‌ترین مشاور نخست‌وزیر پاکستان که حزبش تازه به قدرت رسیده، در وقتی حساس و دشوار در افغانستان انجام می‌شود که هدف از آن، بهبود روابط دیپلماتیک بین کابل و اسلام‌آباد است.

حزب مسلم لیگ به رهبری نواز شریف، ظاهرا با سیاست خارجی تقویت روابط با همسایگان و جلوگیری از مداخله در امور داخلی افغانستان کارش را شروع کرده‌است.

پیش از این، ژنرال اشفق کیانی، رئیس ارتش نیرومند پاکستان طرف اصلی مذاکرات درباره مسائل افغانستان با رئیس جمهوری حامد کرزی بود.

اما ماه پیش در دولت نواز شریف و پس از استقبال پاکستان از گشایش دفتر طالبان در قطر بود که رئیس جمهور کرزی آنرا توطئه‌ای برای تضعیف نظام خواند.

در تازه‌ترین مورد هم هفته پیش کریم خرم، رئیس دفتر رئیس‌جمهوری افغانستان گفت که پاکستان در تبانی با آمریکا، برای تجزیه افغانستان توطئه کرده‌است. این شکاف بی‌اعتمادی بین دو همسایه را به طور بی‌سابقه‌ای تبارز داد.

اما پیام‌های مشاور ارشد نواز شریف در جریان سفرش به کابل روشن بود.

آقای عزیز در پاسخ به سوال بی‌بی‌سی فارسی گفت که درست است که پاکستان با طالبان ارتباط دارد و بر آنها تا حدی نفوذ هم دارد، اما کنترل کامل بر طالبان ندارد.

آقای عزیز اما همزمان گفت که پاکستان از روند صلح افغانستان پشتیبانی می‌کند و یک افغانستان "صلح آمیز، واحد و باثبات" به سود کشورش است.

مشاور نخست‌وزیر پاکستان با ابراز این نکته، اول سعی کرد انتظارهای دولت افغانستان از پاکستان را به حدی کاهش بدهد که پاکستان فکر می‌کند منطقی است.

از طرف دیگر، او بر فراگیر بودن مذاکرات تاکید داشت. آقای عزیز به شمولیت تمامی گروه‌های سیاسی افغان در روند مذاکرات تاکید داشت.

دولت افغانستان شورای عالی صلح را تشکیل داده که می‌گوید نمایندگان جناح‌های مهم سیاسی در آن عضو هستند. اما خیلی از گروه‌های سیاسی افغانستان از جمله حزب حق و عدالت، ائتلاف ملی و جبهه ملی سعی کرده‌ اند به صورت خارج از چهارچوب دولت با شورشیان گفت‌وگو کنند.

مطالب مرتبط