روزنامه‌های چاپ کابل: دوشنبه ۳۱ سرطان

Image caption طنز بدون شرح، روزنامه افغانستان

سفر مشاور امنیت ملی و روابط بین المللی حکومت پاکستان به کابل و اظهارات صریح او در مورد نقش کشورش در روند صلح افغانستان، تلاش مجلس افغانستان برای احضار وزیر داخله به جلسه عمومی و نگرانی کمیسیون انتخابات از کمرنگ بودن نقش زنان در روند انتخابات از موضوعاتی است که در عناوین درشت روزنامه های چاپ امروز کابل به چشم می خورد.

سفر مشاور امنیت ملی حکومت پاکستان در وضعیتی که روابط میان کابل و اسلام آباد چندان قابل توصیف نیست، بازتاب گسترده ای در رسانه های جمعی افغانستان داشته است.

روز گذشته سرتاج عزیز، مشاور امنیت ملی و روابط بین المللی حکومت پاکستان در سفری به کابل گفت که کشورش نمی تواند موفقیت صلح در افغانستان را تضمین کند.

آقای عزیز همچنین با مقام های دولت افغانستان از جمله رئیس جمهور کرزی دیدار کرد و از او خواست که به پاکستان سفر کند.

روزنامه اطلاعات‌روز، در مورد سفر مشاور امنیت ملی حکومت پاکستان به کابل، در سرمقاله خود نوشته که مقام های پاکستانی در گذشته سفرهای زیادی به افغانستان کرده اند اما کمتر در مورد "مسایل جنجالی" این چنین اظهارات صریحی داشته اند.

اطلاعات‌روز، در ادامه نوشته که "این خوش باوری ساده لوحانه است اگر بپذیریم که بعد از این حکومت پاکستان در امور افغانستان دخالت نمی کند یا نظامیان و سیاسیان این کشور از طالبان حمایت نمی کنند."

روز گذشته مشاور امنیت ملی حکومت پاکستان این را هم گفت که پاکستان از روند صلح به رهبری افغانها پشتیبانی می‌کند اما این موضوع را رد کرد که پاکستان طالبان را زیر کنترل دارد.

سرمقاله نویس اطلاعات‌روز، نوشته که با توجه به وعده های پاکستان در گذشته و عملکرد آن، بعید به نظر می رسد که پاکستان عملکرد صادقانه در روند صلح دولت افغانستان داشته باشد.

روزنامه ۸صبح، در سرمقاله خود زیر عنوان "تعارف دیپلماتیک" نوشته است که سخنان آقای سرتاج تعارفی بیش نیست زیرا به نظر نویسنده خود آقای سرتاج پیشتر اذعان کرده که پاکستان از نفوذ خود بر طالبان برای تشدید جنگ در افغانستان استفاده کرده است.

۸صبح، نوشته است که با توجه به عملکرد پاکستان در برابر افغانستان در سال های گذشته، حالا تمام کارشناسان افغان و غربی و حتی شهروندان پاکستان به این نتیجه رسیده اند که دولت پاکستان در مقابل افغانستان از "سیاست دوگانه" استفاده می کند.

نویسنده ۸صبح، در مورد نقش پاکستان در گفتگو با طالبان نوشته که گشایش دفتر مذاکرات گروه طالبان در قطر از جریاناتی بود که توسط پاکستان سازماندهی شد زیرا پاکستان تلاش کرده که زمینه گفتگو میان طالبان و کشورهای غربی را برای به حاشیه کشاندن افغانستان فراهم کند.

روزنامه ویسا، پرسیده است با وجودی که سفر سرتاج عزیز مشاور امنیت ملی پاکستان به عنوان یک مقام عالی رتبه پاکستانی به کابل از اهمیت زیادی برخوردار است، چرا دولت و احزاب سیاسی از این رویداد استقبال نکردند؟

ویسا، نوشته که آقای عزیز هرچند حامل پیام نیک پاکستان به حامد کرزی بود اما با توجه به کارنامه حکومت پاکستان در دوازده سال گذشته در برابر افغانستان، تعهدات این کشور جدی گرفته نمی شود.

روزنامه محور، هم با اشاره به اظهارات آقای سرتاج عزیز که گفته کشورش نمی تواند موفقیت صلح در افغانستان را تضمین کند، نوشته که غیر از پاکستان، چه کسی می تواند این مساله را تضمین نکند.

محور، در ادامه مانند بسیاری از سرمقاله نویس های روزنامه های چاپ امروز کابل نوشته است که "کاش عمل و گفتار پاکستان یکی می بود و اگر برای برقراری صلح در افغانستان همکاری نمی کرد دست کم مزاحم این روند هم نمی شد."

Image caption طنز بدون شرح، روزنامه جامعه‌باز

پاکستان اما پیوسته از سعی خود برای برقراری صلح در افغانستان و مبارزه با تروریسم گفته و اتهامات مقام های افغان را در مورد نقش این کشور در تمویل تروریسم بی بنیاد دانسته است.

روزنامه چراغ، هم در سرمقاله خود نسبت به اظهارات روز گذشته مشاور امنیت ملی پاکستان چندان خوش بینی نشان نداده و نوشته که "پاکستان می خواهد از تنش های به وجود آمده میان کابل و واشنگتن، به نفع خود استفاده کند."

روزنامه وحدت نیز نوشته که اظهارات آقای عزیز نشان می دهد که صحبت جدیدی میان کابل و اسلام آباد در جریان نیست و روابط دو کشور همچنان بر مبنای "بی اعتمادی و عدم حسن نیت" ادامه خواهد یافت.

کمک به عادی سازی روابط اسلام‌آباد و کابل، از دیگر اهداف سفر سرتاج عزیز مشاور امنیت ملی حکومت پاکستان به افغانستان عنوان شده است.

روزنامه جامعه‌باز، در مطلب اصلی خود به این موضوع پرداخته و نوشته که اظهارات آقای عزیز مغایر اظهارنظرهای کارشناسان در کشور است.

به نظر روزنامه، کارشناسان و حتی مقام های دولتی نیز بارها از "تلاش استخبارات/اطلاعات پاکستان در انجام حملات خرابکارانه در کشور" سخن گفته اند.

روزنامه دولتی انیس، اما با برداشتی متفاوت از سفر مشاور امنیت ملی حکومت پاکستان به کابل، سرمقاله خود را زیر عنوان "سفر جدید و امیدهای تازه" منتشر کرده است.

سرمقاله نویس انیس، نوشته است که آگاهان پاکستانی این سفر را مهم می پندارند و به این عقیده اند که این سفر می تواند بار دیگر" فضای اعتماد" را میان کابل و اسلام آباد برقرار کند.

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان پیش از این درخواست نواز شریف نخست وزیر پاکستان برای بازدید از اسلام آباد را رد کرد، حکومت افغانستان گفته که به دلیل این که سفر مقام های افغان به پاکستان تاثیر مثبتی بر وضعیت نگذاشته، نیاز به سفرهای تکراری نیست.

مطالب مرتبط