آزار جنسی یک پلیس زن در غزنی؛ بررسی پرونده توسط متهم؟

Image caption شماری از زنان افغان در صفوف نیروهای ویژه پلیس افغانستان نیز حضور دارند

صدایش می‌لرزد و نگران است که مبادا به خاطر دفاع از خودش و بلند کردن صدایش، کارش را از دست بدهد.

این پلیس زن چند روز پیش در یک نشست خبری شرکت کرد و گفت که یکی از مقامات پلیس او را مورد آزار جنسی قرار داده است.

اما مقامات محلی ادعای این پلیس زن را رد می‌کنند.

او ۲۵ سال دارد و در خانواده هفت نفری زندگی می‌کند. همراه با دو خواهر، سه برادر و مادرش. پدرش را سالها پیش از دست داده و اکنون تنها نان آور خانواده است.

او می‌گوید حدود سه سال پیش فقر باعث شد که به دنبال کار بگردد و علاقه نسبی که به کار در نیروهای امنیتی داشت سبب شد که به پلیس بپوندد.

او در شهر غزنی زندگی می‌کند. یکی از ولایات ناامن افغانستان که هنوز در آن، سنت ها دست و پای زنان را برای انجام بسیاری از کارها بسته است.

از لباس‌شویی برای مدیر تا آزار جنسی

او حدود یک سال قبل از سربازی به نخستین مرتبه نظامی در پلیس ارتقاء کرد و ساتنمن/ گروهبان شد.

می‌گوید دانش آموز کلاس یازدهم است و بعد از وقت کاری در مدرسه شبانه درس می‌خواند، اما اکنون دیگر محیط کار برایش امن نیست.

او در بخش استخبارات فرماندهی پلیس ولایت غزنی کار می‌کند.

می گوید: "یکی از مقامات در پلیس غزنی از یک ماه به این سو خواست های غیراخلاقی از من داشت و مرا تهدید کرد که اگر خواسته‌هایش را نپذیرم مرا از کار برکنار خواهد کرد."

نمی‌خواهد بیشتر از این صحبت کند و فقط می‌گوید: "می‌خواهم به زودترین وقت به جزای خود برسد. او به من تعرض کرده و من دفاع کردم. می‌خواهم در وظیفه ام باقی بمانم."

حمیده گلستانی عضو شورای ولایتی غزنی به بی‌بی‌سی گفت که این اولین مورد از آزار و اذیت سربازان پلیس زن در غزنی نیست.

او می‌گوید که قصه از زمانی شروع می شود که یکی از مسئولان در پلیس غزنی از این پلیس زن می‌خواهد که لباس‌هایش را بشوید.

خانم گلستانی می‌گوید که بعدا این مرد دفتر حضور و غیاب/ حاضری را نزد خود نگه می‌دارد و این بانو را مجبور می‌کند که برای امضای این کتابچه نزدش برود.

او گفت: "زمانی که دختر وارد اتاق می‌شود، مرد دست اندازی می‌کند. این دختر عصبانی می‌شود و مخابره را که روی میز بوده به سوی شیشه پرتاب می‌کند تا دیگران را با خبر سازد و مرد او را با سیلی می زند."

این عضو شورای ولایتی غزنی گفت وقتی که این دختر را دیده هنوز اثر سیلی این مرد روی صورتش دیده می‌شد.

به گفته خانم گلستانی، این پلیس زن پس از گفتگو با رسانه ها از سوی برخی افراد دیگر تهدید شده است.

"نمی‌گذارم دخترم پلیس شود"

خانم گلستانی می‌گوید که همچو مشکلات سبب می‌شود که زنان هیچ علاقه ای به پیوستن به نیروهای امنیتی نداشته باشند.

به گفته وی، بسیاری از مردان پلیس، کارهای شخصی و کارهای پاک کاری محل کار را توسط پلیس های زن انجام می‌دهند.

او گفت: "دختر کوچکم همیشه می‌خواست پلیس شود و پیلوت/خلبان شود. اما حالا من به هیچ عنوان جرات نمی‌کنم که بگذارم دخترم به پلیس بپیوندند."

تحقیقات جریان دارد

موسی اکبرزاده والی غزنی می‌گوید که تحقیقات در مورد این قضیه جریان دارد اما معلومات ابتدایی نشان می‌دهد که این موضوع صحت ندارد.

Image caption حدود سه ماه پیش سازمان دیدبان حقوق بشر با نشر گزارشی از آزار جنسی نیروهای پلیس زن در افغانستان ابراز نگرانی کرد

او گفت: "در ماه روزه در محل تلاشی، این قضیه بدون این که یک توطئه باشد، چیزی بیشتر برایم معلوم نمی‌شود. به نظر من ادعای به این بزرگی درست بوده نمی‌تواند."

به گفته والی غزنی، مدیر جنایی فرماندهی پلیس که روی این قضیه کار می‌کند گفته که این موضوع درست نیست.

مردی که متهم به آزار جنسی این پلیس زن شده نیز در تماس تلفونی با بی‌بی‌سی، این موضوع را رد کرد اما حاضر نشد که بیشتر در این مورد حرف بزند.

اما خانم گلستانی می‌گوید که آنها از نحوه رسیدگی به این قضیه نگران هستند زیرا فرماندهی پلیس خود در این قضیه طرف است.

او تاکید می‌کند که آنها(شورای ولایتی) بارها خواسته‌اند که این قضیه را یک ارگان بیطرف چون دادستانی، امنیت ملی، کمیسیون حقوق بشر یا شورای ولایتی بررسی کند.

آزار جنسی سربازان پلیس زن در افغانستان

حدود سه ماه پیش، سازمان دیدبان حقوق بشر که مقر آن در نیویورک آمریکا است با نشر گزارشی از آزار جنسی نیروهای پلیس زن ابراز نگرانی کرد و از دولت افغانستان خواست که برای جلوگیری از آزار و تجاوز جنسی به نیروهای پلیس زن، فورا زمینه دسترسی بانوان پلیس را به تشناب و رختکن های جداگانه فراهم کند.

وزارت امور داخله افغانستان نیز در آن زمان موارد آزار و اذیت جنسی بانوان پلیس توسط سربازان پلیس مرد را تایید کرد و گفت که با این افراد برخورد قانونی صورت گرفته و آنها مجازات شده اند.

در افغانستان تنها یک درصد نیروی ۱۵۷ هزار نفری پلیس، زنان هستند. دولت افغانستان در سال‌های گذشته توانسته تنها ۲۲۰۰ زن را در صفوف پلیس جذب کند.

نیروهای پلیس زن در افغانستان معمولا به جنگ اعزام نمی‌شوند و بیشتر مشغول فعالیت های اداری و بازرسی سایر زنان در ایست های بازرسی هستند.

مقامات وزارت داخله/کشور افغانستان انتظار دارند تعداد نیروهای پلیس زن تا پایان ماموریت نظامی ناتو در سال ۲۰۱۴ به ۵۰۰۰ تن برسد.