کمیته صلیب سرخ دفاترش را در سه ولایت افغانستان بست

Image caption کمیته صلیب سرخ در افغانستان سه دفتر از هفده دفترش را مسدود کرد

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ اعلام کرد که سه دفترش را در ولایات ارزگان، کنر و بادغیس به دلیل ناامنی بسته است.

حسیب رحیمی، سخنگوی کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در افغانستان به بی‌بی‌سی گفت: "پس از حمله به دفتر جلال آباد، تصمیم بر این شد که فعالیت‌های این نهاد در افغانستان بررسی شود و اکنون سه دفتر ما در شهرهای ترینکوت، قلعه نو و اسدآباد بسته شدند."

او می‌گوید که وضعیت امنیتی در افغانستان به دلیل افزایش شمار گروه های مسلح و درگیری‌ها بین آنها بی ثبات تر شده است.

آقای رحیمی می‌گوید که حمله به دفتر کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در شهر جلال آباد ولایت ننگرهار در شرق افغانستان که حدود دو ماه پیش رخ داد، سبب شد که این نهاد فعالیت‌هایش را در افغانستان بررسی کند.

این نهاد پس از این حمله اعلام کرده بود که فعالیت‌هایشان را در افغانستان به جز بخش های اورتوپیدی، به شکل موقت متوقف کرده‌ است و در مورد ادامه یا توقف دایمی آن تصمیم خواهد گرفت.

اکنون سخنگوی این کمیته در افغانستان می‌گوید شماری از فعالیت‌های حیاتی این نهاد چون عرضه خدمات صحی به معلولان و به سایرین، بررسی زندان ها و تامین ارتباط بین زندانیان و خانواده‌هایشان، در افغانستان ادامه دارد اما ادامه بخشی از فعالیت های دیگر این کمیته هنوز هم بررسی می‌شود.

او گفت: "فعالیت هایی چون رساندن مواد غذایی و غیرغذایی یا فعالیت های آبرسانی نیاز به زمان دارد که چگونگی پیشبرد آنها بررسی شود، شاید کم شوند، شاید به شرکای همکار داده شوند و شاید هم توقف داده شوند."

Image caption دفتر صلیب سرخ در شرق افغانستان به تاریخ ۸ جوزا هدف حمله گروهی مخالفان مسلح قرار گرفت

آقای رحیمی گفت که شماری از کارمندان خارجی این نهاد افغانستان را ترک کرده‌اند و شماری از کارمندان افغان نیز کارشان را از دست داده‌اند.

اما او می‌گوید که این روند هنوز نهایی نشده و جریان دارد به این دلیل نمی‌تواند شمار این افراد را مشخص کند.

پیش از آغاز این روند این کمیته در افغانستان ۱۸۰۰ کارمند داخلی و خارجی داشت.

حمله به دفتر صلیب سرخ

دفتر کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در شهر جلال‌آباد مرکز ولایت ننگرهار در شرق افغانستان چهارشنبه ۸ جوزا/خرداد هدف حمله انتحاری قرار گرفته بود.

آقای رحیمی می‌گوید که در این رویداد، یک نگهبان دفتر کمیته صلیب سرخ کشته و یک کارمند خارجی و دو کارمند داخلی دیگر آن به طور سطحی زخمی شده بودند.

به گفته وی، در طول فعالیت کمیته صلیب سرخ در افغانستان، این حمله در نوع خود بی سابقه بود.

کمیته صلیب سرخ به شکل بی‌طرفانه به طرف‌های درگیر در جنگ کمک می‌کند و گمان می‌رفت که به همین دلیل هم از چنین حملاتی در امان باشد.

مسئولیت حمله به دفتر صلیب سرخ در شهر جلال آباد را هیچ گروهی به عهده نگرفت.

صلیب سرخ در افغانستان

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ ۱۵۰سال پیش تاسیس شد و از فعالیت این کمیته در افغانستان سی سال می‌گذرد.

سخنگوی کمیته بین‌المللی صلیب سرخ می‌گوید که این نهاد در هفده ولایت افغانستان فعالیت دارد که اکنون سه دفتر آن در سه ولایت مسدود شده است.

کمک به اسیران جنگی، عرضه خدمات توانبخشی به معلولان، خدمات صحی به قربانیان جنگ، توزیع مواد غذایی و غیرغذایی، کمک به بی‌جا شدگان داخلی و خدمات آبرسانی از فعالیت‌های این کمیته در افغانستان است.

مطالب مرتبط