روزنامه‌های کابل: چهارشنبه دوم اسد

Image caption تفسیر ممنوع، روزنامه جامعه باز

سرنوشت موافقتنامه امنیتی کابل و واشنگتن و تنش میان حکومت و مجلس نمایندگان افغانستان مهم‌ترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های دوم اسد/مرداد کابل است.

روز گذشته ژنرال مارتین دمپسی رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا به کابل آمد و با رئیس جمهوری افغانستان بر سر امضای موافقتنامه امنیتی گفتگو کرد.

روزنامه سروش ملت می‌نویسد که پس از بروز تنش در روابط کابل و واشنگتن بر سر چگونگی گشایش دفتر طالبان در قطر، سرنوشت موافقتامه امنیتی میان این دو کشور در هاله ابهام قرار گرفت.

سروش ملت نوشته که تا رسیدن به توافق در زمینه مواد اختلافی این موافقتنامه فاصله زیادی است و با توجه به بالا گرفتن تنش ها، اکنون سرنوشت آن مبهم و نامشخص به نظر می‌رسد.

سروش ملت افزوده که این وضعیت نگرانی‌های جدی را به ویژه در افغانستان به وجود آورده است.

نویسنده سروش ملت به این باور است که افکار عمومی ثبات یا عدم ثبات در کشور را با امضای این موافقتنامه محک می‌زنند و توقع دارند هر چه زودتر این نگرانی رفع شود.

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که امضای این موافقتنامه اسیر بازی‌های سیاسی شده است.

اطلاعات روز نوشته که شروط تضمین صلح و تقویت نیروهای امنیتی از سوی آقای کرزی برای امضای این موافقتنامه بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد.

اطلاعات روز افزوده که چانه زنی‌های اصلی آقای کرزی روی موضوعات دیگر است.

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد 'کسب امتیاز یا احتمالا مصونیت شخصی و تیمی پس از ۲۰۱۴، تعاملات مربوط به صف بندی های انتخابات و بازی های مصالحه از مهم ترین خواست های رئیس جمهوری افغانستان است.'

نویسنده اطلاعات روز به این باور است که رهبران دو کشور باید بحث موافقتنامه امنیتی را به عنوان تامین کننده منافع ملی هر دو کشور به مثابه امری جدا از سایر مسایل سیاسی تعقیب کنند.

روزنامه ماندگار نیز به دو موضع گیری متفاوت حکومت در یک ماه به خاطر امضا و امضا نکردن پیمان امنیتی اشاره می‌کند.

نویسنده ماندگار می‌پرسد، این پیمان در بدل چه چیزی امضا می‌شود؟ حمایت ایالات متحده از نامزد مورد نظر آقای کرزی یا ادامه کار سه باره او؟

ماندگار افزوده که گمان می‌رود معامله ای پشت پرده جریان دارد که اگر نیست پس چرا در یک ماه حکومت افغانستان دو موضع گیری متضاد داشته است.

روزنامه وحدت نیز می‌نویسد که باید دید چرا روند مذاکرات حکومت و غرب به این سرنوشت دچار شده که هر از گاهی دو طرف مجبور به تندگویی شده و سپس عقب نشینی می‌کنند.

وحدت نوشته که در این شرایط خاص رئیس جمهور اوباما مجبور است از طریق نمایندگی سیاسی خود در افغانستان و مقامات ارشد سیاسی خود در موضوع افغانستان شرایط را به گونه ای پیش ببرد که با دادن امتیازات اندک که برای 'حکومت در حال فروپاشی' آقای کرزی حیاتی است، فضا را برای امضای این پیمان مدیریت کند.

تنش میان حکومت و مجلس نمایندگان

'فاجعه فراگیر سیاست' عنوان سرمقاله امروز روزنامه جامعه باز است.

نویسنده جامعه باز به سخنان اخیر سرپرست وزارت داخله/کشور افغانستان در جلسه استیضاح اشاره کرده که گفته دولت افغانستان در گروگان گرگ ها است.

جامعه باز می‌نویسد که فساد در دستگاه دولتی افغانستان فساد سیستماتیک است.

جامعه باز افزوده که فساد نمایندگان اگر وجود داشته باشد، ناشی از فساد وزرا است.

نویسنده جامعه باز می‌گوید وقتی نتیجه سلب صلاحیت وزیر و کاری که در دایره صلاحیت یک قوه است، بدون الزام قانونی به قوه دیگر فرستاده می شود، شما باید حدس بزنید که ریشه های فاجعه کجاست.

اما روزنامه انصاف می‌نویسد کاش نهادی برای استیضاح نمایندگان نیز وجود داشت.

انصاف می‌نویسد که نمایندگان مجلس به سه گروه تقسیم می‌شوند؛ گروهی که به مجلس نمی آیند، گروهی که می آیند و سکوت می‌کنند و گروهی که از این شانس طلایی برای خود استفاده می‌کنند.

روزنامه انصاف نوشته که این وظیفه حکومت و قانون اساسی است که نهادی را برای نظارت دقیق از عملکرد نمایندگان و استیضاح آنان ایجاد کند تا در صورت لزوم حتی به انحلال پارلمان همت بگمارد.

مطالب مرتبط