دیدبان رسانه‌های افغانستان لت و کوب یک خبرنگار را محکوم کرد

Image caption نصرت‌الله اقبال می گوید که اخیرا گزارش هایی در مورد فساد در ولایت پروان منتشر کرده و کتاب والی پروان را نقد کرده است

دفتر دیدبان رسانه های آزاد افغانستان و برخی از نهادهای دفاع از حقوق روزنامه نگاران افغان، لت و کوب یک خبرنگار توسط یک مقام حکومتی در ولایت کابل را محکوم کرده اند.

کمیته مصئونیت خبرنگاران افغانستان و دفتر دیدبان رسانه ها در سازمان رسانه‌ای نی گفته اند که "عبدالبصیر سالنگی والی ولایت پروان، نصرت الله اقبال خبرنگار یک رسانه محلی افغانستان را ابتدا به یک رستورانت دعوت کرده و سپس او را لت و کوب کرده است."

تصاویر ویدیویی این خبرنگار افغان که ظاهرا شب گذشته ضبط شده است، او را در لباس خون آلود نشان می دهد. پخش تصاویر این خبرنگار از شامگاه دیروز جمعه ۴ سرطان/مرداد تا کنون بازتاب وسیعی در شبکه های اجتماعی و رسانه‌های افغانستان داشته است.

نصرت‌الله اقبال، خبرنگار خبرگزاری بخدی از رسانه های محلی افغانستان در صحبتی که صبح امروز با بی‌بی‌سی داشت گفت که والی ولایت پروان شب گذشته او را به یک رستورانت دعوت کرد و پس از یک مشاجره لفظی او را توهین، لت و کوب و تهدید به مرگ کرده است.

این خبرنگار افغان گفت که والی پروان او را به دلیل نشر یک سلسله گزارش ها در مورد فساد در ولایت پروان و نقد کتابی که توسط آقای سالنگی منتشر شده است، تهدید و لت و کوب کرده است.

آقای اقبال گفت: "من به دعوت دوستم به رستوران رفته بودم، وقتی به آنجا رسیدم والی ولایت هم با چند نفر دیگر حضور داشتند، جناب والی به من گفتند که اگر تو را بکشم بعد پدرت پشت خانه من می آید و می پرسد که چرا پسر من را کشتی. بعد تا من خواستم حرف بزنم، او به من گفت که بی تربیه هستی و چه حق داری که راجع به کتاب من چیزی بنویسی."

آقای اقبال همچنین گفت که والی ولایت پروان با سه محافظ مسلح خود به رستورانت آمده بود و مدعی است که به کمک پلیس او را تا سه ساعت در توقیف خود نگهداری کرده است.

او گفت: "بعد از اینکه من را لت و کوب کردند، والی از رستوران بیرون رفت و افراد در کابین رستوران را بستند و به سر و صورت من الکل (ودکا) ریختند."

خبرگزاری بخدی، رسانه‌‎ای که آقای اقبال در آن کار می‌کند گفته است که والی پروان مرتکب خشونت علیه خبرنگار این رسانه شده است و باید مدافعان رسانه ها این موضوع را پیگیری کند.

اما عبدالبصیر سالنگی والی ولایت پروان، اظهارات نصرت الله اقبال را بی بنیاد می‌داند و می‌گوید که هیچ نوع خصومتی با این خبرنگار ندارد.

Image caption والی پروان اظهارات خبرنگار افغان را رد کرد و گفته که این خبرنگار حالت عادی نداشته است

آقای سالنگی گفت که شام گذشته در یک رستورانت نشسته بود که متوجه "رفتار غیر عادی" یک فرد در محوطه رستوران شد. والی پروان گفت که این فرد با یک نفر دیگر درگیر بود و او خواسته که مانع شود.

والی پروان افزود: "من وقتی این فرد را در حالت نشئه دیدم، او به همه فحش و ناسزا می‌گفت و مقام های دولتی را دشنام می‌داد، بلند شدم و گفتم که رمضان است در اینجا بی تربیه گی نکنید و دنبال کار خود رفتم. بعد خبر شدم که این پسر به رسانه ها گفته که من او را لت کرده‌ام."

نصرت الله اقبال گفته است که ساعاتی پس از این رویداد، دو طرف ملاقات کرده‌اند و با وساطت شماری از افراد تلاش صورت گرفته است که موضوع حل شود. والی پروان هم می‌گوید که آقای اقبال نیمه‌های شب برای معذرت خواهی به خانه‌اش آمده و پوزش طلب کرده‌است.

با این حال نهادهای دفاع از حقوق خبرنگاران این رویداد را "خشونت علیه خبرنگاران" خوانده و گفته‌اند که میزان خشونت‌ها در پنج ماه اخیر نسبت به عین زمان در سال گذشته دو برابر افزایش یافته است. آنها از حکومت خواسته‌اند که برای روشن شدن این موضوع وارد عمل شود.

مطالب مرتبط