دسته بندى‌ها و آرايش‌هاى انتخابات ٢٠١٤ ریاست جمهوری افغانستان

Image caption تازه سه نام از سوی شورای همکاری احزاب به رسانه ها درز کرده است

زنگ‌های انتخابات به صدا در آمده و رقبای انتخاباتی در میدان های بدون خط کشی صف می بندند. کمتر از دو ماه به آغاز نام نویسی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری باقی مانده که زمانی کم و ناکافى برای رسيدن به توافقات قبل از آغاز رقابت هاست.

تا هنوز در فضای مکدر و نا مشخص كنونى، تصویر روشنی از نامزدهای کلیدی مشاهده نمی‌شود.

تازه سه نام از سوی شورای همکاری احزاب سیاسی به رسانه ها درز کرده که نمایندگان احزاب اپوزیسیون و یا همکار با دولت اند، ولی موضع اين احزاب تا حالا به صورت رسمى اعلام نشده است، هر چند رهبران برخى از احزاب آن را به عنوان تصميم مرحله اول، تاييد كرده اند.

در محور های اصلی برای رقابت های انتخاباتی چه كسانى جمع آمده‌اند؟

آنچه از ورای گفتگوها و اطلاعاتی که تاکنون از جریان مذاکرات شخصیت ها و احزاب در رسانه ها یا شبکه های اجتماعی درز کرده است، سخن از دست كم چهار حلقه سیاسی در میان است.

نخست حلقه ارگ یا نامزد‌های مورد حمایت حاکمیت و شخص رئیس جمهور حامدکرزی که نام های متعددی در مقطع های مختلف مطرح شده و سپس در هاله‌ای از ابهام کمرنگ شده است.

در اين جمع از زلمی رسول وزیر امور خارجه کنونی، قیوم کرزی برادر رئیس جمهوری و عمر داوودزی سفیر افغانستان در اسلام آباد نام برده شده و حتی به نقل از شخص رئیس جمهور گفته می‌شود که او روی حمایت از نامزدی شخصیت هایی مثل اشرف غنی احمدزی، رئیس کمیسیون روند انتقال مسئولیت‌های امنیتی از ناتو به نیروهای افغان و عبدالرب رسول سیاف چهره جهادی نیز مى‌انديشد، اما هنوز راي نهايى‌اش روشن نيست.

دوم، محور برخی از احزاب سابق جهادی و شخصیت های آن دوران که تصور می‌کنند وضعيت موجود، هماى بخت را بر شانه شان باز گردانده و غالب آنها از عبدالرب رسول سیاف به عنوان گزینه‌ای احتمالی حمایت می‌کنند.

هر چند از مخالفت هاى پيدا و ناپيداى صلاح الدین ربانی رهبر جمعیت اسلامی و عطا محمد نور والی بلخ حرف هايى نقل قول می شود.

در حال حاضر هنوز ائتلاف‌ها و محورها به پختگى نرسيده و بسيارى از تصاميم در لحظه آخر مشخص خواهد شد. رد و تایید این پيامدها تا لحظه کنونی دشوار است و بايد منتظر بود.

در رده سوم ائتلاف احزاب سیاسی دموکرات و ديگر انديشان و شاخه‌های جدا شده از تنظیم‌های جهادی سابق قرار دارد که کوشش دارند در شوراى همكارى احزاب به توافق روى نامزد واحدی برسند يا بر اساس مشورت يا هم راى.

هر چند تا حالا سخن از سه نامزد احتمالی است؛ حنيف اتمر از شوراى رهبرى حزب حق و عدالت، عبدالله عبدالله از ائتلاف ملى و انورالحق احدى از حزب افغان ملت.

در محور چهارم شخصیت هایی مانند زلمی خلیلزاد، اشرف غنی احمدزی، عمر زاخیلوال و احمد جلالی قرار دارند كه سه تن آخر وزراى قبلى كابينه حكومت حامد كرزى بودند.

Image caption کمتر از دو ماه به ثبت نام رای دهندگان انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی مانده است

این افراد با هر سه حلقه در تماس و در پى تشويق برای برپایی یک اجماع ملى اند، تا شانس نامزد كليدى در انتخابات بيشتر شود. نفوذ آنها در حلقه حاكميت و شوراى احزاب زياد است و آنها كه تصور می‌شود حمايت بين المللی خواهند داشت پايه هاى نفوذ خود را در داخل افغانستان تقويت مى‌كنند.

مبارزات انتخاباتی ٢٠١٤مانند دو دور گذشته داغ و پر هلهله خواهد بود، سومین انتخابات است، از نظر اهمیت در این مقطع زمانی و تاثیرگذاری به سرنوشت دهه تحول و مذاکرات صلح با طالبان، به زعم بسیاری ها مهمترین و شاید اولین انتخابات جدی افغانستان باشد.

اما نگاه در غرب چیست؟ تا کنون غربى‌ها بر حمایت از نامزدی مشخص، مثل قبل حرف نمی‌زنند. سکوت مرموز و معنی دار آنها در وضعيتى كه سربازان بين المللى هم شروع به خروج مى‌كنند مبهم است.

هم سیاسیون و هم نظامی ها در غرب اصرار دارند که روند انتقال سیاسی در ٢٠١٤ در افغانستان برای آنها به درجه انتقال مسولیت های امنیتی به افغان ها حایز اهمیت است و به چیزی بیشتر از برگزاری انتخابات شفاف در اين مقطع نمی اندیشند.

مطالب مرتبط