روزنامه‌های کابل: شنبه ۵ اسد

روزنامه‌های روز شنبه کابل، ۵ اسد/ مرداد، معرفی نامزدهای احتمالی را نشان از گرم شدن بازار انتخابات دانسته و نوشته‌اند که اقدام شورای همکاری احزاب افغانستان اندک اندک تردیدها را در باره عدم برگزاری انتخابات کاهش می‌دهد.

این شورا متشکل از ۲۲ حزب و ائتلاف سیاسی روز گذشته اعلام کرد، که جریان های عضو شورای همکاری احزاب، تا یکی دو هفته آینده نامزدهای خود را معرفی خواهند کرد که سرانجام یک نفر از میان آنها که "چهره ملی و قابل قبول برای همه اعضای شورا باشد" برای شرکت در انتخابات آینده ریاست جمهوری، انتخاب خواهد شد.

روزنامه جامعه باز در سرمقاله خود نوشته که با نزدیک شدن به تقویم زمان برگزاری انتخابات فضای سیاسی شفاف تر می‌شود. جو تردید درباره احتمال برگزار نشدن انتخابات در حال از میان رفتن است. احزاب و نهادهای سیاسی آمادگی خود را برای ورود به میدان رقابت سیاسی و گرفتن نقش فعال و تاثیر گذار در این روند اعلام می کنند.

این روزنامه تاکید کرده است که سیاست های ابهام انگیز اکنون جای خود را به موضع گیریهای روشن و صریح می‌دهد. تصویب و توشیح قانون انتخابات و قانون تشکیل صلاحیتهای کمیسیون مستقل انتخابات یکی از مواردی است که بستر قانونی انتخابات را فراهم کرده است.

به نظر این روزنامه گروهای سیاسی در حال تجدید سازمان و آرایش هستند. صف بندی های گذشته نیز در حال متلاشی شدن است و آریشهای جدید شکل می‌گیرد. این ایده اکنون خلق شده که قرار است انتقال قدرت بعد از سقوط طالبان مسالمت آمیز صورت گیرد.

روزنامه اطلاعات روز نیز با طرح این عنوان' اپوزیسیون بی ثبات و راه دشوار رسیدن به تفاهم' نوشته است که با نزدیک شدن به زمان ثبت نام، نامزدان انتخابات ریاست جمهوری اکنون صف بندی‌ها شکل گرفته و خطوط سیاسی اشخاص و جریانهای سیاسی در انتخابات پیش رو مشخص می شود.

این روزنامه افزوده که شورای همکاری احزاب و ائتلاف سیاسی که متشکل از ۲۲ نهاد، جدی ترین رقیب سیاسی مخالف حکومت افغانستان است. این شورا برنامه ملی را برای آینده طرح کرده ولی به نظر می‌رسد که با وجود این طرح مشترک، این شورا دچار کشمکشهای سیاسی و رقابت های داخلی شده و از برنامه دراز مدت و طرحهای اصلاحی خود باز مانده است.

اطلاعات روز افزوده است که با توجه با ساختار شکننده ای این شورا و منطق بازی های سیاسی که عمدتا براساس خواستها و مطالبات آنی و فوری می باشد، ثبات سیاسی این شورا چندان قابل اعتماد نیست. زیرا آنان بر اساس قرابتهای ذهنی و فکری گرد هم نیامده اند بلکه شرایط سیاسی آنان را زیر یک چتر قرار داده که امکان فروپاشی آن زیاد است.

این روزنامه تلاش جریانهای رقیب برای شکستن این نهاد و چانه زنی های درونی برای معرفی یک نامزد را از چالشهی خطر آفرین برای شورا ذکر کرده و نوشته که ظهور آن به عنوان یک نهاد واحد انتخاباتی در رقابتهای پیش روی انتخاباتی به شدت ضعیف می باشد.

روزنامه ۸صبح نیز نوشته است که با مطرح شدن نام های داکتر عبد الله، حنیف اتمر و انور الحق احدی به عنوان نامزدهای بالقوه، نشان می‌دهد که جریانهای سیاسی و سیاست مداران شناخته شده بحث انتخابات را جدی گرفته‌اند.

این روزنامه ادعا کرده که عبدالله از نظام نامتمرکزحمایت می‌کند ولی اتمر و احدی طرف دار این نوع نظام نیستند و از نظام ریاستی ساختار کنونی حکومت افغانستان حمایت می‌کنند. اکنون مشخص نیست که آیا احزاب حق و عدالت و افغان ملت که اتمر و احدی اعضای ارشد ان می باشند، راضی به تمرکز زدایی از نظام می‌شوند؟

به نظر نویسنده ۸صبح تهدید دیگر علیه این نهاد، ارگ ریاست جمهوری و هواداران حامد کرزی دانسته که تلاش دارند با تطمیع شماری از احزاب و چهره ها، شورای همکاری احزاب را دچار چند دستگی کند، تا نتواند یک نامزد توانمند در برابر نامزد ارگ معرفی کند.

روزنامه محور نیز با اشاره با داغ شدن بازار انتخابات نوشته است که متاسفانه در افغانستان معیارهای برای تشخیص خوب و بد وجود ندارد که نشان بدهد چه کسی از توانایی لازم برای اداره کشور برخوردار بوده و یا اینکه قابلیت لازم را ندارند.

این روزنامه افزوده که سالها افرادی بر این مردم حکومت کرده که یک روز هم به منافع این مردم فکر نکرده بلکه همواره در پی منافع شخصی خود بوده اند.

روزنامه خدمتگار نیز نوشته است که زد و بندهای انتخاباتی در افغانستان آغاز و در این راستا نا امنی در جنوب افغانستان باعث شده که سیاست مداران پشتون تلاش کنند تا رای خود را از ولایت های نسبتا آرام شمال بدست آورند.

این روزنامه ادعا کرده است که یک تعداد از نامزدهای پشتون در صدد اتحاد با جنگ سالاران شمال هستند تا بتوانند با توجه به نفوذ این افراد رای لازم را از این مناطق بدست آورند. و جنگ سالاران شمال نیز به دنبال معامله کلان با این افرادند.

خدمتگار تاکید کرده که این نوع معامله‌ها سودی به حال مردم افغانستان ندارد و زمینه را برای مبارزه با فساد و ایجاد حکومت داری خوب در افغانستان مهیا نکرده و مردم حاکمیت قانون را شاهد نخواهد بود.

مطالب مرتبط