آغاز مرحله دوم ثبت نام ‌رای‌دهندگان برای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان مرحله دوم ثبت نام رای دهندگان را برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۴ در ولسوالی‌ها/فرمانداری‌ها این کشور آغاز کرده است.

مرحله نخست ثبت نام رای دهندگان برای انتخابات ریاست جمهوری سال آینده به تاریخ ۵ جوزا/‌خرداد آغاز شده بود. در آن مرحله ۴۱ مرکز در سراسر افغانستان برای ثبت نام ایجاد شد.

مرحله دوم که مرحله آخری نیز است، امروز شنبه ۵ اسد/مرداد آغاز شد. کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اعلام کرده است که ۳۸۵ مرکز از ۳۹۹ مرکز ثبت نام در ولسوالی‌ها فعال شده است.

فضل احمد معنوی، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات در یک نشست خبری در مورد ولسوالی‌های نا امن گفت:"متاسفانه ولسوالی‌هایی که از کنترل دولت بیرون است، در آن جاها مراکز باز نخواهند شد؛ ولی کمیسیون تدابیر دیگری خواهد گرفت. این ولسوالی ها، کاکر در زابل، ناوه در غزنی، دیشو و باغران در هلمند هستند".

مسئولات کمیسیون مستقل انتخابات می‌گویند تلاش دارند تا مراکز ثبت نام در نزدیک ترین مناطق ولسوالی های ناامن فعال شود، تا به این ترتیب همه مردم بتوانند ثبت نام کنند.

سخنگوی کمیسیون انتخابات افغانستان قبلا گفته بود که در مرحله اول، نگرانی امنیتی برای ثبت نام رای دهندگان وجود ندارد اما در مرحله دوم احتمال دارد که کارمندان کمیسیون در بعضی ولسوالی‌ها با مشکلاتی رو به رو شوند.

مسئولان کمیسیون مستقل انتخابات می‌گویند که انتظار می‌رود در این برنامه حدود چهار میلیون رای دهنده واجد شرایط، ثبت نام شوند.

قرار است افغانها در حمل/ فروردین سال آینده پای صندوق های رای بروند و رئیس جمهوری آینده شان را انتخاب کنند.

دومین دوره پنج ساله ریاست جمهوری آقای کرزی رسما در ماه آگست سال ۲۰۱۴، حدود سه ماه بعد از انتخابات ریاست جمهوری، تمام می شود.

همزمان با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، انتخابات شوراهای ولایتی هم برگزار خواهد شد.

مطالب مرتبط