فهرست اولیه برای تعیین اعضای کمیسیون انتخابات افغانستان مشخص شد

Image caption آقای کرزی ۹ عضو کمیسیون انتخابات را از میان این ۲۷ نفر برای شش سال منصوب می‎کند

"کمیته گزینش" برای تعیین ۹ عضو ارشد کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، فهرست ۲۷ نفری را به حامد کرزی رئیس جمهوری ارائه کرده است.

این فهرست را امروز فضل هادی مسلمیار رئیس مجلس سنای افغانستان و یکی از اعضای کمیته گزینش به رسانه‌ها اعلام کرد.

از اعضای کنونی کمیسیون تنها یک نفر، محمدحسین گرزیوانی، در این فهرست دیده می شود و بقیه همه نام‌های جدید هستند. دو چهره شناخته دیگر هم در میان آنها هستند: جارالله منصوری وزیر سابق توسعه روستایی و محمدیوسف نورستانی معاون سابق وزیر دفاع.

این ۲۷ نفر از میان ۲۴۹ متقاضی برگزیده شده اند.

آقای کرزی ۹ عضو کمیسیون انتخابات را از میان این ۲۷ نفر برای شش سال منصوب می‎کند و قرار است رئیس و دبیر کمیسیون توسط خود این ۹ نفر انتخاب شوند.

کمیته گزینش، که این فهرست را تهیه کرده، اخیرا به دنبال اجرایی شدن قانون ساختار و اختیارات کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان از سوی حامد کرزی موظف به تهیه این فهرست شد.

این کمیته متشکل از پنج مقام ارشد دولتی و یک فعال مدنی است – هر چند این فرد اخیر به دلیل اختلاف نظر میان فعالان مدنی مشخص نشد و به کمیته راه نیافت.

عبدالسلام عظمی، سرپرست دادگاه عالی، عبدالرئوف ابراهیمی رئیس مجلس نمایندگان، فضل هادی مسلمیار رئیس مجلس سنا، گل رحمان قاضی رئیس کمیسیون نظارت بر تطبیق قانون اساسی و سیما سمر رئیس کمیسیون حقوق بشر اعضای این کمیته هستند.

هر چند این افراد بر اساس قانون ساختار و اختیارات کمیسیون انتخابات و به دستور رئیس جمهوری عضویت این کمیته را حاصل کردند، اما انتقادهای زیادی هم در مورد ترکیب این کمیته وارد شده است.

یکی از انتقادها این بوده که آنها هم به دلیل ارتباط کاری و هم به دلیل دیدگاه‌های سیاسی خود، روابط نزدیکی با رئیس جمهوری دارند و به همین دلیل احتمال بازتاب نظر او در تصمیم‌گیری این کمیته وجود دارد.

پیش از این گزینش و انتصاب اعضای ارشد کمیسیون مستقل انتخابات از اختیارات رئیس جمهوری بود، اما گروه‌های سیاسی و نهادهای مدنی نسبت به این موضوع انتقاد داشتند.

هر چند در پارلمان طرفداران تشکیل کمیته گزینش تلاش کردند که ترکیب این کمیته در قانون ساختار و اختیارات کمیسیون انتخابات به صورت متنوع تری در نظر گرفته شود، اما این تلاشها نتیجه چندانی در پی داشت.

نخستین انتخاباتی که توسط اعضای جدید کمیسیون انتخابات برگزار خواهد شد، انتخابات آینده ریاست جمهوری است که قرار است در ۱۶ حمل/فروردین سال آینده برگزار شود.

مطالب مرتبط