نیروهایی بریتانیایی برای جنگ با طالبان به سنگین هلمند بازگشتند

Image caption حدود ۸۰ سرباز بریتانیایی در عملیات هشت‌روزه علیه طالبان شرکت کردند

نظامیان بریتانیا سه سال پس از ترک منطقه "سنگین" ولایت هلمند در جنوب افغانستان، برای جنگ با ستیزه‎جویان طالبان به این منطقه بازگشته‎اند.

وزارت دفاع بریتانیا تایید کرده که به درخواست ارتش افغانستان، حدود ۸۰ سرباز بریتانیایی در عملیات هشت‌روزه علیه طالبان شرکت کرده اند.

این وزارت اعلام کرده که نقش سربازان بریتانیایی در نبرد "سنگین" فراهم کردن چتر کمکی در عملیاتی به رهبری نیروهای ارتش افغانستان است.

وزارت دفاع بریتانیا گفته که در این عملیات شماری از نفرات گروه طالبان کشته و برخی دیگر دستگیر شده‎اند، اما به نیروهای بریتانیایی آسیبی نرسیده است.

روزنامه سندی تایمز گزارش داده است که فیلیپ هاموند وزیر دفاع بریتانیا شخصاً به نیروهای کشورش اجازه داده که به منطقه سنگین بازگردند.

گفته شده که بین سالهای ۲۰۰۶ و ۲۰۱۰ میلادی ۱۰۶ سرباز بریتانیایی در این منطقه در جریان جنگ کشته شدند.

سندی تایمز نوشته به دلیل این که تهدیدها علیه نیروهای بریتانیایی در منطقه سنگین بالا بود، به درخواست وزارت دفاع بریتانیا پخش خبر شرکت نظامیان این کشور تا پایان جنگ به تاخیر انداخته شد.

نظامیان بریتانیا بخشی از نیروهای عملیاتی ارتش افغانستان در منطقه سنگین بودند. این عملیات به هدف بیرون راندن شورشیان طالبان از این منطقه به راه انداخته شد.

هلمند مرکز فعالیت‎های گروه طالبان دانسته می‎شود و نظامیان بریتانیایی در محلات خارج از محدوده عملیاتی خود کمتر و به اندازه محدودی اقدام به اجرای عملیات می‎کنند. مناطق مرکزی این ولایت محدوده عملیاتی این نیروها است.

یک سخنگوی ارتش بریتانیا گفته است: "عملیات‌های خارج از منطقه عملیاتی بخشی از ماموریت درازمدت بریتانیا در افغانستان کاملاً مرتبط با نقش فعلی آموزشی و حمایتی از نیروهای امنیتی افغانستان اجرا شده است."

او افزود: "بین ۲۰۰۶ و ۲۰۱۰ نیروهای بریتانیایی نقش عمده‌ای در تامین امنیت مردم سنگین داشته‌اند، فعالیت‎های شورشیان را در منطقه‌ای که مرکز فعالیت‌های طالبان شمرده می‌شود، مختل و از گسترش خشونت به مناطق دیگر جلوگیری کرده‌اند. این نیروها حاکمیت دولت افغانستان را در آن جا حفظ کرده و امکان فعالیت‎های اقتصادی را فراهم کرده‌اند."

هلمند ناآرام‌ترین ولایت جنوبی افغانستان است. هزاران سرباز بریتانیایی و آمریکایی در کنار نیروهای امنیتی افغانستان مستقر شده‌اند.

بازگشت ارتش بریتانیا در جنگ با طالبان در سنگین، پرسش‎های بیشتری را در باره توانایی ارتش افغانستان در راستای تامین امنیت مطرح می‌کند.

مطالب مرتبط