برنامه امنیتی انتخابات آینده ریاست جمهوری افغانستان اعلام شد

Image caption آقای صدیقی گفت که کمیسیون انتخابات نگران امنیت انتخابات نباشد

وزارت داخله/کشور افغانستان برنامه امنیتی انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۳ را به کمیسیون انتخابات اعلام کرده و گفته که توانایی تامین امنیت در تمام مراکز رای‌گیری را دارد.

پیش از این نگرانی‌هایی در مورد تامین امنیت انتخابات آینده مطرح شده است، اما صدیق صدیقی در نشست مشترک خبری با سخنگویان نیروهای ناتو به این نگرانی‌ها پاسخ گفت.

آقای صدیقی گفت: "امروز ما برنامه تدابیر امنیتی انتخابات سال آینده را به کمیسیون محترم مستقل انتخابات ارسال کردیم و اطمینان دادیم که در ۶۸۴۵ مرکزی که خواسته بودند برای آنها تدابیر امنیتی را [تهیه کنیم]، خدمت شان ارائه شده است."

سخنگوی وزارت داخله تاکید کرد: "پلیس ملی، اردوی ملی و امنیت ملی افغانستان توانایی تامین امنیت تمام مراکز رای‌گیری انتخابات سال آینده را خواهند داشت. این اقدام بسیار بزرگ است."

آقای صدیقی افزود: "کمیسیون انتخابات هم این نگرانی را نداشته باشد. ما با تمام توانایی و امکاناتی که در اختیار است از هر روند انتخابات حمایت خواهیم کرد."

او همچنین گفت که دلایل زیادی وجود دارد که مردم نسبت به توانایی، امکانات و تجربه نیروهای امنیتی برای تامین امنیت در روز انتخابات و مراحل پیش از آن خوشبین باشند.

سخنگوی وزارت داخله در مورد تهدیدهایی که از جانب گروه طالبان علیه انتخابات متصور است، گفت که آنها در انتخابات گذشته هم مردم را تهدید کرده بودند که اگر در انتخابات شرکت کنند اگرنه انگشت‌های آنها را می‌برند، ولی نتوانستند که انتخابات را مختل کنند.

آقای صدیقی تاکید کرد که در انتخابات آینده هم ممکن است که طالبان در برخی مناطق مردم را تهدید کنند تا به مراکز رای‌گیری نروند، اما این بار پلیس با کسب تجربه از انتخابات گذشته، در ۱۱۰ ولسوالی حدود ۲۲ هزار پلیس محلی مستقر کرده است.

Image caption مشکل امنیتی از چالش‌های اصلی انتخابات آینده ریاست جمهوری افغانستان است

او ضمن تاکید بر اهمیت همکاری مردم در تامین امنیت انتخابات افزود: "ما اصلا طالبان را نخواهیم گذاشت به کسانی که در انتخابات شرکت می‌کنند و از رای خود استفاده می‌کنند تا سرنوشت سیاسی خود را تعیین کنند، آسیب برسانند."

سخنگوی وزارت داخله در مورد تامین امینت مناطقی که هنوز هم تحت کنترل طالبان است، تایید کرد که مناطقی در نورستان، غزنی و هلمند است که دولت در آن جا حضور فعالی ندارد، اما ابراز امیدواری کرد که نیروهای امنیتی تا ۱۰ ماه آینده این مناطق را از کنترل طالبان خارج کند و نیروهای امنیتی بتوانند زمینه برگزاری انتخابات را فراهم کنند.

در این نشست همچنین الکساندرا تایلور سخنگوی غیرنظامی ناتو گفت که اگر از نظامیان ناتو خواسته شود که در تامین امنیت انتخابات و مراحل پیش از آن با نیروهای داخلی همکاری کنند، نیروهای بین‌المللی متعهد به همکاری هستند.

مشکل امنیتی از چالش‌های اصلی انتخابات آینده ریاست جمهوری افغانستان است، به ویژه در مناطقی که ستیزه‌‎جویان گروه طالبان حضور دارند، برگزاری انتخابات کار ساده‌ای نخواهد بود.

گروه طالبان مخالف برگزاری انتخابات است و پیش از این هر باری که انتخابات سراسری برگزار شده، این گروه هشدار داده بود که با رای‌دهندگان، نامزدها و برگزارکنندگان انتخابات برخورد می‌کنند.

قرار است سومین انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ۱۶ حمل/فروردین ۱۳۹۳ (۵ آپریل ۲۰۱۴) برگزار شود.

مطالب مرتبط