اصابت 'ده موشک پاکستانی' به کنر در آستانه سفر کرزی به پاکستان

Image caption آقای کرزی در آینده نزدیک به پاکستان می‎رود

یک روز پس از اعلام سفر قریب‌الوقوع رئیس جمهوری افغانستان به پاکستان، مقام‌های محلی از آغاز مجدد موشک‌پرانی پاکستانی‌ها به شرق افغانستان خبر داده اند.

سخنگوی والی کنر به نعمت‌الله کریاب گزارشگر محلی بی‎بی‎سی در این ولایت گفته که پریشب ده موشک در ولسوالی دانگام ولایت کنر اصابت کرده است.

او گفت که این موشک‎ها از خاک پاکستان به سوی این منطقه مرزی افغانستان شلیک شده و تلفاتی در پی نداشته است.

مقام‌های پاکستان در مورد ادعای تازه مقام‌های افغان اظهار نظری نکرده اند، اما در گذشته در پاسخ به ادعاهای مشابه گفته بودند که در جریان درگیری با ستیزه جویان طالبان در مناطق مرزی دو کشور، ممکن است برخی موشک‎ها از هدف منحرف شده و به خاک افغانستان فرود آمده باشد.

پاکستان همواره تاکید کرده که شلیک این موشک‌ها به مناطق شرقی افغانستان عمدی نبوده است.

روز یکشنبه، ۶ اسد/مرداد جانان موسی‌زی سخنگوی وزارت خارجه افغانستان در یک نشست خبری اعلام کرد که حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان در آینده نزدیک به پاکستان سفر می‌کند.

آقای موسی‎زی افزود که این سفر آقای کرزی به دعوت رسمی نواز شریف نخست‌وزیر پاکستان صورت می‌گیرد و او افزود که حکومت افغانستان آماده است در گفتگو با مقام‌های حکومت جدید پاکستان "فصل جدیدی" را در روابط دو کشور بگشاید.

پیش از این آنچه را که مقام‌های حکومت افغانستان موشک‌پرانی پاکستان به مناطق شرقی افغانستان می‌خواندند، بارها باعث تیرگی روابط دو کشور شده است.

در مواردی مقامهای دولت افغانستان هشدار داده‌اند که اگر پاکستان این موشک‌پرانی‌ها را متوقف نکند، آن را در شورای امنیت سازمان ملل مطرح می‌کند.

هر چند این هشدار دولت افغانستان از جانب پاکستان چندان جدی گرفته نشد، اما در چند ماه گذشته از شلیک موشک از جانب پاکستان به شرق افغانستان گزارشی منتشر نشد.

در دو سال گذشته این موشک‌پرانی‌ها در محافل سیاسی و رسانه‌ای افغانستان واکنشهای تندی را برانگیخته بود و در چند مورد راهپیمایی اعتراضی در افغانستان در این مورد برگزار شد.

سیاستمداران، فعالان مدنی و رسانه‌های افغانستان در مواردی حکومت این کشور را در گذشته متهم کرده‌اند که واکنش درخوری به این موشک‌پرانی‌ها نشان نداده است.

حالا با تایید از سرگیری موشک‌پرانی‎ها به ولایت کنر، سفر حامد کرزی به پاکستان تا حدودی تحت تاثیر این موشک‌پرانی‎ها قرار خواهد گرفت.

مطالب مرتبط