نگرانی از شکار حیوانات کم‌پیدا در افغانستان

Image caption در افغانستان شکار حیوانات بومی و کم یافت را منع است

اداره حفاظت محیط زیست هرات ۵۵ قطعه پوست آهو را، که به صورت غیرقانونی شکار شده، کشف و ضبط کرده است.

شکار حیوانات کم‎یاب و بومی به اساس فرمان ریاست جمهوری افغانستان ممنوع است، شکار حیوانات مختلف اما به صورت پنهانی جریان دارد.

به گفته مسئولان اداره محیط زیست هرات، این ۵۵ پوست آهو از دکانی در شهر هرات کشف و ضبط شده است. با آنکه فردی به اتهام دست داشتن در شکار این حیوانات بازداشت شده، اما شکارچی اصلی هنوز بازداشت نشده است.

هنوز پلیس و دیگر مراجع مسئول به شواهدی دست نیافته که نشان بدهد این آهوها در کجا شکار شده‌اند.

حامد الهام، مسئول اطلاعات و ارتباط عامه ریاست حافظت محیط زیست هرات می‌گوید که فقر عمده ترین عامل شکار حیوانات است.

آقای الهام در گفتگویی با بی‎بی‎سی گفت: "شما اگر به آمریکا و اروپا و کشور های آسیایی پیشرفته سفر کنید، می بینید که هیچ کس حاضر نیست یک آهو شکار کند و گوشتش را بخورد و پوستش را بفروشد. مشکلات اقتصادی که در کشور ما وجود دارد از عوامل عمده دست زدن افراد به این نوع تخلفات محیط زیستی است."

بازار های خارجی

شکار حیوانات وحشی و بومی طبق یک فرمان ریاست جمهوری افغانستان ممنوع شده است.

شمار انواع مختلف حیوانات کم پیدا در سال های اخیر به طور چشم گیری کاهش یافته است، پوست این نوع حیوانات تنها بازار داخلی ندارد.

آقای الهام گفت: "پوست آهو و انواع حیوانات دیگر مثل پلنگ و گرگ و شغال و روباه پس از شکار، به خارج از کشور قاچاق می‌شود و به فروش می رسد."

تهدید انقراض

افغانستان کشوری کوهستانی است و به دلیل ساختار پیجیده جغرافیایی و شرایط متفاوت اقلیمی ای که دارد، زمینه رشد و پرورش انواع مختلف جانوران در آن فراهم شده است.

عبدالقیوم افغان رئیس اداره حفاظت محیط زیست هرات می‌گوید که تلاش‌های جدی را برای حفاظت از حیواناتی که نسل آنها با خطر انقراض رو به رو است در دستور کار دارند.

آقای افغان به این باور است که "تا اکنون حدود صد نوع از موجودات بومی و وحشی [به شمول انواع پرندگان] که در معرض انقراض قرار داشته و قابل حفاظت اند، ثبت شده است."

او می گوید که گونه های مختلف آهو، به استثنای دو نوع آمریکایی و آفریقایی، در ولایات مختلف کشور از جمله در ولایت های غربی، زیست دارند اما در همین مناطق براساس گفته‌های او شکار بی رویه‌ای در جریان است.

مجازات متخلفان محیط زیستی

Image caption رد پوست آهو و دیگر حیوانات کم پیدایی که در افغانستان شکار می شود به بازارهای جهانی می رسد

دولت افغانستان همان طور که شکار حیوانات کم پیدا و حیواناتی که نسل شان رو به انقراض است را منع اعلام کرده، برای عاملان شکار این نوع حیوانات مجازاتی نیز پیش بینی کرده است.

در قوانین افغانستان به تناسب نوعیت جرم، برای عاملان کشتار حیوانات مجازات مختلف از جریمه های نقدی تا حبس به مدت یک ماه تا شش ماه در نظر گرفته شده است.

با این همه، تصور می شود که این نوع مجازات، برای جلوگیری جرایم محیط زیستی به ویژه شکار انواع حیوانات وحشی و کم پیدا چندان کار ساز نبوده است. از سویی شکار حیوانات معمولا در مناطق دور از شهرها اتفاق می افتد که در آن هنوز زمینه حاکمیت قانون به صورت کامل میسر نیست.

آگاهی عمومی

کارشناسان مسایل محیط زیستی معتقد اند که شکار حیوانات بومی و وحشی بیش از آنکه ناشی از مشکلات اقتصادی باشد، ریشه در فقر فرهنگی و سطح پایین سواد و آگاهی مردم دارد.

مدافعان حفظ محیط زیست به این باور هستند که در افغانستان باید برنامه های منظم و دوامداری برای آگاهی دهی عمومی از طریق رسانه ها پخش شود که مردم به اهمیت موجودیت حیات وحش پی ببرند.

آنان استدلال می‌کنند که ممکن است بسیاری از افرادی که حتی به دلیل فقر اقتصادی به شکار حیوانات رو می‌آورند، ندانند که تیشه به ریشه خود خواهند زد.

مطالب مرتبط