روزنامه‌های کابل: دوشنبه هفتم اسد

Image caption تفسیر ممنوع، روزنامه جامعه باز

موافتنامه امنیتی افغانستان با آمریکا و ارائه فهرست نامزدان عضویت کمیسیون انتخابات افغانستان از سوی کمیته گزینش مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های هفتم اسد/مرداد کابل است.

روز گذشته جانان موسی زی سخنگوی وزارت خارجه افغانستان گفت که حکومت این کشور هیچ ضرب الاجلی را برای امضای موافقت نامه امنیتی نمی‌پذیرد.

روزنامه وحدت می‌نویسد که در شرایط فعلی حکومت افغانستان با مجموعه ای از چالش های امنیتی رو به رو بوده و نیازمند به همکاری های قانونمند ناتو و آمریکا است.

وحدت نوشته که این وضعیت حکم می‌نمایند که افغانستان در چانه زنی های دیپلماتیک از ظرفیت های سیاسی افغانستان فراتر نرفته و در چوکات همین ظرفیت ها به چانه زنی ها بپردازد.

اما نویسنده وحدت افزوده که حکومت تلاش دارد تا با تاخیر و مانع تراشی در مسیر امضای موافقتنامه امنیتی افغانستان و آمریکا، آن را به موضوع انتخابات ۲۰۱۴ گره بزند و از این طریق قدرت چانه زنی خود را در مورد انتخابات افزایش دهد.

سخن جدید نیز می‌نویسد که پاسخ وزارت خارجه افغانستان به آمریکا در مورد تعیین ضرب الاجل، نشان از تداوم اختلافات بین این دو کشور است که واضح می‌سازد دو طرف یکدیگر را برای امتیاز گیری بیشتر زیر فشار قرار داده اند.

سخن جدید نوشته که شواهد نشان می‌دهد که علل به تاخیر انداختن و چانه زنی های حکومت برای امضای موافقتنامه امنیتی، خارج از چهارچوب مواد قرارداد امنیتی است و مسایلی چون انتخابات یا سرنوشت تیم حاکم در ساختار قدرت را شامل می‌شود.

اما روزنامه انصاف به این باور است که آمریکا برای عملی کردن پروژه منطقوی خود، برای امضای این پیمان عجله دارد.

انصاف می‌نویسد که به این دلیل آمریکایی ها از اهرم های فشار چون 'گزینه کامل خروج' و 'تجدید نظر در کمک های مالی به افغانستان' استفاده می‌کند.

اما نویسنده انصاف به سکوت آمریکایی ها در مقابل راکت پراکنی های پاکستان بر افغانستان اشاره کرده و می‌نویسد که نباید به امضای این پیمان خوشبین بود.

همچنان انصاف تاکید می‌کند که ایجاد پایگاه های نظامی آمریکا در افغانستان مخالف ارزشهای دینی و مصالح ملی است و به هدف نفوذ آمریکا در منطقه ایجاد می‌شود نه مبارزه با تروریسم.

فهرست نامزدان عضویت در کمیسیون مستقل انتخابات

فهرست ۲۷ نفری روز گذشته از سوی کمیته گزینش برای تعیین اعضای کمیسیون مستقل انتخابات به ریاست جمهوری افغانستان پیشنهاد شد.

روزنامه اطلاعات روز نوشته که بیشتر این افراد جدید هستند و از اشخاص تکراری که هر روزه از این اداره به اداره دیگر جا به جا می‌شوند خبری نیست.

نویسنده اطلاعات روز از این ویژگی به عنوان یک برجستگی مثبت یاد می‌کند.

اما اطلاعات روز می‌نویسد که نفوذ و دخالت اشخاص و جریان های سیاسی را در تعیین این افراد نمی توان انکار کرد هر قدر هم که بر استقلال کمیته گزینش تاکید شود.

روزنامه ۸‌صبح اما نوشته که کمیته گزینش شایسته سالاری را رعایت نکرد.

۸‌صبح می‌نویسد روشن نیست که افراد معرفی شده که چهره های ناشناخته اند، تجربه انتخاباتی و تحصیلات دانشگاهی لازم را دارند یا نه.

۸‌صبح افزوده این موضوع نشان می‌دهد که از کمیته گزینش استفاده ابزاری صورت گرفته و این کمیته نتوانسته اصل شایسته سالاری را رعایت کند.

مطالب مرتبط