روزنامه‌های کابل: سه شنبه هشتم اسد

Image caption کارتون روز، روزنامه افغانستان

انتخاب اعضای کمیسیون مستقل انتخابات، برنامه امنیتی حکومت افغانستان برای انتخابات و پیمان امنیتی افغانستان و آمریکا مهم‌ترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های هشتم اسد/مرداد کابل است.

روز گذشته حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان ۹ نفر را به عنوان اعضای کمیسیون مستقل انتخابات، تعیین کرد.

روزنامه سخن جدید می‌نویسد که پروسه انتخاب اعضای کمیسیون مستقل انتخابات از ترکیب اعضای تعیین کننده تا تهیه فهرست مقدماتی و سرانجام گزینش آنها از سوی رئیس جمهور کرزی به صورت کاملا مشهودی نه تنها بیطرفانه نبود بلکه به خوبی سنگینی کفه حکومت در آن قابل لمس بود.

سخن جدید نوشته که اکنون مشاهده می‌شود به دنبال نبود التزامی به رعایت و صیانت از قانون، وجود آن تاثیرگذاری چندانی در امور ندارد و انتخابات بار دیگر به سرنوشت سالهای گذشته مبتلا خواهد شد.

سخن جدید افزوده که تعیین اعضای جدید نشان می‌دهد که به استقلال و بی طرفی کمیسیون مستقل انتخابات هیچ توجهی صورت نگرفته است.

روزنامه انصاف پس از انتخاب شدن اعضای کمیسیون مستقل انتخابات، تاکید می‌کند که باید در برگزاری انتخابات نیز از دخالت خارجی ها جلوگیری شود.

نویسنده انصاف به حذف عضویت دو خارجی در کمیسیون سمع شکایات انتخاباتی اشاره کرده و می‌نویسد که باید از دخالت های دیگر بیگانگان به بهانه همکاری های تخنیکی و امنیتی نیز جلوگیری شود.

روزنامه باور نیز نوشته که اکنون باید آمادگی های بیشتر برای برگزاری یک انتخابات سراسری و شفاف گرفته شود.

نویسنده باور از از نهادهای مدنی و سیاسی خواسته تا مردم را به اخذ کارت رای دهی و اشتراک در انتخابات تشویق کنند.

باور می‌نویسد که باید با تبلیغات سوء در مورد انتخابات مبارزه کرد و کوشش کرد تا انتخابات شفاف که در آن خواست مردم انعکاس یابد، برگزار شود.

روز گذشته وزارت امور داخله اعلام کرد که برنامه امنیتی انتخابات سال ۱۳۹۳ را آماده کرده و به کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان فرستاده است.

مقامات امنیتی افغان گفته اند که آنها توانایی تامین امنیت انتخابات را در سراسر این کشور دارند.

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که امنیت مهم ترین مساله در انتخابات پیش رو است.

به باور نویسنده اطلاعات روز طالبان و مخالفان مسلح دولت نهایت کوشش خود را خواهند کرد تا انتخابات را در افغانستان برهم بزنند.

اطلاعات روز نوشته که با وجود اطمینان دادن مقامات امنیتی افغانستان، ناامنی در بعضی مناطق به حدی است که چالش جدی فراراه انتخابات سراسری تلقی می‌شود.

اطلاعات روز افزوده که هنوز هم زمان کافی تا برگزاری انتخابات باقی است و مسئولان باید بکوشند تا مشکلات فراراه این انتخابات را حل نمایند.

بحث پیمان امنیتی افغانستان و آمریکا نیز چند روز است که در سرخط مطالب تحلیلی روزنامه های کابل قرار دارد.

روزنامه ۸‌صبح به اختلاف های افغانستان و آمریکا بر سر امضای این پیمان اشاره کرده و نوشته که هر دو طرف باید انعطاف نشان دهند.

۸‌صبح می‌نویسد که افغانستان با امضای این پیمان کمک های نظامی و امنیتی آمریکا را به دست می آورد و آمریکایی ها با امضای آن فرصت می‌یابند تا مبارزه با تروریسم را دنبال کنند.

نویسنده ۸‌صبح تاکید می‌کند که بهتر است دو طرف با درنظرداشت واقعیت ها روی مسایل مرود اختلاف بحث کنند و به توافق برسند زیرا به نتیجه نرسیدن این بحث ها، کابوس وحشتناکی برای مردم افغانستان و امنیت جهانی است.

مطالب مرتبط