کرزی: خارجی‌ها نباید در کار کمیسیون انتخابات مداخله کنند

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان در مراسم سوگند اعضای جدید کمیسیون انتخابات گفته که خارجی ها در کارکمیسیون مداخله نکنند.

اعضای جدید کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان امروز در مراسمی با حضور حامد کرزی رئیس جمهوری سوگند یاد کردند.

دفتر آقای کرزی در اطلاعیه‌ای نوشته که این مراسم در کاخ ریاست جمهوری برگزار شد و در آن رئیسان مجلس نمایندگان و دادگاه عالی و اعضای پیشین کمیسیون هم حضور داشتند.

محمدیوسف نورستانی، عبدالرحمن هوتکی، عزیز بختیاری، سریراحمد برمک، سلیمان حامد، محمدحسین گرزیوانی، لیلا احراری، گلالی اچکزی و شریفه زرمتی اعضای جدید این کمیسیون هستند.

در اطلاعیه دفتر آقای کرزی آمده: "آنها سوگند یاد کردند که وظایف محوله‎شان را بحیث(به عنوان) اعضای کمیسیون مستقل انتخابات با صداقت، ایمان‌داری، استقلال و بی‎طرفی کامل و غیرجانب‌دارانه مطابق احکام قانون اساسی و سایر قوانین افغانستان، انجام می‎دهند."

اطلاعیه افزوده است: "رئیس جمهوری کشور خاطر نشان ساخت که کمیسیون جدید با خاطر آسوده و آزادی تمام کار خود را به پیش برد، زیرا نه وی و نه حکومت در امور آنها در گذشته مداخله کرده‏‎اند و نه در آینده مداخله خواهند نمود."

آقای کرزی همچنین تاکید کرده که "خارجی‎ها نیز نباید به هیچ صورت در امور کمیسیون مستقل انتخابات مداخله نمایند."

Image caption انتخابات ریاست جمهوری آینده افغانستان ۱۶ حمل/فروردین سال آینده برگزار می شود

اعضای جدید کمیسیون انتخابات در حالی سوگند وفاداری خوردند که نهادهای مدنی افغانستان مشروعیت روند گزینش آنها را زیر سوال بردند و خواستار بازنگری این روند شدند.

استدلالفعالان مدنی این است که در کمیته گزینش، نماینده جامعه مدنی به عنوان تنها عضو غیردولتی حضور نداشته و پنج عضو دیگر فهرست ۲۷ نفری داوطلبان عضویت در این کمیسیون را به رئیس جمهوری ارائه کردند.

کمیته مشترک جامعه مدنی که می‏گوید از هزار نهاد مدنی نمایندگی می‎کند، گفته که از حضور نماینده جامعه مدنی در کمیته گزینش "جلوگیری" شد، اما مقامهای دولتی گفته‎اند که این جامعه دو تن را معرفی کرده بود، در حالی که مطابق قانون باید یک نفر را معرفی می‎کردند و در نتیجه هیچ از آنها به کمیته راه نیافتند.

رفیع فردوس سخنگوی اداره امور ریاست جمهوری به بی‎بی‌سی گفت که حالا مرحله اول کار کمیته گزینش پایان یافته، جامعه مدنی باید نماینده خود را برای تهیه فهرست داوطلبان اعضای کمیسیون شکایات انتخاباتی معرفی کنند.

بر اساس قانون ساختار و اختیارات کمیسیون‌های انتخاباتی، کمیته گزینش باید ۱۵ تن را از میان متقاضیان عضویت در کمیسیون شکایات انتخاباتی به رئیس جمهوری معرفی کند. رئیس جمهوری پنج تن را از این ۱۵ را به عضویت این کمیسیون انتصاب می‌کند.

مطالب مرتبط