سازمان ملل از افزایش ۲۳ درصدی تلفات غیرنظامیان در افغانستان خبر داد

Image caption 'افزایش استفاده بی‎رویه از بمبگذاری‌های کنار جاده‌ای و کشتارهای هدفمند غیرنظامیان توسط عناصر ضددولت به صورت مشخص هشدار دهنده است و باید متوقف شود'

دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان از افزایش ۲۳ درصدی تلفات غیرنظامیان خبر داده و بمبگذاری توسط شورشیان را عامل اصلی آن دانسته است.

دفتر هیئت کمک سازمان ملل در افغانستان، یوناما، در گزارش تازه خود نوشته که در شش ماه اول سال جاری میلادی در افغانستان، ۱۳۱۹ غیرنظامی کشته و ۲۵۳۳ تن دیگر زخمی شده‎اند که در مقایسه با زمان مشابه در سال گذشته ۲۳ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

یوناما شورشیان را "عامل اصلی" کشتار غیرنظامیان معرفی کرده و در گزارش خود کشتار ۱۰۳۸ غیرنظامی را به آنها و قتل ۱۴۶ غیرنظامی دیگر را به نیروهای طرفدار دولت (دولتی و بین‎المللی) نسبت داده است.

با این حساب، یوناما عناصر مخالف دولت را عامل تلفات ۷۴ درصد، نیروهای طرفدار دولت را مسئول تلفات ۹ درصد دیگر از تلفات غیرنظامیان دانسته و افزوده که ۱۲ درصد دیگر در درگیری‎ها تلف شده‎اند که به هیچ جانبی قابل انتساب نیست و ۵ درصد دیگر هم قربانی انفجار مواد منفجره شده‎اند.

در این گزارش آمار زخمیان جنگ افغانستان در شش ماه اول امسال هم مشخص شده است; مسئولیت زخمی شدن ۱۸۲۵ تن به شورشیان و مسئولیت جراحت ۲۱۶ نفر دیگر به نیروهای طرفدار دولت نسبت داده شده است.

Image caption ماموران پلیس در حال انتقال قربانی انفجاری در شهر میمنه در شمال افغانستان

یان کوبیش فرستاده ویژه دبیر کل سازمان ملل در افغانستان گفته است: "تاثیر شدید جنگ برغیرنظامیان افغان با توجه به افزایش تلفات غیرنظامیان در ۲۰۱۳ نیازمند تعهد و تلاش‎های بیشتر طرف‎های درگیر جنگ برای محافظت بهتر غیرنظامیان است که به طور فزاینده‎ای کشته و زخمی می‌شوند."

او افزوده است: "افزایش استفاده بی‎رویه از بمبگذاری‌های کنار جاده‌ای و کشتارهای هدفمند غیرنظامیان توسط عناصر ضددولت به صورت مشخص هشدار دهنده است و باید متوقف شود."

در گزارش مورد نظر که توسط بخش حقوق بشر سازمان ملل در افغانستان تهیه شده، آمده است: "عامل اصلی افزایش غیرنظامیان استفاده از بمبگذاری‎های کنار جاده‎ای است. در این بمبگذاری‎ها ۴۴۳ نفر کشته و ۹۱۷ نفر زخمی شده‎اند که بیانگر افزایش ۳۴ درصدی تلفات در مقایسه با زمان مشابه در سال ۲۰۱۲ است."

یوناما درگیری زمینی بین نیروهای طرفدار دولت و شورشیان را دومین عامل تلفات غیرنظامیان دانسته و افزوده که در این درگیری‎ها ۲۰۷ نفر کشته و ۷۶۴ تن دیگر زخمی شده‎اند.

واکنشها

پخش این گزارش واکنش فوری گروه طالبان و نیروهای تحت فرمان ناتو را به دنبال داشت.

Image caption نیروهای طرفدار دولت مسئول تلفات ۹ درصد از تلفات غیرنظامیان دانسته شده اند

گروه طالبان، که عامل کشتار ۷۴ درصد غیرنظامیان دانسته شده، با صدور اعلامیه‎ای سازمان ملل را متهم کرده که این گزارش را "مطابق مزاج آمریکای‎ها" منتشر کرده و آن را تلاشی در راستای تبلیغ علیه خود دانسته است. طالبان تلفات غیرنظامیان در حملات خود را "ادعای کاملا بی‎اساس و دور از واقعیت" خوانده است.

در اعلامیه طالبان آمده است: "ما هیچ‎گاه آن افرادی را که در اشغال کشور سهیم بوده و در دوائر خطرناک دشمن کار می‎کنند، افراد ملکی (غیرنظامی) نمی‎دانیم."

اما ناتو از پخش این گزارش استقبال کرده و در اعلامیه‎ای نوشته که "ما تعهد خود در امر محافظت از غیرنظامیان افغان را جدی می‎گیریم. ما دوشادوش نیروهای امنیتی افغانستان گامهای مثبتی را برای کاهش شمار تلفات غیرنظامیان برداشته‎ایم و تلاشهای ما نتایج واقعی در پی داشته است".

ناتو افزوده که "بی‎توجهی طالبان به زندگی انسانها" باعث تلفات درصدی بزرگی از تلفات غیرنظامیان شده و استفاده بی‎باکانه از بمبگذاری‎های کنار جاده‎ای توسط طالبان بیانگر آن است که این گروه وعده‎های خود به محافظت از افراد بیگناه را جدی نمی‌گیرد.

مطالب مرتبط