آمریکا: موافقتنامه امنیتی با افغانستان قبل از مبارزات انتخاباتی امضا شود

Image caption آقای دابنز در سفر اخیر خود به اسلام آباد، با رهبران پاکستانی دیدار کرده است

جمیز دابنز نماینده ویژه آمریکا برای افغانستان و پاکستان در سفری به کابل، با مقام های افغان دیدار کرده و گفته است که کابل و واشنگتن باید برای امضای موافقتنامه دوجانبه امنیتی در هفته های آینده به توافق برسند.

آقای دابنز که در جمع شماری از خبرنگاران در سفارت آمریکا در کابل صحبت می‌کرد گفت که سرنوشت امضای موافقتنامه امنیتی بین کابل و واشنگتن، باید قبل از آغاز مرحله مبارزات انتخاباتی روشن شود.

آقای دابنز گفت برگزاری انتخاباتی که نتیجه آن برای همه قابل قبول باشد می تواند آینده افغانستان را تضمین کند.

او اما تاکید کرد که امضای موافقتنامه امنیتی بین افغانستان و آمریکا نباید به بحثی انتخاباتی در مرحله مبارزات انتخاباتی بدل شود.

مبارزات انتخاباتی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان تا سه ماه و نیم دیگر در ۲۶ عقرب/آبان امسال آغاز می‌شود و تا ۴۸ ساعت قبل از روز انتخابات (شانزدهم حمل/فروردین ۱۳۹۳) ادامه خواهد یافت.

بارک اوباما رئیس جمهوری آمریکا نیز یک ماه قبل در گفتگوی ۹۰ دقیقه‌‎ای خود با آقای کرزی گفته بود که انتظار دارد موافقتنامه امنیتی میان دو کشور تا ماه اکتبر (سه ماه دیگر) امضا شود.

مقام‌های افغانستان گفته اند که حاضر است همزمان با آغاز مذاکرات نمایندگان طالبان با نمایندگان شورای عالی صلح، گفت‌وگوها برای امضای موافقتنامه امنیتی با آمریکا را هم از سر بگیرد.

پیشتر حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان در واکنشی جدی به نحوه گشایش دفتر مذاکرات طالبان در قطر، گفت‌وگوها برای امضای موافقتنامه امنیتی با آمریکا را تعلیق کرد.

آقای کرزی ماه گذشته در دیدار با سناتوران آمریکایی گفته بود که کشورش برای امضای موافقتنامه امنیتی با آمریکا شرایطی دارد و این موافقتنامه باید "آینده یک افغانستان متحد، امن و دارای یک نظام قوی مرکزی" را تضمین کند.

سفر به پاکستان

Image caption حامد کرزی پیش از این تقاضای رسمی مقام های پاکستانی برای بازدید از اسلام آباد را رد کرده بود

نماینده ویژه آمریکا برای افغانستان و پاکستان قبل از این که به کابل سفر کند با مقام های پاکستانی در اسلام آباد دیدار کرده و نیت رهبران پاکستانی و همچنین نتایج سفر جان کری وزیر خارجه آمریکا به اسلام آباد را با حکومت افغانستان در میان گذاشته است.

آقای دابنز به خبرنگاران گفته است که دولت جدید پاکستان متعهد به تقویت روابط با افغانستان است. او گفت که رهبران پاکستانی منتظر سفر رئیس جمهوری افغانستان به اسلام آباد هستند و مایل اند که با رئیس جمهور کرزی برای پیشبرد روند صلح همکاری کنند.

حکومت افغانستان در ماه‌های اخیر تقاضای رسمی دولت پاکستان را برای بازدید از اسلام آباد به دلیل بی نتیجه بودن سفر های مشابه قبلی، رد کرده است.

در تازه ترین نامه خبری که از دفتر ریاست جمهوری افغانستان به رسانه ها فرستاده شده آمده است که رئیس جمهوری حامد کرزی در دیداری با نماینده ویژه آمریکا تاکید کرده است که به شرطی به پاکستان سفر می کند که سفرش "نتایج ملموسی" داشته باشد.

آقای کرزی گفته اگر سفرش به پاکستان به تسریع روند گفت‌وگوهای صلح و تقویت روابط میان دو کشور نیانجامد، این سفر به نفع دو کشور نخواهد بود.

مطالب مرتبط