توافق همکاری امنیتی و قضایی میان افغانستان و امارات

Image caption قرار است افغانستان و امارات در اینده موافقتنامه همکاری‌های بلند مدت و استراتژیک امضا کنند

وزارت خارجه افغانستان از توافق این کشور با امارات متحده عربی در زمینه‌های امنیتی و انتقال محکومان دو طرف به کشور متبوعشان، خبر داده است.

این توافق روز گذشته در سفر زلمی رسول وزیر امور خارجه افغانستان به امارات، میان او و شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان وزیر خارجه امارات متحده عربی به میان آمده است.

براساس این موافقتنامه، دو کشور متعهد شده اند که در مبارزه با جرایم سازمان یافته، مبارزه با مواد مخدر، تولید و انتقال اسلحه، مهاجرت غیر قانونی، قاچاق انسان و نیز مبارزه با جرایم اقتصادی از جمله پولشویی با همدیگر همکاری نمایند.

دو وزیر خارجه موافقت کردند که در حاشیه نشست عمومی سازمان ملل متحد که قرار است در ماه سپتامبر برگزار شود، باهم دیدار کنند و شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان، نخستین پیش نویس موافقتنامۀ همکاری های بلند مدت و استراتیژیک، میان دو کشور را با زلمی رسول در میان بگذارد.

پس از سقوط طالبان و افزایش حضور جامعه جهانی در افغانستان، امارات متحده عربی بویژه شهر دبی، به مثابه دهلیز افغانستان بوده و بیشترین آمد و شد به افغانستان از این مسیر انجام شده است.

افزون بر این رفت و آمد افغانها به این شهر نیز افزایش یافته و عده ای از افغانها در امارات متحده عربی سرمایه گذاری کرده اند.

امارات نخستین کشور عربی است که در صدد امضای توافق نامه همکاری امنیتی با افغانستان شده است.

مقامات افغان بارها از حضور کمرنگ کشورهای اسلامی در بازسازی افغانستان انتقاد کرده و گفته اند که این کشورها در "دوران جهاد" در افغانستان حضور فعال داشتتند ولی بعد از سقوط طالبان نقش این کشورها در عرصه بازسازی افغانستان پر رنگ نبوده است.

مطالب مرتبط