سیلاب‌ در افغانستان جان ده‌ها نفر را گرفته است

Image caption جاری شدن سیلاب ها در بخش هایی از کشور، جان ده ها نفر را گرفت و خانه‌های شان را ویران کرد

سرازیر شدن سیلاب ها در بخش هایی از افغانستان جان ده ها نفر را گرفته و خانه های آن ها را تخریب کرده است.

بر اساس گزارش کمیته مبارزه با حوادث طبیعی افغانستان، این سیلاب ها روز گذشته ۱۲ اسد/مرداد در ولایت مرکزی کابل و ولایت‌های خوست و نورستان در جنوب شرق کشور جاری شده است.

تنها در ولسوالی سروبی ولایت کابل جسد ۴۳ نفر پیدا شده‌ است.

مقام های محلی در جنوب شرق افغانستان هم گفته اند که بر اثر سرازیر شدن سیلاب ها در ولایت های خوست و نورستان، دست کم ۱۴ نفر کشته شده اند. در میان کشته شده ها زنان و کودکان هم شامل اند.

مسئولان ولایت خوست در جنوب شرق افغانستان گفته اند که سیلاب های روز گذشته، جان یازده نفر را گرفته و چندین خانه مسکونی را تخریب کرده است. در یک خبرنامه دفتر والی خوست که به رسانه های محلی فرستاده شده آمده که در این حوادث چندین نفر دیگر ناپدید شده اند.

در همین حال ظاهر بهاند، سخنگوی والی نورستان به بی‌بی‌‎سی گفت که بارش های شدید و جاری شدن سیلاب ها در دو روز گذشته در نورستان، ۱۵۰۰ جریب زمین زراعتی را کاملا تخریب کرده است.

آقای بهاند گفت که خسارات مالی و تلفات جانی در پنج قریه ولسوالی برگ متال این ولایت تکان دهنده بوده است. او گفت که در این سیلاب ها حدود سه نفر تلف شده اند، یک قریه کاملا زیر آب شده و بیش از ۸۰ خانه تخریب شده است.

سخنگوی والی نورستان افزود که بیشتر خانواده ها تنها با یک لباس خانه های خود را ترک کرده و به محلات امن پناه برده اند.

'خبری از امداد نیست'

آقای بهاند گفت که سیلاب ها راه های مواصلاتی را در دو ولسوالی نورستان مسدود کرده و دسترسی آنها به محلات دشوار شده است.

او گفت که در دو روز گذشته، هیچ گروه امدادی برای نجات قربانیان از مرکز به این ولایت سفر نکرده و هیچ کمکی هم برای آنها نرسیده است. سخنگوی والی نورستان خواستار کمک فوری هوایی حکومت مرکزی شد.

Image caption در ولسوالی سروبی کابل، چندین خانواده سرپناه خود را از دست داده اند

شدت خسارات و میزان بالای تلفات به جا مانده از این سیلاب ها حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان را متاثر کرده است.

آقای کرزی به ادارات مسئول در بخش نظامی و غیرنظامی دستور داده که به قربانیان این سیلاب‌ها، کمک های فوری برسانند و زخمی ها را تداوی کنند.

در یک خبرنامه ریاست جمهوری افغانستان هم آمده است که تنها در ولسولی سروبی کابل، سیلاب های اخیر جان ده ها نفر را گرفته و تعدادی زیادی از باشندگان محل ناپدید شده اند.

شدت سیلاب در ولسوالی سروبی کابل به حدی زیاد بود که تعدادی زیاد از خانه های مسکونی، مغازه ها و و حتی یک بیمارستان را تخریب کرده است.

برای امدادرسانی به قربانیان سیلاب ها در ولسوالی سروبی در شرق کابل، نیروهای ارتش افغانستان هم سهم گرفته اند.

مقام های دولت افغانستان اعلام کرده اند که این آمار، ابتدایی است و احتمالا تعداد تلفات و خسارات ناشی از این سیلاب ها بیشتر است.

مطالب مرتبط