'گفت‌وگوهای غیررسمی طالبان و اعضای شورای عالی افغانستان'

Image caption هنوز گروه طالبان به صورت رسمی نگفته اند که با شورای عالی صلح افغانستان گفتگو می کنند

یک عضو شورای عالی صلح افغانستان گفته که گفت‌وگوهای غیررسمی میان برخی اعضای این شورا و نمایندگان گروه طالبان در قطر و عربستان سعودی صورت گرفته است.

حبیب الله فوزی، دپیلمات پیشین رژیم طالبان و رئیس فعلی کمیته روابط بین‎المللی شورای عالی صلح به بی بی سی گفت که این گفت‌وگوها به صورت "انفرادی" انجام شده است.

او افزود: "من برای شما گفتم که در گذشته در جاهای مختلف تلاشهای انفرادی صورت گرفته است. این وظیفه شورای عالی صلح است تا اعضای آن برای تامین صلح تلاش کنند، با برخی از افراد ملاقات‎هایی را انجام دهند و آنها را تشویق به صلح کنند. اما تا حال ما موفق نشده ایم که به گونه رسمی با طالبان مذاکره کنیم."

برخی رسانه‌های غربی پیش از این از قول آقای فوزی گزارش کرده بودند که برخی از اعضای شورای عالی صلح با ملا عباس استانکزی، از اعضای ارشد گروه طالبان در عربستان سعودی دیدار و درباره شرایط دو طرف برای آغاز رسمی مذاکرات صلح، گفت‌وگو کرده‌اند.

اما آقای فوزی در گفت‌وگوی خود با بی‌بی‌سی گفت: "مشخصا در مورد ملاقات ملا عباس خبر ندارم".

این دیپلمات پیشین رژیم طالبان افزود که باز شدن دفتری برای طالبان در قطر و شرکت آنها در نشستی در مورد صلح در پاریس، نشانه‌ای از "انعطاف‌پذیری" طالبان است و این موضوع نشان می‌دهد که طالبان می‌خواهند شامل روند سیاسی شوند.

به گفته او، این "انعطاف‌پذیری" طالبان امیدواری حکومت افغانستان را برای آغاز گفت‌وگوها و رسیدن به صلح بیشتر کرده است.

آقای فوزی گفت که حکومت افغانستان در تلاش است تا گفت‌وگوی‌های غیررسمی میان اعضای شورای عالی صلح و نمایندگان طالبان ادامه پیدا کند و این دیدارهای غیررسمی سرانجام منجر به آغاز گفت‌وگوهای رسمی شود.

Image caption ملا عمر گفته که هدف گفتگو پایان دادن به "اشغال" کشور است

در همین حال، ملا عمر رهبر گروه طالبان در پیام عیدی خود نوشته که هدف از گفتگو با آمریکایی ها که او آنها را "اشغالگر" خوانده، این است که "به اشغال افغانستان خاتمه داده شود".

رهبر گروه طالبان در پیام خود تاکید کرده که برای رسیدن به این هدف، به هیچ نوع مصلحت و سازش روی نخواهد آورد و از "مقررات علمای دینی و منافع ملی" نخواهد گذشت.

ملا عمر گشایش دفتر طالبان در قطر را نشانه ای از موضع آزاد، مستحکم و ثابت این گروه دانسته، اما در باره گشایش مجدد آن و گفتگو با دولت افغانستان هیچ اشاره نکرده است.

در همین حال، برخی رسانه‌ها گزارش داده‌اند که ممکن است به عوض دفتر قطر، دفتری برای طالبان در جای دیگری برای گفتگوهای صلح گشوده شود.

مطالب مرتبط