سومین انفجار هفته جاری، شهر جلال آباد را تکان داد

Image caption بمبگذاری انتحاری روز شنبه گذشته در نزدیک کنسولگری هند در شهر جلال آباد، ۹ کشته و ۲۱ زخمی بجا گذاشت

احمدضیا عبدلزی سخنگوی والی ننگرهار گفته که در انفجاری در مرکز شهر جلال آباد دست کم یک غیرنظامی کشته و سه تن دیگر زخمی شده اند.

آقای عبدلزی گفت که یکی از زخمیان مامور پلیس و دو تن دیگر غیرنظامی هستند.

او افزود که این انفجار در چهارراهی مرکزی شهر جلال آباد، که از محلات پررفت و آمد این شهر است، روی داده است.

سخنگوی والی ننگرهار گفت که مواد منفجره در یک خودرو پلیس کار گذاشته شده بوده است.

با این حال، هنوز روشن نشده که این انفجار در اثر بمبگذاری انتحاری بوده یا بمب کنترل شونده از راه دور در این خودرو کار گذاشته شده بوده است.

هنوز مسئولیت این انفجار را هیچ فرد یا گروهی به دوش نگرفته است.

این سومین رویداد تروریستی در شهر جلال آباد است که در هفته جاری اتفاق افتاده است.

روز یکشنبه (۱۳ اسد/مرداد) انفجاری در میدانی در شرق شهر جلال‌آباد عبدالقیوم دادستان ولایت ننگرهار را هدف قرار داد که او و ۱۵ تن دیگر را زخمی کرد.

پیشتر از آن در روز شنبه (۱۲ اسد/مرداد) بمبگذاری انتحاری در نزدیک کنسولگری هند در این شهر ۹ کشته و ۲۱ زخمی بجا گذاشت که بیشتر قربانیان کودکانی بودند که در مسجدی مشغول آموزش قرآن بودند.

گفته می شود که به دنبال این رویداد مردم جلال آباد با سنگباران و آتش زدن اجساد سه بمبگذار انتحاری عامل این رویداد، خشم خود را نسبت به این حمله نشان دادند.

هر چند مقامهای ولایت ننگرهار تا حال این خبر را تایید نکرده اند، اما عکسهایی که گفته می شود مربوط به صحنه آتش زدن این اجساد است، در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می شود.

تجمع فعالان مدنی

از سوی دیگر، عده ای از فعالان مدنی در شهر کابل، پایتخت گرد هم آمده اند و خشونت های اخیر در ولایت ننگرهار را محکوم کرده اند.

آنها به این باورند که بخشی از عوامل این خشونت ها ریشه در "فساد اداری" در نهادهای محلی ولایت ننگرهار دارد و از دولت خواسته اند که به این موضوع توجه کند.

صدیق منصور انصاری رئیس فدراسیون نهادهای مدنی افغانستان گفت: "سبب [این خشونتها] فساد گسترده اداری در دستگاه ولایت ننگرهار است. از دست این فساد اداری همه ادارات امنیتی فلج هستند و ولسوالی ها نزدیک به سقوط هستند."

این فعالان مدنی خواستار برکناری گل‎آغا شیرزی والی و مسئولان امنیتی ولایت ننگرهار شده‎اند.

هنوز دولت، والی و مقامهای امنیتی ولایت ننگرهار به این اظهارات واکنشی نشان نداده اند.

مطالب مرتبط