روزنامه‌های کابل: سه شنبه ۱۵ اسد

امضای پیمان همکاری‌های استراتژیک با ایران، سرنوشت موافقتنامه امنیتی افغانستان با آمریکا و روند صلح مهم ترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۱۵ اسد/مرداد کابل است.

شورای امنیت ملی افغانستان و دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی ایران، موافقتنامه همکاری های استراتژیک امضا کرده اند. این موافقتنامه در حاشیه سفر حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان به تهران امضا شده است.

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که دو سال اخیر فصل فصل پیمان ها و موافقت نامه های استراتژیک میان افغانستان با کشورهای دور و نزدیک بوده است.

اطلاعات روز نوشته که بدون تردید مراودات گسترده و تعامل نزدیک با کشورهای جهان برای تامین منافع و منزلت ملی امری مفید و گامی مهم است.

اما به باور نویسنده اطلاعات روز تمام این پیمان ها از چند مساله چون نبود ضمانت اجرایی، ابهام در رژیم حقوقی و روشن نبودن مبناهای سیاسی رنج می‌برد.

روزنامه وحدت از این پیمان به عنوان فصلی نو برای ایران و افغانستان یاد کرده است.

وحدت نوشته که امنیت ملی افغانستان و برعکس ایران تا حدود زیادی به همکاری های مشترک دو کشور بستگی دارد.

وحدت افزوده که افغانستان امیدوار است که با روی کار حکومت جدید در ایران زمینه مناسبی برای افغانستان فراهم شود تا بار دیگر همکاری های خود را با همسایه اش تجدید کند.

روزنامه افغانستان می‌نویسد که اگرچه امضای پیمان های استراتژیک با کشورهای دوست یک ضرورت برای حفظ امنیت، تامین صلح و ثبات دومدار در افغانستان به شمار می آید اما عجله در امضای همچو پیمان ها ممکن است این را در سیاست های داخلی، منطقه ای و بین المللی دچار مشکل سازد.

افغانستان به امضای پیمان امنیتی افغانستان با آمریکا نیز اشاره کرده و افزوده که امضای توافقنامه مشابه در سطح استراتژیک میان کشورهایی که دارای دشمنی های دیرینه هستند، به منزله حرکت از دم شمشیر است و ممکن در آینده نتیجه معکوس بدهد.

روزنامه ماندگار می‌نویسد که تمام اختلافات برای امضای پیمان امنیتی افغانستان با آمریکا نشان از بازی های پشت پرده دارد.

ماندگار نوشته که آقای کرزی رئیس جمهوری افغانستان به دنبال منافع خود است و نه منافع افغانستان.

نویسنده ماندگار به این باور است که "اگر آمریکایی ها با آقای کرزی کنار بیایند، توافقنامه امنیتی، سندی مقدس می‌شود که تاخیر در امضای آن عواقب ناگوار خواهد داشت و اگر با او کنار نیایند، به سندی شیطانی تبدیل می‌شود."

روزنامه ۸‌صبح نوشته که "همه تلاش ها به شکست انجامید."

۸‌صبح امروز باز هم روند صلح را بررسی کرده است.

۸‌صبح می‌نویسد که تا حالا همه تلاش هایی که برای کشاندن طالبان به میز مذاکره صورت گرفته، ناکام مانده است.

۸‌صبح نوشته : "ابتدا افتضاح ملا منصور جعلی راه اندازی شد، بعد شورای عالی صلح تشکیل شد و رئیس جمهور کرزی تلاش کرد ارتش پاکستان را وادار به همکاری کند اما کانال هایی که در نتیجه آن تلاش ها باز شد نیز نتوانست موفق باشد و برعکس سبب ترور رئیس پیشین شورای عالی صلح شد و ..."

به باور نویسنده ۸‌صبح علت این ناکامی ها تعریف نامشخص بازیگران مختلف از طالبان است.

مطالب مرتبط