ملا محمد عمر: ما قدرت انحصاری نمی خواهیم

Image caption در سالهای اخیر، انتشار پیام عیدی منتسب به ملا عمر معمول بوده است

در پیامی که منتسب به ملا عمر رهبر گروه طالبان است و به مناسب عید فطر به رسانه ها فرستاده شده، تاکید شده که گروه طالبان در صورت خروج نیروهای خارجی از افغانستان، در صدد انحصار قدرت نیستند.

در این پیام عیدی همچنین به نقل از رهبر گروه طالبان آمده است که جنگ علیه نیروهای خارجی" تا نجات افغانستان از اشغال" همچنان ادامه خواهد یافت.

رهبر طالبان در این پیام که به چهار زبان فارسی، پشتو، اردو و انگلیسی از آدرس سخنگوی این گروه به رسانه ها فرستاده شده، گفته است که گروه طالبان سعی خواهد کرد برای ایجاد حکومت فراگیر اسلامی بر اساس شریعت اسلامی، با جناح‌های مختلف سیاسی در افغانستان به تفاهم برسد.

آقای عمر همچنین برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال آینده افغانستان را 'ضیاع وقت' دانسته و گفته است که جنگ علیه نیروهای خارجی تا نجات افغانستان از 'اشغال' ادامه خواهد یافت.

در پیام ملاعمر آمده است که انتخابات سال ۲۰۱۴ بیهوده است زیرا "انتخابات اصلی در واشنگتن انجام می‌شود".

تلفات غیر نظامیان

در حملات انتحاری ماه‌های گذشته که از سوی گروه طالبان در مناطق مختلف افغانستان انجام شده شمار زیادی از غیر نظامیان کشته شدند، رهبر گروه طالبان در این پیامش نوشته است که این گروه برای جلوگیری از تلفات غیر نظامیان تلاش خواهد کرد.

هرچند در این پیام تاکید شده که عامل اصلی تلفات غیرنظامیان نیروهای خارجی است و نهادهایی که در مورد تلفات غیرنظامیان گزارش می‌دهند، بی طرف نیستند.

دفتر قطر

چند هفته پیش، عبدالکریم خرم، رئیس دفتر حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان در مصاحبه با تلویزیون خصوصی یک، اعلام کرد که گشایش دفتر قطر یک توطئه برای تجزیه افغانستان بود.

رهبر طالبان در این پیام گفته است که دفتر سیاسی این گروه در قطر به منظور مذاکرات با خارجی ها و به هدف پایان دادن به جنگ باز شده است و این گروه مخالف تجزیه افغانستان است.

رهبران طالبان همچنین به جنگجویان این گروه اطمینان داده است که در دفتر قطر، معامله خلاف اصولی که طالبان به آن معتقدند، صورت نخواهد گرفت و رسیدن به قدرت از راه مذاکره با خارجی ها در قطر، در برنامه طالبان نیست.

در این پیام همچنین در مورد سازمان های غیر دولتی آمده است که، سازمانهای امدادرسان که 'جاسوس' نیستند و برای دیگر ادیان تبلیغ نمی‌کنند می‌توانند در محله‌های تحت کنترل طالبان آزادانه کار کنند.

ملامحمد عمر رهبر طالبان در این سالهای اخیر به مناسبت عید فطر پیام می فرستد، او از سال ۲۰۰۱ به این سو در خفا بسر می برد و آمریکا ۱۰ میلیون دلار انعام برای دستگیری او گذاشته است.

مطالب مرتبط