عضو مجلس سنای افغانستان در کمین طالبان در غزنی زخمی شد

Image caption خانم خیرزاد قصد داشت تعطیلات تابستانی و عید فطر را در ولایت خود سپری کند

معاون والی غزنی گفته که در پی کمین طالبان، روح گل خیرزاد، سناتو ولایت فراه و همسرش زخمی و دختر و محافظش کشته شده اند.

محمدعلی احمدی گفت: "خانم روح گل خیرزاد همراه همسر، دختر و محافظان خود از کابل به مقصد ولایت فراه در حرکت بود، قبل از ساعت هشت صبح در بین ولسوالی مقر و گیلان با کمین طالبان برخورد کرد."

آقای احمدی افزود که دختر و یک محافظ خانم خیرزاد در اثر شلیک نفرات طالبان کشته و خود او همراه همسرش به شدت زخمی شدند.

معاون والی غزنی گفت که این عضو مجلس سنای افغانستان و همسرش در یک پایگاه نظامیان آمریکایی در غزنی تحت درمان گرفته اند.

به نظر می‎رسد که غیر از محافظان سناتور خیرزاد، نیروهای امنیتی دیگری او را همراهی نمی‎کردند، اما آن گونه که آقای احمدی گفت، پس از تبادل آتش میان محافظان او و طالبان، نیروهای امنیتی به محل درگیری رسیدند.

او افزود: "نیروهای امنیتی که در نزدیک منطقه بودند، زمانی که صدای درگیری را می‎شنوند، به محل حضور پیدا می‎کنند و همان باعث می‎شود که جان سناتور از خطر مرگ نجات پیدا کند."

راه زمینی که پایتخت را با ولایت‎های جنوبی و غربی افغانستان وصل می‎کند، به شدت ناامن است و هر از گاهی گزارش‎هایی از خشونت در این راه در سانه‎ها منتشر می‎شود.

بسیاری از سازمان‎های خارجی به کارمندان خود اجازه نمی‎دهند که در این جاده سفر کنند و مقام‎های دولتی هم کمتر در این جاده گام می‎گذارند.

پیشتر از این وقتی که مجتبی پتنگ وزیر داخله/کشور از سوی مجلس نمایندگان افغانستان استیضاح شد، یکی از موضوع‎های اصلی استیضاح او، ناامنی در شاهراه‌ها و به ویژه شاهراه جنوب کشور بود.

آقای پتنگ در جریان استیضاح به مجلس گفت که تامین امنیت شاهراه‎ها مسئولیت تنها پلیس نیست، بلکه ارتش و اداره امنیت ملی هم باید در این زمینه تلاش به خرج دهند.