طالبان افغانستان اعزام اعضای خود به کشمیر هند را رد کرد

Image caption طالبان گفته که اعزام جنگجو توسط این گروه به کشمیر نه ممکن است و نه مطابق سیاست گروه طالبان

به دنبال کشته شدن پنج سرباز هندی در کشمیر، یک مقام ارشد امنیتی هندی گفته که ستیزه جویان طالبان افغان به کمک سازمان اطلاعاتی ارتش پاکستان، آی‌اس‌آی به کشمیر اعزام می‌شوند.

دیروز عمر عبدالله سروزیر ایالت جامو و کشمیر هند گفت که این نوع رویدادها به حل مسئله کشمیر کمکی نمی کند. اما پاکستانی‌ها گفته اند که از جانب آنها شلیکی صورت نگرفته است.

امروز روزنامه هندی تایمز آو اندیا از قول یک مقام ارشد امنیتی هندی گزارش کرد که "ستیزه‌جویان طالبان" به جامو و کشمیر اعزام می‌شوند و آتش افروزی می‌کنند.

این مقام هندی که از او نام برده نشده گفته است: "روز شنبه کنسولگری هند در جلال‌آباد در شرق افغانستان مورد حمله قرار گرفت، اگر چه ما در آن تلفات ندادیم، اما نگرانی اصلی این است که سازمان اطلاعات ارتش پاکستان (ISI) و گروههای تروریستی انتقال ستیزه‌جویان طالبان را آغاز کرده‌اند تا در جامو و کشمیر آتش‌افروزی کنند."

اما ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان این ادعا را تکذیب کرد و به بی‌بی‌سی فارسی گفت که اعزام ستیزه‌جویان این گروه به مناطق خارج از افغانستان نه در توان این گروه است و نه با سیاست‌های آن مطابقت دارد.

آقای مجاهد افزود: "ما در کشور خود درگیر جنگی وسیع و بزرگ هستیم و مسئولیت ما هم در داخل مرزهای خود ما است. دوازده سال می‌شود که کشور ما تحت اشغال قرار دارد و ما فرصت آن را نداریم که افراد خود را به جاهای دیگر بفرستیم – مخصوصاً به کشورهای منطقه، هندوستان و کشورهای دیگر."

وحید مژده آگاه امور طالبان به بی‌بی‌سی فارسی گفت که ممکن است گروه طالبان به کشمیر نیرو اعزام نکند، اما امکان سربازگیری در میان افغانهای مستقر در پاکستان وجود دارد.

او افزود: "ممکن است در بین کمپ‌های مهاجرین کسانی حاضر شوند که به جنگ [در کشمیر] بروند - با تجربه‌ای که از جنگ در دوران جهاد افغانستان دارند. احتمالاً گروههای پاکستانی دوستانی در میان افغانها دارند که از آنها استفاده می‌کنند."

پیش از این اهداف هندی در افغانستان در چند مورد حمله قرار گرفته‎اند. از جمله سفارت هند در کابل در تابستان ۱۳۸۷ و یک مهمانسرای مورد استفاده پزشکان هندی در پایتخت افغانستان در زمستان ۱۳۸۸ هدف حملات مرگبار انتحاری قرار گرفت.

اخیرا در نزدیک کنسولگری هند در شهر جلال آباد در شرق افغانستان بمبگذاری انتحاری ۹ کشته و ۲۱ زخمی بجا گذاشت که هیچ فرد یا گروهی مسئولیت آن را به عهده نگرفت.

پیش از این گزارش‌هایی در رسانه‌ها منتشر شده بود مبنی بر این که اعضای گروه طالبان افغانستان به سوریه هم اعزام شده‌اند تا علیه دولت بشار اسد بجنگند، اما سخنگوی گروه طالبان این گزارش‌ها را هم رد کرد.

مطالب مرتبط