گفت‌وگوی مستقیم دولت افغانستان و طالبان در دبی

Image caption گزارش شده که این گفتگوها در دبی امارات متحده عربی صورت گرفته است

گزارشها از افغانستان حاکی است که برای نخستین بار گفت‌وگوهای رو در رو میان طالبان و نمایندگان دولت افغانستان صورت گرفته است.

مقامات ارشد در کابل به بی بی سی گفته‌اند که این گفتگوها میان معصوم استانکزی دبیر دبیرخانه شورای عالی صلح افغانستان و نمایندگان طالبان در دبی صورت گرفته است.

این مقامات گفتند که آمریکایی‌ها و پاکستانی‌ها نیز در این گفتگوها دخیل بوده اند.

در مورد زمان برگزاری این مذاکرات جزییات زیادی در دست نیست.

این نخستین باری است که نمایندگان طالبان به صورت مستقیم با نمایندگان دولت افغانستان مذاکره می‌کنند.

در گذشته طالبان همواره مذاکره مستقیم با دولت افغانستان را رد کرده و گفته‌اند که تنها با آمریکایی‌ها به عنوان طرف اصلی جنگ افغانستان مذاکره می‌کنند.

در همین حال ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان با ارسال یک نامه به رسانه‌ها، انجام این گفتگوها را رد کرده و آن را نادرست خوانده است.

اما شماری از تحلیلگران بدین باور اند که طالبان با توجه به تجربه گفتگوها در قطر انجام این مذاکرات را تا زمانی دست یافتن به یک نتیجه ملموس تائید نخواهند کرد.

به گفته آنها طالبان همچنین نگران اند که پخش خبرهای مربوط به گفتگوهای مستقیم با دولت افغانستان تاثیراتی را بر روحیه جنگجویان آنها در جبهات وارد کند.

Image caption دفتر طالبان با لوحه "امارت اسلام افغانستان" و پرچم سفید در بیستم ژوئن امسال در دوحه قطر گشایش یافت

بیشتر از یک ماه پیش دولت افغانستان به گشایش دفتر طالبان در قطر واکنش شدید نشان داد و آمریکا را متهم کرد که می‌خواهد بدون حضور دولت افغانستان با طالبان معامله کند.

دفتر طالبان با لوحه "امارت اسلام افغانستان" و پرچم سفید در بیستم ژوئن امسال در دوحه قطر گشایش یافت اما پس از اعتراض دولت افغانستان لوحه و پرچم این دفتر برداشته شد.

پس از آن مذاکرات به حالت تعلیق در آمد.

دیروز ملاعمر رهبر طالبان نیز در پیامی عیدی خود به دفتر طالبان در قطر اشاره کرد و آن را نشانه ای از موضع آزاد، مستحکم و ثابت این گروه دانست و به صورت ضمنی از روند که قطر شروع شده حمایت کرد.

مطالب مرتبط