کرزی به طالبان: اگر در خاک افغانستان مذاکره می‌کردید، با عزت می‌بودید

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان در پیام خود به مناسبت فرا رسیدن عید فطر گفت که اگر مذاکرات صلح در افغانستان صورت می‌گرفت، تابلو و پرچم دفتر طالبان پایین نمی‌شد.

اشاره رئیس جمهوری افغانستان به پایین آوردن پرچم و تابلوی "امارت اسلامی افغانستان" از ساختمان "مذاکره" طالبان در دوحه، پایتخت قطر است.

دولت افغانستان نصب این پرچم و تابلو را مورد انتقاد قرار داده و گفته بود که چنین اقدامی به منزله این است که ساختمان مذاکره طالبان، نوعی مرکز دیپلماتیک دولتی است.

رئیس جمهوری افغانستان در پیام عید فطر روز پنجشنبه، ١٧ اسد/مرداد، طالبان افغان را 'عزیزان' خطاب کرد و گفت که خانه بیگانه هیچ وقت از ما نمی‌شود.

او گفت: "در جریان گشایش دفتر قطر دیدید که صاحب نبودید، مهمان بودید. مهمانی بودید که عزت نشدید، دیدید که لوحه و بیرقی که بالا کردید به یک لحظه بالا شد و به یک لحظه پایین شد. اگر همین مذاکرات را در خاک افغانستان می‌کردید، اگر در خاک افغانستان مثل دیگر احزاب دفتر می‌داشتید، با عزت می‌بودید و اگر لوحه و بیرقی بالا می‌کردید پایین نمی‌شد."

او تاکید کرد که طالبان با ترغیب خارجیان به مذاکرات قطر آورده شده بودند و بیرق و تابلوی آنها نیز از سوی خارجی ها بالا و سپس پایین شد و طالبان نتوانستند از چنین اقدامی جلوگیری کنند.

او یک بار دیگر از طالبان خواست تا دست از جنگ بردارند و برای خدمت به وطن خود، به روند برقراری صلح بپیوندند.

دفتر طالبان در قطر

دفتر طالبان در قطر زیر نام "دفتر امارت اسلامی افغانستان" به تاریخ ۲۸ جوزا/خرداد گشایش یافت و پرچم سفید طالبان نیز در آن برافراشته شد.

Image caption باز شدن دفتر طالبان با لوحه و پرچم "امارات اسلامی افغانستان" خشم کابل را بر انگیخت

طالبان در زمان حکومت بر افغانستان، عنوان "امارت اسلامی" را برای این کشور به کار می برد.

در گشایش این دفتر هیچ نماینده‌ای از حکومت افغانستان حضور نداشت.

پس از گشایش این دفتر گفته شد که مذاکرات بین طالبان و آمریکایی ها در این دفتر به زودی آغاز خواهد شد.

گشایش این دفتر واکنش تند حکومت و احزاب افغانستان را به دنبال داشت.

حکومت افغانستان گفتگوهای افغانستان و آمریکا را برای امضای پیمان امنیتی بین دو کشور به حالت تعلیق در آورد و اعلام کرد که نمایندگان افغانستان به قطر نخواهند رفت.

پس از آن تابلوی دفتر طالبان در قطر برداشته و پرچم آنها پایین شد، اما طالبان اعلام کردند که با این شرایط گفتگو نخواهند کرد.

دفتر طالبان به دنبال این مشکلات به طور موقت بسته شد اما در این اواخر، آوازه هایی از گشایش دوباره آن و یا انتقال آن به کشوری دیگر شنیده شده است.

حکومت افغانستان بارها تاکید کرده که رهبری گفتگوهای صلح باید برعهده خود افغانها باشد و اگر خارجی‌ها در این روند مداخله کنند، آنها را 'رسوا' خواهد کرد.

مطالب مرتبط