' ده‌ها مدیر و مامور آموزش و پرورش افغانستان در پنج ماه گذشته کشته شده‌اند'

Image caption سخنگوی وزارت معارف گفت که هدف از تاکتیک تازه "دشمنان معارف" ارعاب ماموران، معلمان و دانش آموزان است

وزارت معارف/آموزش و پرورش افغانستان اعلام کرده که از آغاز امسال تا کنون حدود ۱۰۰ مدیر و کارمند محلی معارف کشته شده و مساله امنیت کارمندان وزارت آموزش و پرورش نگران‎کننده است.

اخیراً سه تن از مدیران محلی مدارس، در پروان در شمال کابل، ارزگان در مرکز افغانستان و هرات در غرب این کشور به دست افراد مسلح ناشناس کشته شدند.

امان‎الله ایمان سخنگوی وزارت آموزش و پرورش گفت روند کشتار مدیران و کارمندان وزارت آموزش و پرورش در مناطق مختلف افغانستان از آغاز سال ۱۳۹۲ شروع شده و اخیراً بیشتر شده است.

به گفته آقای ایمان، این افراد در جریان درگیری‌های مسلحانه، بمبگذاری‌های گوناگون و ترورهای هدفمند کشته شده و در این پنج ماه "صدها" تن از دیگر کارمندان آموزش و پرورش زخمی شده‌اند.

سخنگوی وزارت معارف افزود که "دشمنان معارف" با کشتن این افراد "تاکتیک تازه‌ای" را در پیش گرفته و هدف از آن ایجاد ترس و ارعاب در میان دانش‌آموزان، معلمان و مسئولان معارف است.

Image caption سخنگوی وزارت معارف می‌گوید که اخیرا حمله به کارمندان وزارت آموزش و پرورش در نقاط مختلف افغانستان، افزایش یافته است

به باور او، وقتی که موارد متعددی از مسموم کردن دانش‌آموزان و آتش زدن ساختمان‌های مدارس نتیجه‌ای برای "دشمنان معارف" در پی نداشت و آنها نتوانستند مدارس را تعطیل کنند، به حمله مسلحانه و کشتن مدیران و معلمان مدارس رو آوردند.

اگر چه مسئولیت کشتار مدیران و کارمندان محلی آموزش و پرورش را هیچ فرد و گروهی به صورت رسمی به عهده نگرفته، اما پیشتر مقامها این گونه کشتارها را به گروه طالبان نسبت داده‌اند.

این گروه در زمان حاکمیت خود مانع آموزش دختران شد و به زنان هم اجازه نمی‌داد که در بیرون از خانه کار کنند یا بدون محرم شرعی از خانه بیرون شوند.

ناامنی در مناطق مختلف افغانستان باعث شده که بیش از پنج میلیون کودک از رفتن به مکتب محروم بمانند و حدود ۶۵۰ مکتب عمدتا در مناطق جنوب و جنوب شرق بسته بمانند.

Image caption هفت میلیون کودک در افغانستان به مدرسه می‌روند و مسئولان خواستار تامین آنها و معلمان آنها هستند

با این همه، افغانستان در ده سال گذشته در عرصه آموزش و پرورش پیشرفت‎های چشمگیری داشته و در حال حاضر ۹ میلیون و سیصد هزار کودک به مکتب/مدرسه می‌روند و مقامات می‌گویند که "دشمن" در تلاش است تا مانع این پیشرفت شود.

امان‎الله ایمان خواستار همکاری جدی‌تر نیروهای امنیتی شد و تاکید کرد که این کمک می‌تواند کشتار کارمندان و موارد قتل‌های هدفمند مسئولان معارف را کاهش دهد.

افغانستان یکی از کشورهای جهان است که سطح سواد در آن پایین است و برای کاهش آمار بیسوادی با مشکلات زیادی مواجه است.

مطالب مرتبط