روزنامه‌های کابل: دوشنبه ۲۱ اسد

Image caption تفسیر ممنوع، روزنامه جامعه باز

گفتگوهای صلح، انتخابات ریاست جمهوری و پیام‌ها و برنامه‌های عیدی مهم‌ترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۲۱ اسد/مرداد کابل است.

روزنامه ۸‌صبح نوشته که کمیسیون مستقل انتخابات به دلیل ناامنی نتوانسته در بیش از ده ولسوالی افغانستان مراکز ثبت نام را بگشاید و ناامنی مانع مراجعه شمار دیگری از مردم به مراکز باز شده در دیگر مناطق شده است.

۸صبح افزوده که این وضعیت واقعا نگران کننده است و بخشی از مردم افغانستان را از حق شرکت در انتخابات محروم خواهد ساخت.

۸‌صبح نوشته که این وضعیت همچنان گروهی را وسوسه می‌سازد تا بار دیگر مانند انتخابات گذشته ریاست جمهوری، مراکز خیالی رای دهی ایجاد و تقلب گسترده ای را راه اندازی کنند.

روزنامه آرمان ملی نیز می‌نویسد که چالش های امنیتی یک تهدید جدی برای برگزاری انتخابات است و به توجه و تلاش بیشتر نهادهای امنیتی نیاز دارد.

آرمان ملی نوشته که برگزاری انتخابات باید در اولویت کاری حکومت قرار داشته باشد و از آن غفلت نکند.

روز گذشته سخنگوی وزارت خارجه افغانستان گفت که طالبان می‌توانند دفتر خود را در عربستان، ترکیه و افغانستان باز کنند.

آوازه های انتقال دفتر طالبان به یکی از این کشورها پس از آن شنیده می‌شود که دفتر این گروه در قطر به دنبال پایین شدن پرچم و تابلوی آن، به شکل موقت مسدود گردید.

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که 'اکنون دولت افغانستان و کشورهای منطقه تلاش دارند تا روند گفتگوهای صلح را به دست گرفته اجازه ندهند بار دیگر آمریکا و قطر آنها را به حاشیه برانند.'

اطلاعات روز افزوده که بسته شدن دفتر طالبان در قطر به معنای بن بست یا شکست روند صلح نیز می‌باشد که حکومت افغانستان می‌کوشد از آن به نفع خود استفاده کند.

اما روزنامه افغانستان می‌نویسد که بازگشایی دفتر طالبان به رسمیت شناختن طالبان به عنوان یک گروه رسمی در مقابل دولت افغانستان است.

به باور نویسنده افغانستان، این اقدام به این معنا است که طالبان در سیاست های خود که جنگ و خونریزی بوده، موفق بوده اند و دولت را مجبور به قبول خود کرده اند.

افغانستان نوشته که طالبان اکنون یک گروه فراری و غیرقانونی نیستند بلکه گروهی دارای نشانه هستند که می‌توانند همطراز با دولت در مذاکرات شرکت نمایند.

روزنامه جامعه باز امروز به پیام عیدی گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی یکی از مخالفان حکومت، پرداخته است.

جامعه باز می‌نویسد در روزگاری که باید به جنگ پایان داده شود، حکمتیار از آمادگی برای جنگ های طولانی سخن گفته زیرا او با جنگ زندگی کرده و با جنگ شناخته می‌شود.

جامعه باز نوشته که حکمتیار در پیام عیدی خود بخشی از شهروندان این کشور را به نسل کشی، پاکسازی قومی و آوارگی تهدید کرد.

نویسنده جامعه باز به این باور است که این پیام با رویدادهای اخیر در کشور بی ارتباط نیست.

جامعه باز به شامل نبودن حزب اسلامی در گفتگوهای صلح اشاره کرده و افزوده که حزب اسلامی و شخص حکمتیار در فرایند صلح مورد توجه نبوده و اکنون این حزب برای تمام طرف های درگیر در مسایل افغانستان اهمیت سیاسی و نظامی ندارد.

روزنامه انصار برنامه های رسانه های افغانستان را پس از عید انتقاد کرده و نوشته: "عید با طعم تلخ فرهنگ غربی"

انصار نوشته که پخش برنامه های ضد دینی به بهانه عید و تلخ نمودن کام مردم مسلمان در حالی صورت میگیرد که اسلام برای این روزها تعریف خاص دارد.

روزنامه انصار افزوده که مسئولین فرهنگی باید طبق هدایت ریاست جمهوری افغانستان از نشر برنامه های ضداسلامی جلوگیری کنند.

مطالب مرتبط