تردید رئیس پیشین کمیسیون انتخابات افغانستان در مورد امنیت انتخابات

حق نشر عکس Reuters
Image caption فضل احمد معنوی، در انتخابات قبلی ریاست جمهوری عضو کمیسیون انتخابات و در انتخابات پارلمانی، رئیس این کمیسیون بود

فضل احمد معنوی رئیس پیشین کمیسیون انتخابات افغانستان می‌گوید مقام‌های امنیتی این کشور در مورد آمادگی برای تامین امنیت انتخابات ریاست جمهوری که قرار است در ماه حمل ۱۳۹۳ برگزار شود، مبالغه کرده اند.

فضل احمد معنی در مقاله ای که برای بی بی سی فارسی نوشته، گفته است که نیروهای امنیتی گفته اند آنها نمی توانند امنیت تنها ۲۵۹ مرکز رای دهی را تامین کنند.

آقای معنوی معتقد است که با توجه به شرایط و اوضاع افغانستان و با توجه به امنیت انتخابات پارلمانی گذشته، اطمینانی که نیروهای امنیتی برای تامین امنیت حوزه های انتخاباتی به کمیسیون انتخابات داده اند، "غیرواقع بینانه،مبالغه آمیز و گمراه کننده است."

رئیس پیشین کمیسیون نوشته است که در انتخابات پارلمانی که در سال ۱۳۸۹ خورشیدی برگزار شد، نیروهای امنیتی گفته بودند، امنیت هزار حوزه رای گیری با خطر تهدید روبرو است. اما به گفته آقای معنوی، عملا بیش از ۲۳۰۰ حوزه انتخاباتی در روز انتخابات به دلیل نا امنی بسته ماندند.

مقاله معنوی در باره انتخابات را اینجا بخوانید

فضل احمد معنوی می گوید، نیروهای امنیتی اعلام کرده اند که قادرند، امنیت بیش از ۹۰ در صد مراکز رای دهی را تامین کنند، در حالی که به گفته او اوضاع امنیتی در مقایسه با سال ۱۳۸۹ تغییر زیادی نکرده است.

رئیس پیشین کمیسیون مستقل انتخابات، معتقد است که دولت اگر می‌خواهد انتخابات سراسری برگزار شود و تلاش شود تا اکثر مردم از حق رای خود استفاده کرده و در انتخابات شرکت کنند، باید مساله امنیت انتخابات را جدی گرفته و با "رویکرد واقع‌بینانه با مساله انتخابات برخورد کنند. و اجازه ندهد مساله چالشهای امنیتی بازهم درد سرساز شود."

معرفی نشدن، اعضای کمیسیون شکایات انتخاباتی، آمادگی‌های برای انتخابات و مبارزات انتخاباتی در زمستان، و نبود سیستم دقیق نظارت بر مبارزات انتخاباتی و مصارف نامزدها، از دیگر چالشهای انتخابات پیش رو است.