اجساد هفت 'قربانی حملات طالبان' در شاهراه کابل- قندهار پیدا شد

Image caption آقای احمدی گفت که طالبان در روزها عید فطر در شاهراه کابل-قندهار ایست بازرسی ایجاد کرده بودند

معاون والی غزنی گفته که جسد هفت مسافری که به گفته او در روزهای عید فطر توسط نفرات گروه طالبان در شاهراه کابل-قندهار به قتل رسیدند، پیدا شده است.

محمدعلی احمدی به بی‌بی‌سی گفت که این افراد به ضرب گلوله کشته و جسدهای آنها شامگاه روز دوشنبه (۲۱ اسد/مرداد) در منطقه "مقُر" در جاده کابل-قندهار پیدا شده است.

آقای احمدی افزوده است: "آنها احتمالاً مسافرانی بودند که در روزهای عید بین کابل-قندهار تردد می‌کردند و در مسیر شاهراه از موتر (خودروهای) مختلف پایین شده. یک نفر آنها مدیر امنیت ولایت زابل و دیگران از ولایت‌های مختلف - جوزجان و ولایت‌های مرکزی - هستند. تا حال هویت دو نفر آنها مشخص نشده است."

به گفته معاون والی غزنی، طالبان از کابل تا زابل در مناطق مختلف در ساعات قبل از ساعت هشت صبح و بعد از ساعت دو بعد از ظهر پوسته (ایست بازرسی) تشکیل می‌دادند تا افراد را بازرسی و کارمندان دولتی را مشخص کنند.

شاهراه کابل-قندهار از ناامن‌ترین راههای زمینی در افغانستان است و اخیراً گزارش‌های متعددی از ناامنی در این مسیر و به ویژه در ولایت غزنی دریافت شده است.

شش روز پیش روح‌گل خیرزاد نماینده ولایت فراه در مجلس سنا هنگام عبور از این شاهراه در منطقه مقر با کمین طالبان مواجه شد. در این حمله،این نماینده سنا، خانم خیرزاد و همسرش زخمی و دختر و یک محافظش کشته شدند.

به دنبال آن داماد بخت‌بی‌بی رحیمی دیگر عضو سنا که خود از مقر است، در پی حمله مسلحانه نفرات طالبان کشته و پسر این سناتور ناپدید شد.

محمدعلی احمدی گفت که در جریان این درگیری دو مامور پلیس محلی نیز از سوی طالبان گروگان گرفته شده بودند که به تازگی اجساد آنها در این شاهراه پیدا شده است.

Image caption در ماههای اخیر اعتراض‌ها نسبت به ناامنی در شاهراهها افزایش یافته اما هنوز پاسخ مناسبی به این اعتراض‌ها داده نشده است

مسافرانی که در شاهراه جنوب سفر می کنند، این راه را بسیار ناامن توصیف می کنند و می گویند که افراد مسلح وابسته به گروه طالبان در مناطق مختلف مسافران را به شیوه های گوناگون مورد بازرسی قرار می‌دهند.

سید روح‌الله یکی از این مسافران است که دو روز پیش از عید از ولایت هرات از طریق قندهار به محل سکونتش در غزنی رفته است. او به بی‌بی‌سی گفت که در یک منطقه افراد مسلح ملبس به یونیفورم ارتش بس/اتوبوس حامل او را متوقف و بازرسی کردند.

به گفته روح‌الله، یکی از افراد مسلح به مسافران گفت: "کسانی که کارمند دولت هستند، از موتر پایین شوند، چرا که پیشتر در راه طالبان کمین کرده‎اند و ما شما را به آرامی منتقل می‎کنیم. تعدادی افراد [توسط این یونیفوم‎پوشان] بازداشت و برخی کشته شدند. اما بعد شنیدم که اجساد تعدادی از آنها (بازداشت شده‎ها) به بیمارستان آورده شده است."

در ماههای اخیر اعتراض‌ نسبت به ناامنی در شاهراهها افزایش یافته اما هنوز پاسخ مناسبی به این اعتراض‌ها داده نشده است.

یکی از انتقادهایی که علیه مجتبی پتنگ وزیر داخله/کشور در وقت استیضاحشدر مجلس نمایندگان مطرح شد هم همین موضوع بود. آقای پتنگ در دفاع از خود گفت که تامین امنیت در شاهراهها و به ویژه شاهراه جنوب در حوزه مسئولیت ارتش و امنیت ملی است.

مطالب مرتبط