روزنامه های کابل: سه شنبه، ۲۲ اسد

امنیت انتخابات و آرایش سیاسی هشت ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، از موضوع های اصلی روزنامه های چاپ امروز کابل است.

مظفر خاوری در سرمقاله جامعه باز افغانستان را "جغرافیای خشونت و ناامنی" خوانده و نوشته که افزایش مناطق ناامن در کشور "زنگ خطری" برای انتخابات آینده ریاست جهموری است. نویسنده افزوده که اگر انتخابات تنها گزینه مسالمت آمیز و عقلانی گذار سیاسی است، ناامنی قطعا خطری برای این گذار است.

خاوری با اشاره به این که تامین امنیت از وظایف اساسی دولت است، نوشته که بخشی از ریشه‌های ناامنی افغانستان به نوع نگاه و مناسبات اقوام به یک دیگر ارتباط دارد. نویسنده افزوده که هر چند مناسبات اقوام افغانستان نسبت به گذشته عقلانی‌تر شده، ما هنوز هم "شکننده و لرزان" است.

نویسنده جامعه باز با این مقدمه افزوده که "تامین و تحکیم امنیت نیازمند آن است که دیدگاه اقوام کشور نسبت به یک دیگر براساس پایه‌های مستحکم خرد ورزی انسانی و حقوق شهروندی استوار گردد."

۸صبح با اشاره به اظهارات اخیر احمدضیا مسعود رئیس جبهه ملی، نوشته که در انتخابات آینده باید از "کلی‌گویی" پرهیز شود و ائتلافها و جریانهای سیاسی باید برنامه‌های خود را مکتوب کنند و در معرض قضاوت مردم قرار دهند. روزنامه تاکید کرده که نخبگان سیاسی هم باید در مورد چگونگی برگزاری و نظارت بر انتخابات به تفاهم برسند تا از بروز جنجال‌های بعدی جلوگیری شود.

آقای مسعود اخیرا گفته که جبهه ملی، ائتلاف ملی و برخی گروه‌های دیگر سیاسی نامزد واحدی را برای انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۳ معرفی خواهند کرد. ۸صبح تلاشها در درون این ائتلافها و شورای همکاری احزاب را نشانه‌های از آرایشهای جدید نیروهای سیاسی در آستانه انتخابات دانسته است.

سرمقاله‌نویس ۸صبح تاکید کرده که مبنای شکل گیری ائتلافها و آرایش‌های سیاسی گروههای سیاسی باید برنامه باشد و نه منافع کوتاه‌مدت سیاسی و مالی. نویسنده افزوده که جریانهای سیاسی باید نامزدهای بابرنامه و نیرومند را وارد عرصه انتخابات کنند.

روزنامه از اعضای جدید کمیسیون مستقل انتخابات هم خواسته که با اقدامهای عملی خود نشان دهند که در برگزاری انتخابات شفاف، سالم و رقابتی جدی هستند و اعتماد مردم را از همین طریق به دست آورد. ۸صبح افزوده که "طرحهای غیردموکراتیک و مهندسی انتخابات" باید کنار گذاشته شود.

چراغ در سرمقاله خود با عنوان "یک صدا از چند حنجره برای هدفی معین" نوشته که گلبدین حکمتیار با پیام عیدی خود آمریکا را متهم به تلاش به حمایت از اقلیت‌های قومی در راستای تجزیه افغانستان کرده است.

روزنامه افزوده که چندی پیش کریم خرم رئیس دفتر حامد کرزی هم آمریکا را متهم به تلاش برای تجزیه افغانستان کرده بود.

سرمقاله‌نویس چراغ از حکمتیار و خرم به عنوان "رهبر" و "پیرو" نام برده که اشاره آن به عضویت آقای خرم در گذشته در حزب اسلامی است. نویسنده مدعی شده که حکمتیار اظهارات آقای خرم را در پیام عیدی خود تکرار کرده و افزوده که تفاوت آن در این است که رهبر حزب اسلامی در پیام خود اقوام غیرپشتون را تهدید کرده است.

چراغ دامن‌زدن به اختلافهای قومی را "خیانت ملی" دانسته و نوشته که طرح این موضوع زمینه تجزیه کشور را فراهم می‌کند و این امر یکی از "خواسته‌های پاکستان" است. به نوشته روزنامه، در ابتدا پاکستان مسئله تجزیه کشور را مطرح کرد و در طرحی که به عمر داوودزی سفیر افغانستان در پاکستان داد، خواستار واگذاری چند ولایت به طالبان شد.

ماندگار در سرمقاله خود با عنوان "چرا امضای پیمان امنیتی معطل است؟" نوشته که یافته‌ها بیانگر آن است که آقای کرزی در پی متقاعد کردن آمریکا برای حمایت از نامزد مورد حمایت خود در انتخابات آینده ریاست جمهوری افغانستان است، اما آمریکا قصد ندارد در بدل امضای این پیمان از نامزد او حمایت کند.

ماندگار این پیمان را "گاو شیری" دانسته که آقای کرزی در تلاش است از آن به نفع شخص خود استفاده کند، اما در عین حال، آمریکا هم به دلیل منافعی که در امضای این پیمان دارد، در تلاش است که آن را در موافقت با حکومت او امضا کند، چرا که اگر در آینده یک حکومت مردمی در افغانستان بر سر کار بیاید، ممکن است برخی مواد آن تغییر کند.

هنوز جزئیات این پیمان مشخص نیست و آن گونه که دولت افغانستان اعلام کرده، قرار است بر اساس این پیمان چند پایگاه نظامی به آمریکا در افغانستان داده شود، اما تاکید مقامهای افغان بر این است که حاکمیت ملی و استقلال این کشور نباید با امضای این پیمان مخدودش شود – امری که آمریکا هم بر آن تاکید دارد.

مطالب مرتبط