نخستین دیدار رئیس جمهور کرزی با افغان‌های سیک و هندو

Image caption نمایندگان هندوها و سیک‌ها در افغانستان می‌گویند این اولین بار است که آنها با رئیس جمهوری دیدار کردند

نمایندگان هندوها و سیک‌های افغانستان امروز با حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان دیدار کردند.

راویل سینگ معاون شورای سراسری هندوها و سیک‌های افغانستان به بی‌بی‌سی گفت این اولین بار است که در ده سال گذشته آنها با رئیس جمهوری افغانستان دیدار کردند.

او گفت: "رئیس جمهور تمام مشکلات ما را با پیشانی باز شنید و تمام مشکلات ما را پذیرفت و وعده داد که آنها را حل خواهد کرد."

آقای سینگ افزود که حذف کرسی پیشنهادی اختصاصی هندوها و سیک‌ها از مجلس نمایندگان، نداشتن محل آتش سپاری مردگان، نداشتن سرپناه، غصب ملکیت‌ها و حفط اماکن مقدسه مهم‌ترین مشکلات آنها است.

آقای سینگ می‌گوید که رئیس جمهوری افغانستان وعده سپرد که تا یک ماه آینده این مشکلات را حل خواهد کرد و دوباره آنها را برای اطمینان از حل این مشکلات خواهد دید.

ریاست جمهوری افغانستان نیز با نشر خبرنامه‌ای گفته که قرار است مشکلاتی که در این دیدار مطرح شده در نشست شورای وزیران مطرح شود.

در این خبرنامه آمده که حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان به هندوها و سیک‌ها گفته که آنها به عنوان شهروندان افغانستان مانند دیگران، دارای حقوق مساوی هستند.

درخبرنامه‌ای ریاست جمهوری آمده که دولت افغانستان تلاش دارد که با حل مشکلات هندوها و سیک‌ها، زمینه را برای بازگشت هندوها و سیک‌هایی که از این کشور مهاجر شده‌اند، فراهم سازد.

هشدار برای ترک تابعیت

آقای سینگ می‌گوید که امروز تمام ۵۲ نمایند هندوها و سیک‌های افغانستان با تذکره‌های/شناسنامه تابعیت خود به دیدن رئیس جمهوری رفته بودند.

او گفت: "ما گفتیم اگر حقوق ما را نمی‌پذیرید ما تذکره‌های خود را با خود آوردیم، این را تقدیم شما می‌کنیم و شما ما را رسما رخصت کنید."

سر و صدا بر سر حقوق هندوها و سیک‌های افغانستان پس از آن بالا گرفت که پارلمان افغانستان در قانون انتخابات، کرسی پیشنهادی اختصاصی هندوها و سیک‌ها را حذف کرد.

نهادهای مدنی و نمایندگان هندوها و سیک‌ها با این تصمیم پارلمان اعتراض کردند و از ریاست جمهوری خواهان حل این مشکل شدند.

Image caption تعداد کل جمعیت هندوها در افغانستان به حدود چهار هزار نفر می‌رسد

نمایندگان هندوها و سیک‌های افغانستان همان زمان هشدار دادند که اگر حقوق اساسی آنها به عنوان یک افغان برایشان داده نشود، از طریق سازمان ملل به کشور دیگری پناهنده خواهند شد.

آنها همچنان گفتند که رئیس جمهوری در ده سال گذشته حتی یک بار هم حاضر نشده با نمایندگان هندوها و سیک‌های افغانستان دیدار کند.

به گفته آقای سینگ، جمعیت این اقلیت‌ها حدود ۷۰۰ خانواده است که تعداد کل جمعیت آنان به حدود چهار هزار نفر می‌رسد.

انفجار در مقابل خانه یک سیک افغان

دیدار اقلیت هندو و سیک با ریاست جمهوری در حالی صورت می‌گیرد که مقامات امنیتی در شرق افغانستان اعلام کردند که در نتیجه انفجار در مقابل منزلی مربوط به یکی از بزرگان اقلیت سیک در شهر جلال آباد، سه تن زخمی شدند، هیچ یک آنها از اقلیت‌ها نبودند.

احمد ضیا عبدالزی، سخنگوی والی ننگرهار می‌گوید که در انفجار امروز یک زن و دو مرد دیگر که در همسایگی این خانه زندگی می‌کردند، زخمی شدند.

او افزود که زمانی که این انفجار رخ داد، اعضای خانواده سیک در خانه نبودند.

نیروهای پلیس جستجو برای پیدا کردن عاملین این حادثه را آغاز کرده‌اند.

مقامات بهداشت در شهر جلال آباد وضعیت زخمی شدگان را رضایت بخش اعلام کردند.

ارمیت سینگ مسئول عبادتگاه سیک‌ها در شهر جلال آباد نیز به بی‌بی‌سی گفت که این حادثه آنان را نگران کرده است.

تاکنون اقلیت مذهبی هندو و سیک افغانستان هدف حمله نیروهای مسلح در افغانستان قرار نگرفته‌اند.

مطالب مرتبط