ثبت هزاران مورد تخطی و تقلب در روند ثبت نام‌رای دهندگان افغان

Image caption بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه می‌گوید که در دو ماه گذشته به ده هزار نفر بدون تشخیص هویت، کارت رای دهی توزیع شده است

یک نهاد ناظر بر روند انتخابات افغانستان، از ثبت هزاران مورد تخطی و تقلب در روند ثبت نام‌رای دهندگان خبر داده است.

بررسی‌های بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان –فیفا- از مرحله اول توزیع کارت های رای دهی در افغانستان، آمار بلند و بالایی از تخلف و تخطی ها در جریان ثبت نام رای دهندگان را نشان می‌دهد.

فیفا می‌گوید که در دو ماه گذشته به ده هزار نفر در ۲۵ ولایت کشور بدون تشخیص هویت، کارت رای‌دهی توزیع شده و موارد متعددی از توزیع کارت به افراد زیر سن، توزیع کارت در غیاب افراد و توزیع بیش از یک کارت هم دیده شده است.

بر اساس قانون انتخابات افغانستان، سن ۱۸ سالگی و داشتن تابعیت افغانستان مهمترین شرایط برای یک رای دهنده است.

جانداد سپین غر، مسئول اجرایی فیفا می‌گوید: "در ۸۲ محل، ثبت نام افراد زیر سن در ۲۸ محل دیده شده، توزیع کارت در غیاب اشخاص در ۵ محل دیده شده، توزیع بیش از یک کارت در ۵ محل و در چهار محل تهدید علیه اعضای کمیسیون و ناظران وجود داشته است."

امنیت و انتخابات

بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان یافته است که ناامنی، روند توزیع کارت های رای دهی را در ۱۴ محل رای دهی ۹ ولایت افغانستان، مختل کرده که گشایش مراکز را با مشکل و یا تاخیر رو به رو ساخته است.

مسئولین کمیسیون مستقل انتخابات پیش از این گفته بودند که احتمال دارد ناامنی، ثبت نام رای دهندگان در ولسوالی ها را با مشکل رو به رو سازد.

Image caption مرحله دوم ثبت نام رای دهندگان انتخابات پیش رو، اکنون در تمام افغانستان جریان دارد

بحث ناامنی تنها در مرحله ثبت نام رای دهندگان مطرح نیست بلکه نگرانی مهمی در جریان برگزاری انتخابات نیز به شمار می‌رود.

فضل احمد معنوی، رئیس پیشین کمیسیون مستقل انتخابات نیز به تازگی گفته که اعلام آمادگی‌ها برای تامین امنیت انتخابات از سوی مقامات امنیتی افغانستان، مبالغه آمیز بوده است.

وزارت داخله افغانستان گفته است که تنها قادر به تامین امنیت انتخابات در ۲۵۹ مرکز نیست.

اما به گفته آقای معنوی، در انتخابات پارلمانی که در سال ۱۳۸۹ خورشیدی برگزار شد، نیروهای امنیتی گفته بودند، امنیت هزار حوزه رای گیری با خطر تهدید روبرو است. اما عملا بیش از ۲۳۰۰ حوزه انتخاباتی در روز انتخابات به دلیل نا امنی بسته ماندند.

مسئولان برحال کمیسیون انتخابات نیز می‌گویند که در ولسوالی‌هایی که زیر حاکمیت دولت افغانستان نیست و طالبان در آن نفوذ دارند، مشکلاتی وجود دارد.

نورمحمد نور سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید که مشکل ناامنی سبب شده که تا کنون دوازده محل ثبت نام در دوازده ولسوالی باز نشود.

اما او در مورد متباقی یافته‌های گزارش فیفا می‌گوید: "من موافق نیستم که راپورهای این نهاد ناظر مکمل درست است و من این را رد می کنم چون در بعضی جاها آنها اصلا ناظر نداشتند."

نگرانی از حضور کمرنگ زنان

پیش از این نیز به شمول کمیسیون مستقل انتخابات، شماری از نهادهای مدنی در افغانستان از حضور کمرنگ زنان در روند ثبت نام رای دهندگان ابراز نگرانی کرده بودند.

فیفا می‌گوید که آنها برای یافتن دلیل این چالش، بررسی هایی را در اطراف شماری از محلات ثبت نام انجام داده اند.

فیفا یافته است که ایجاد محلات در موقعیت‌های نامناسب از نظر فرهنگی و سنتی، دور بودن محلات ثبت نام از شهر و عدم حضور فعال پلیس زن در این محلات سبب بی علاقگی زنان به ثبت نام شده است.

این نهاد آگاهی عامه و تامین امنیت کامل محلات ثبت نام رای دهندگان زن را برای حل این مشکل پیشنهاد کرده است.

قرار معلومات مسئولین کمیسیون مستقل انتخابات تاکنون بیش از هفتاد هزار زن برای رای دهی در انتخابات پیش رو ثبت نام کرده‌اند.

ثبت نام رای دهندگان انتخابات افغانستان

ثبت نام رای دهندگان انتخابات پیشروی افغانستان در دو مرحله انجام می شود.

مرحله اول آن که در تاریخ پنجم جوزا/ خرداد آغاز شده بود به تاریخ پنجم مرداد ختم و مرحله دوم آن آغاز شد.

در مرحله اول ۴۱ مرکز در سراسر افغانستان برای ثبت نام رای دهندگان در مراکز ولایات ایجاد شد و در مرحله دوم در هر ولسوالی یک مرکز ثبت نام، ایجاد شد.

مسئولان کمیسیون مستقل انتخابات می‌گویند که انتظار می‌رود در این برنامه حدود چهار میلیون رای دهنده واجد شرایط ثبت نام شوند.

در این مرحله از ثبت نام رای دهندگان، کسانی که از دوره‌های قبلی انتخابات، کارت رای دهی ندارند می‌توانند کارت بدست آورند.

قرار معلومات سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات در دو ماه و نیم گذشته به ۳۲۸ هزار شهروند افغان کارت های جدید رای دهی توزیع شده و این برای نهادهای برگزاری انتخابات رقم بلندی است.

قرار معلومات آقای نور، برنامه ثبت نام رای دهندگان حدود ۱۸ تا ۲۰ میلیون دلار هزینه خواهد داشت.

قرار است افغانها در حمل/ فروردین سال آینده پای صندوق های رای بروند و رئیس جمهوری آینده شان را انتخاب کنند.

همزمان با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، انتخابات شوراهای ولایتی هم برگزار خواهد شد.

مطالب مرتبط